در كنار معدن طلا زندگی می كنند اما آب خوردن ندارند

در كنار معدن طلا زندگی می كنند اما آب خوردن ندارند

بكسیها: خراسان جنوبی در كنار معدن طلا زندگی می كنند اما آب خوردن ندارند و با تانكر به آنها آبرسانی می شود درحالیكه با كمی رسیدگی می تواند به ناحیه گردشگری تبدیل گردد و حتی بدون گنج طلایش می تواند ثروت را برای ساكنانش با 90 روستا به ارمغان بیاورد.


ناحیه هردنگ بخشی مهم از منطقه ای پهناور در خوسف است که با این که می تواند به علت موقعیت خوبش به منطقه ای گردشگری تبدیل گردد، اما در این سال ها به آن توجه زیادی نشده و حتی مردمش از کوچکترین زیرساخت ها چون جاده آسفالته برخوردار نیستند.
ناحیه هردنگ سرزمینی پهناور در ۸۰ کیلومتری بیرجند و ۴۵ کیلومتری خوسف در رشته کوهی به نام کوه شاه به موازات رشته کوه باقران قرار دارد و تمامی مناطق حد فاصل روستای سنگ در شرق تا روستای همند در غرب خویش را شامل می شود.

این ناحیه با بیشتر از ۹۰ روستا که از توابع شهرستان خوسف است، با گذشت بیشتر از ۴۰ سال از انقلاب همچنان در محرومیت مانده و آن گونه که باید توجهی به زیرساخت های آن نشده است.

جاده مواصلاتی سرچاه به نزار شاه سلیمان علی(ع)، اکبرآباد به مزار شاه سلیمان علی(ع) و روستاهای ناحیه هردنگ همچنان خاکی و فاقد استانداردهای لازم است. عدم توجه مسئولین به این منطقه سبب شده تعداد زیاد از جوانان از روستاهای این منطقه کوچ کنند و به شهرها پناه ببرند در حالیکه معدن طلای شادان که یکی از فرصت های اقتصادی خراسان جنوبی است، می تواند در اشتعالزایی خیلی از جوانان اثرگذار باشد.

علاوه بر آن، مسدود شدن خیلی از قنوات و توجه کم مسئولین به آن هم یکی از اشکالات پیش روی مردم منطقه است؛ نبود آب شرب بهداشتی و بموقع نرسیدن تانکر ویژه آبرسانی بار خشکسالی را بر دوش این روستاها گزاف تر کرده است.

مهدی خزاعی، مدیر اجرایی و هیات امنای آستان شاه سلیمان علی(ع) به ایسنا اظهار داشت: خرابی جاده ها و عدم تیغ زنی بموقع، مردم این منطقه را به ستوه آورده است. آسفالت جاده ها، آبرسانی به تانکرهای مستقر در روستاها، پوشش مخابراتی تلفن همراه و لایروبی قنوات همچون درخواست های اهالی شهیدپرور این منطقه است که امیدواریم دولت به آن رسیدگی کند.

اسدالله جلال زاده، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی به ایسنا اظهار داشت: بهسازی و نوسازی راه روستایی یوش و مزار شاه سلیمان دارای ۴۰۰۰ میلیون ریال اعتبار در سال ۹۹ است. این امر با عنایت به انتقال وظایف ساخت راه روستایی از طریق و شهرسازی به این اداره در مراحل انعقاد قرارداد است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان جنوبی بیان نمود: راه های ناحیه هردنگ با عنایت به این که در زمره روستاهای با جمعیت زیر ۲۰ خانوار هستند، در اولویت ساخت راه روستایی قرار ندارد. بهسازی و نوسازی این مسیر ۱۴ کیلومتری نیازمند به ۱۴۵ هزار میلیون ریال اعتبار است که در صورت تأمین اعتبار انجام خواهد گرفت.
به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، مرکز دهستان در قدیم قصبه هردنگ بوده است؛ در تقسیمات قدیم این منطقه از ۳ نقطه مرکزی پسکوه، پیشکوه و هردنگ تشکیل می شده، اما در تقسیمات جدید کشوری مجموعه دهاتی که در شمال کوهستان قرار دارد به دهستان ماژان و دهاتی که در جنوب قرار دارند به دهستان قلعه زری و دهات قسمت شرق به دهستان نهارجان شهرستان سربیشه واگذار شده است.1399/06/29
14:02:12
5.0 / 5
1023
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد