شریعتمداری:

ناشنوایان بیش از ۱۵ درصد از جامعه افراد دارای معلولیت هستند

ناشنوایان بیش از ۱۵ درصد از جامعه افراد دارای معلولیت هستند

وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اعلان اینكه حدود 238 هزار نفر در جامعه ناشنوا هستند اظهار داشت: ناشنوایان بیش از 15 درصد از جامعه افراد دارای معلولیت را به خود اختصاص می دهند.به گزارش بکسیها به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل، نشست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با مؤسسات غیردولتی فعال در حوزه ناشنوایان کشور و ناشنوایان منتخب استانها به مناسبت روز جهانی ناشنوایان به صورت ویدئوکنفرانس اجرا شد.
محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این جلسه که وحید قبادی دانا معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور و برخی از نمایندگان تشکل های صنفی ناشنوایان حضور داشتند با اشاره به اینکه ناشنوایان بیش از ۱۵ درصد از جامعه افراد دارای معلولیت را به خود اختصاص می دهند اظهار داشت: سال قبل در جلسه با نمایندگان ناشنوایان مشکلات مشترک و مشابهی از جامعه ناشنوایان ثبت گردید که بلافاصله سازمان بهزیستی مسؤول پیگیری موارد مطرح شده گردید. البته برخی مشکلات ریشه ای و پایه ای است که حل آن در گرو رفع مشکلات اصولی کشوراست و بعضی از مشکلات افراد دارای معلولیت نیاز به تامین منابع گسترده ای دارد.
وی با اشاره به اینکه ناشنوایی یک نوع معلولیت پنهان است و که علاوه بر محاسن آن قبحی هم دارد اضافه کرد: قبح آن این است که دیگران ناشنوا بودن فرد را تشخیص نمی دهند و بدون در نظر گرفتن این محدودیت با فرد برخورد می کنند و حسن آن این است که در جامعه بطور طبیعی ناشنوایان می توانند باتوجه به توانایی و با بهره گیری از تجهیزات لازم به شکلی زندگی کنند که هیچ فرقی با بقیه افراد نداشته باشند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با اعلان اینکه حدود ۲۳۸ هزار نفر در جامعه ناشنوا هستند اشاره کرد: تابحال حدود ۹۹ هزار نفر از خانواده های ناشنوایان در کشور مشمول دریافت مستمری از طرف سازمان بهزیستی شدند. البته هر چند که این مستمری ها کامل نیست ولی در دوره دولت تدبیر وامید مستمری مددجویان روند افزایشی قابل توجهی داشته است.
شریعتمداری همین طور به قانون پشتیبانی از حقوق افراد دارای معلولیت اشاره نمود و اظهار داشت: بااینکه این قانون نواقصی دارد ولی دولت تدبیر و امید منابع اولیه آنرا تعیین کرد. ما نیز تلاش می نماییم تا امسال ارقام بیشتری را به همت دولت در بودجه عمومی برای حل مشکلات عمومی در این بخش اختصاص دهیم.
وی در ادامه به مشکلات جامعه معلولان مثل کار، اشتغال، بیمه، وام و غیره اشاره نمود و اضافه کرد: همه این مشکلات درست و مهمست که برای هر کدام از آنها قدم هایی برداشته شده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به تفاهم نامه منعقد شده بین انجمن خانواده ناشنوایان ایران، شبکه ملی سازمان های مردم نهاد و انجمن ملی زبان اشاره ایرانی اشاره نمود و اظهار داشت: این تفاهم نامه مدخل ورود و پایه حل خیلی از مشکلاتی که امروز جامعه افراد دارای معلولیت با آن مواجه بودند خواهد بود و زمینه استاندارد کردن زبان اشاره ایرانی مورد استفاده جامعه ناشنوایان ایران خواهد شد تا هم صدا و سیما و هم دانشکده های که این زبان را آموزش می دهند از استانداردهای لازم برخوردار باشند.
تشکیل کمیته ای مشترک جهت استفاده حداکثری از ظرفیت ها و پتانسیل برنامه های صدا و سیما
شریعتمداری با اعلان اینکه دانشگاه صدا و سیما می تواند خدمات بیشتری را برای جامعه ناشنوایان ارائه کند اشاره کرد: امروز در این نشست بطور مستقیم و تلفنی مشکل زبان اشاره را با رئیس رسانه ملی در بین گذاشتیم که پاسخ دلگرم کننده ای در خصوص تشکیل کمیته ای مشترک متشکل از وزارت رفاه، بهزیستی، جامعه ناشنوایان و صدا و سیما جهت استفاده حداکثری از ظرفیت ها و پتانسیل برنامه های صدا و سیما تشکیل دریافت کردیم. گام دوم حل مشکل ترجمه و استاندارد کردن زبان اشاره برای ناشنوایان در صدا و سیما بود که در دستور کار قرار گرفت تا با همکاری انجمن ها این مشکل حل شود.
وی با اعلان اینکه استاندارد کردن مترجم ناشنوایان و زیرنویس کردن برنامه ها کارهایی همچون کارهایی است که می توان در کوتاه مدت به آن پرداخت، اظهار داشت: مسئله دیگر که باید به صورت ریشه ای در همه نا هنجاری ها به آن پرداخت لزوم ایجاد شرایط مشاوره ژنتیک رایگان و ارائه آموزش های لازم برای افراد دارای معلولیت است. امروز ۳۲ هزار نفر شناسایی شدند تا در ماه های اول زندگی که زمان طلایی برای رفع مشکلات ژنتیکی است به آنها کمک نماییم و مشکل شنوایی را برای آنها حل نماییم، امیدواریم برای سال ۹۹ همین طور پیش رویم و موتور توسعه ناشنوایی را متوقف نماییم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: امروز آزمایش ژنتیک برای ۹۳ درصد موالید زنده در حوزه غربالگری انجام شده است که باید باتوجه به مشکلات و سختی هایی که وجود دارد باید به ۱۰۰ درصد برسد و نگذاریم این زمان طلایی از دست برود.
وی یاد آورشد: یکی دیگر از اقدامات مهم تحت پوشش قرار دادن بعضی از خدمات درمانی و توانبخشی در چارچوب بیمه است که در این خصوص با بیمه سلامت مذاکراتی انجام شده است تا گفتار درمانی تحت پوشش بیمه شود که حالا این مساله در دستور کار قرار گرفته است و امیدواریم با تامین منابع آنکه حدود ۳۰۰ میلیارد تومان است این اقدام از طرف سازمان بهزیستی صورت گیرد. این وعده را می دهیم که گفتار درمانی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیز قرار گیرد و باید هماهنگی ها با شورای عالی بیمه صورت گیرد تا تامین اجتماعی نیز این کار را انجام دهد.
شریعتمداری در ادامه با اعلان اینکه ما همچنان پایبند منشور حقوق شهروندی خصوصاً ماده ۵ این منشور درباب حقوق افراد دارای معلولیت جهت استفاده از امکانات کشور هستیم خاطرنشان ساخت: به همین دلیل در استان یزد پایلوت مناسب سازی اماکن و معابر شروع شده که امیدواریم این کار ادامه یابد. از طرفی امسال مترجمین مساله مهمی برای ارائه خدمات به ناشنوایان است که پایلوت آن در استان خراسان شروع شده که امیدواریم امسال تعداد بیشتری از استانها مساله مترجمین را با کمک " ان. جی. اوهای" ذیربط توسعه دهند.
وی در ادامه به معافیت ۲۳ درصد حق بیمه کارفرمایان اشاره نمود و اضافه کرد: در سال ۹۸، برای ۱۸ میلیون نفر از معلولان این کار انجام شده است. امیدواریم امسال هم بتوانیم بخش بیشتری از جامعه معلولان را تحت پوشش قرار دهیم. با معاونت روابط کار وزارت کار مذاکره خواهیم کرد تا برای آگاهی بخشی بیشتر درباب رعایت حق بیمه ۲۳ درصدی به جامعه کارفرمایی کشور اقداماتی را انجام دهند.
شریعتمداری اظهار داشت: کمک هزینه خرید جهیزیه برای معلولان از یک میلیون تومان به ۱۰ میلیون تومان رسیده است، هر چند که این رقم کافی نیست اما امیدواریم بتوانیم با کمک خیرین این رقم را افزایش دهیم.
به اعتقاد وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز دیگر وام ۵۰ میلیون تومانی برای کارهای خود اشتغالی کافی نیست که اصلاح قانونی و تامین منابع آنرا می طلبد که این امر در دستور کار قرار دارد.
به گفته وی، اگر هر کارفرما تا سقف ۴۰ نفر از معلولان را در کارگاه خود به کار گیرد، می تواند از تسهیلات ۲ میلیارد تومانی بهره مند شود. که باید امسال در این خصوص تجدیدی نظری داشته باشیم.
سازمان ها هیچ تصمیمی بدون حضور نماینده جامعه معلولان و نظر کارشناسی آنها نگیرند
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلان اینکه تمام مسائلی که امروز عنوان شد بطور قطع با برنامه ریزی دکتر قبادی دانا در جهت رفع نیازمندی جامعه ناشنوایان رفع خواهد شد افزود: مهم ترین خواسته من این است که همه نهادها و سازمان ها هیچ تصمیمی بدون حضور نماینده جامعه معلولان و نظر کارشناسی آنها نگیرند و هر تصمیمی که بدون حضور نمایندگان جامعه معلولان گرفته شود، ابطال خواهد شد و هیچ دستورالعمل و بخشنامه ای نباید صادر شود. البته امیدواریم این مهم در تصمیمات دولت هم مورد توجه قرار گیرد.
وی همین طور از رئیس سازمان بهزیستی کشور خواست تا به فرزندانی که پدر و مادر ناشنوا دارند توجه ویژه ای داشته باشند و دراین زمینه باید بهزیستی هم به لحاظ لطمه شناسی و ارائه راهکار اقداماتی را انجام دهد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست به معاونت رفاه و سازمان تامین اجتماعی دستور داد تا به مشکلات بیمه و بازنشستگی کارگران ناشنوا رسیدگی کنند.
وی با اعلان اینکه ما برای رفع اشکال آنها اقدامات لازم را انجام خواهیم داد، بازنشستگی زود هنگام برای ناشنوایان را سفارش نکرد، چونکه معتقد می باشد ناشنوایان تا زمانی که می توانند باید کار کنند، چون کار نشاط آور است.
شریعتمداری بر وجود یک مترجم آشنا به زبان اشاره تاکید و آنرا خواسته به حقی دانست و اشاره کرد: باید در سال ۹۹ کلاس های آموزشی لازم برای افراد مشتاق زبان اشاره که در ادارات بهزیستی مشغول هستند اجرا شود تا با زبان اشاره آشنا گردند. اینکه بهزیستی توانایی شنیدن صدای ناشنوایان را نداشته باشد نا ممکن است و باید تا سال آینده این مشکل حل شود، هر چند ممکنست ما آن زمان دیگر نباشیم، اما امیدواریم این مسأله تا سال آینده حل شود.

1399/07/09
09:03:34
5.0 / 5
927
تگهای خبر: تلفن , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد