حكیم زاده خبر داد

۱۵ شهریور، آغاز آموزش دانش آموزان سراسر كشور

۱۵ شهریور، آغاز آموزش دانش آموزان سراسر كشور

به گزارش بكسیها معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: آموزش همه دانش آموزان سراسر كشور از ۱۵ شهریور شروع می شود.به گزارش بکسیها به نقل از مهر رضوان حکیم زاده با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه قبل از شیوع بیماری کرونا، تجربه تعطیلی طولانی مدت نظام آموزشی کشور را نداشتیم، اضافه کرد: در این شرایط، ابهاماتی در نحوه ادامه مباحث آموزش پیش آمد و سعی کردیم با تبیین مسائل، این ابهامات را برطرف نماییم.
وی افزود: در مورد شرایط بازگشایی مدارس برای سال تحصیلی سال جاری اعلام کردیم که جریان آموزش از پانزدهم شهریور شروع می شود یعنی با عنایت به شرایط کنونی و تقسیم بندی مناطق، نوع آموزش امکان دارد متفاوت باشد اما آموزش همه دانش آموزان سراسر کشور از ۱۵ شهریور شروع می شود.
حکیم زاده اضافه کرد: مناطق سفید کرونایی، عمدتاً کم جمعیت و شامل روستاها، مناطق عشایری و دوردست هستند و مدارس زیر ۵۰ نفر را شامل می شود که با رعایت شیوه نامه های بهداشتی، آموزش آنها حضوری است با عنایت به این که خیلی از این مناطق امکان دارد زیرساخت های فناوری وجود نداشته باشد.
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش افزود: آموزش در مناطق زرد کرونایی، تلفیقی از استفاده از فضای مجازی و آموزش حضوری دانش آموزان است.
وی با اشاره به اینکه شرایط برای کلاس اولی ها که هنوز مدرسه را تجربه نکرده اند متفاوت می باشد، افزود: بقیه کشورها هم برای این دانش آموزان، بازگشایی مدارس را زودتر شروع کرده اند و بر روی حضور آنها در کلاس تاکید دارند.
حکیم زاده با تاکید بر اینکه سلامتی این دانش آموزان در اولویت است، افزود: در مناطق قرمز، کلاس حضوری به آن معنا برای این دانش آموزان نخواهیم داشت اما اینکه دو تا سه دانش آموز همراه خانواده به مدرسه بیایند و معلمشان را بشناسند و تعامل آنها شکل بگیرد و احساس دانش آموز بودن در آنها شکل بگیرد صورت خواهد گرفت.
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: برای ورودی های نورسیده پایه های دیگر تحصیلی هم برنامه خاصی داریم و وزارت علوم هم اعلام نموده است که دانشجویان ورودی، دو تا سه هفته نخست را به دانشگاه بیایند تا با محیط دانشگاه آشنا گردند.
وی اضافه کرد: البته بر مبنای تغییرات مناطق از قرمز به زرد یا سفید و یا برعکس، تغییرات لازم در آموزش انجام می شود.
حکیم زاده اظهار داشت: برای مناطق زرد، امکان دارد از روش های حضور دانش آموزان به شکل زوج و فرد استفاده گردد و به شوراهای مدرسه اختیار دادیم تا با مشارکت خانواده ها در این حوزه تصمیم گیری کنند و معلم ها هم می توانند بعضی از فعالیتهای آموزشی را حضوری و برخی را مجازی انجام دهند.
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه برنامه مدرسه تلویزیونی را هم در دستور کار داریم، اضافه کرد: در مناطق دوردست که به فناوری های مجازی دسترسی نداریم، تلویزیون بعنوان بستر اصلی آموزش تبدیل می شود.
حکیم زاده با تاکید بر ضرورت حفظ سلامت دانش آموزان اظهار داشت: امتحانات نهایی را با حضور ۶۰۰ هزار دانش آموز برگزار کردیم اما حتی یک مورد هم نداشتیم که مشکلی بوجود آمده باشد.
وی اضافه کرد: ثبت نام حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار دانش آموز کلاس اولی هم به صورت حضوری انجام شد و غربالگری اولیه هم در بدو ورود انجام می شود و ثبت نام پایه های ورودی سایر دوره ها را هم به صورت حضوری انجام دادیم و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی، در این حوزه کاملاً موفق بودیم و مشکل خاصی نداشتیم.
حکیم زاده اظهار داشت: سرانه بهداشتی برای مدارس در نظر گرفته شده است و سال گذشته با کمک سازمان برنامه و بودجه، این سرانه اختصاص داده شد و الان هم این گونه است و همه تلاشمان را انجام می دهیم تا مناطق محروم کشور از این نظر گرفتار مشکل نشوند.
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: برای مدارس شبانه روزی، در حال نهایی کردن دستورالعمل خاص این مدارس هستیم و آنها در اولویت خدمات پشتیبانی ما قرار دارند چونکه آنها بیشتر در مناطق محروم هستند و ادامه تحصیل و حفظ سلامتی آنها برای ما اهمیت زیادی دارد.
معاون آموزش وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم در ارتباط تصویری با این برنامه اظهار داشت: بازگشایی دانشگاه ها، بیشتر به صورت آموزش الکترونیکی خواهد بود و با عنایت به این که در دانشگاه ها از ظرفیت اسمی خوابگاه ها، غذاخوری ها و امکانات رفاهی هم نمی توانیم استفاده نماییم طبیعتاً مشکلاتمان از مدارس بیشتر است.
خاکی صدیق اضافه کرد: اگر بتوانیم آموزش حضوری داشته باشیم آنرا به تحصیلات تکمیلی، دروس کارگاهی و آزمایشگاهی اختصاص می دهیم.
وی افزود: بخشی از دروس آزمایشگاهی و عملی را می توانیم به صورت الکترونیکی عرضه نماییم اما بخش بیشتر آن باید حضوری باشد و دانشگاه ها برای این منظور در حال برنامه ریزی هستند.
معاون آموزش وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه خوابگاه های دانشجویی در بهترین وضعیت می توانند از حدود ۵۰ درصد ظرفیتشان استفاده کنند، اظهار داشت: البته شرایط دانشگاه ها متفاوت و به دانشگاه ها اختیار داده شد تا خودشان بتوانند در این حوزه برنامه ریزی کنند.
وی اضافه کرد: از دانشگاه ها خواستیم برای کاستن صدمه سفرهای بین شهری و اقامت در محیط های خوابگاهی کمک کنند و بین دانشگاه های مبدا و مقصد، هماهنگی شود تا دانشجویان، دروس آزمایشگاهی و کارگاهی را در محل زندگی خود انجام دهند.
خاکی صدیق افزود: با عنایت به الکترونیکی شدن آموزش، برنامه ای برای تخفیف و کاهش شهریه ها در دستور کار قرار دارد اما بیشتر هزینه های دانشگاه ها همچون نگهداری، حق التدریس ها و حقوق ها همچنان وجود دارد.
معاون آموزش و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: با وزارت ارتباطات هماهنگی هایی شده است تا تسهیلاتی برای اینترنت مصرفی آموزشی دانشجویان فراهم نمایند و قول هایی هم در این حوزه داده شده است.
لازمه حضور در آزمون ها، شرکت در فعالیتهای مدرسه است
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: بر مبنای ارزیابی ها بیشتر خانواده ها با نظام تعلیم و تربیت همکاری می کنند و در همه کشورها بر مبحث بازگشایی و حضور دانش آموزان تاکید دارند.
رضوان حکیم زاده در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری اضافه کرد: هم اکنون ۸ میلیون و ۳۳۶ هزار و ۹۴۳ نفر در دوره ابتدایی تا این لحظه ثبت نام کرده اند که ۷۱ صدم درصد نسبت به سال قبل ثبت نام ها افزایش داشته است.
خانم حکیم زاده اظهار داشت: در صورتیکه دانش آموزی امکان حضور در مدرسه را نداشته باشد باید در فعالیتهای جایگزین شرکت نماید و حتما باید همراه و همگام با مدرسه باشد و لازمه حضور در آزمون ها، شرکت در فعالیتهای مدرسه است.
وی از خانواده ها درخواست نمود که به نظام آموزشی اعتماد کنند همانطور که پارسال تجربه خوبی را با همکاری آنها داشتیم.
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره سامانه شاد اظهار داشت: تیم فنی سامانه شاد از زمان تعطیلی مدارس تا به امروز برای به روز رسانی این سامانه تلاش کردند و این هفته نسخه دوم شاد را رونمایی می نماییم که خیلی از اشکالات در نسخه جدید برطرف شده است.
وی با اشاره به اینکه تدریس در فضای مجازی دارای شرایط خاصی است اضافه کرد: گروه های آموزشی ما که وظیفه پشتیبانی را بر عهده دارند آمادگی لازم برای راهنمایی معلمان در این حوزه را دارند.
حکیم زاده با اشاره به اینکه یکی از ابزارهای جدید سامانه شاد، آزمون یار می باشد افزود: این ابزار به معلمان کمک می نماید تا آزمون ها را با اطمینان بیشتری برگزار کنند و از امکانات بهتری بهره مند شوند.
وی خاطرنشان کرد: امکان ارتباط تعاملی و حضور و غیاب در سامانه شاد افزوده شده است و همینطور زیرساخت ها و پهنای باند هم نقش بسیار مهمی دارد.
او درباره استفاده دانش آموزان از شبکه های غیر از سامانه شاد هم اظهار داشت: در مبحث فضای مجازی تابع تصمیمات شورایعالی فضای مجازی هستیم و اینها داده های ملی ما هستند و امنیت آن برای ما بسیار مهم می باشد و ضرورت استفاده از بستر ملی برای عرضه خدمات مجازی را میسر می کند و همینطور در این سامانه امکان نظارت وجود دارد و طبق اعلام وزارت آموزش و پرورش تنها بستر مورد تأیید، سامانه شاد است و اگر مدارس از سامانه دیگری استفاده می نمایند حتما باید تحت نظارت سامانه شاد قرار بگیرند ولی تاکید ما بر استفاده از فضای اینترنت داخلی است.
وی درباره دانش آموزانی که عضو شبکه شاد نیستند اضافه کرد: بعضی از این دانش آموزان در مناطقی هستند که زیرساخت های فناوری و دسترسی به اینترنت ندارند و در صورت داشتن ابزار هوشمند، امکان استفاده برای آنها وجود ندارد که این مدارس عمدتاً مدارس روستایی و عشایری در مناطق دور دست هستند که پارسال در بیشتر استان ها بخاطر تعداد کم دانش آموزان از آموزش حضوری استفاده کردیم.
وی افزود: ۳ میلیون و ۲۵۵ هزار دانش آموز امکان دسترسی به اینترنت دارند ولی امکانات سخت افزاری از قبیل گوشی هوشمند و تبلت در اختیار ندارند که برای این دسته از دانش آموزان طبق دستورالعمل هایی که برای بازگشایی اعلام گردید یکی از مسئولیت های مدیران مدارس، شناسایی این دانش آموزان و انتخاب برنامه جایگزین برای آنهاست.
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: وظیفه ما عرضه آموزش برای دانش آموزان در هر شرایطی است.
وی اضافه کرد: با همکاری سازمان ها و همینطور بنیاد مستضعفان برای دانش آموزان تحت پوشش کمیته امداد مبالغی برای تهیه تبلت دانش آموزان پرداخت شده است.
حکیم زاده اظهار داشت: ما برای سهولت خانواده ها عرضه کلاس های دوره ابتدایی را به پس از ظهر موکول کرده ایم تا مادران شاغل بتوانند به فرزندان خود در کلاس های آنلاین کمک کنند.
وی اضافه کرد: محتوای همه کتاب های درسی توسط معلمان خلاق انجام گرفته و همینطور فیلم های آموزشی تهیه شده و برای تک تک درس ها در تمام پایه ها و موضوعات درسی، محتواها آماده شده است.
او تاکید کرد: آموزش ها در بستر سامانه شاد کاملاً مورد تأیید است و در مرحله گروه های آموزشی، در سطح استان ها و همینطور تقسیم کار کشوری نظارت ها صورت گرفته است.
مهدی اسماعیلی عضو کمیسیون آموزش مجلس هم درباره نظر مجلس نسبت به بازگشایی مدارس و مراکز آموزش عالی اظهار داشت: بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریور با هماهنگی مجلس صورت نگرفته و لازم بود این هماهنگی در جهت رصد آمادگی برای بازگشایی مدارس انجام می شد.
وی اضافه کرد: بر مبنای بررسی های صورت گرفته آمادگی لازم تا این لحظه برای آموزش مجازی هم وجود ندارد و طبق آمار وزارت آموزش و پرورش هنوز ۳ و نیم میلیون نفر امکانات لازم برای ارتباط مجازی را در اختیار ندارند.


منبع:

1399/06/11
09:40:47
5.0 / 5
1272
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد