ساماندهی دستفروشان مترو در ایام كرونایی با كمك مردم

ساماندهی دستفروشان مترو در ایام كرونایی با كمك مردم

بكسیها: روز به روز به تعداد دستفروشان در مترو اضافه می شود و آنگونه كه از ظواهر امر پیداست، مسؤلان مترو هم نمی توانند برای ساماندهی این افراد به علت مسائل قانونی كاری كنند، اما این روزها با انتشار كرونا در كشور و ابهام در تأثیر مترو در سرعت شیوع این بیماری بار دیگر مساله دستفروشان مورد توجه قرار گرفته است، چون كه نوع فعالیت دستفروشان كه از قطاری به قطار دیگر و از واگنی به واگن دیگر تردد می كنند؛ سوالاتی را ایجاد كرده، بگونه ای كه شاید بتوان گفت آنها به كانون های سیار انتقال كرونا تبدیل گشته اند كه باید فكری به حال آنها به خصوص در ایام اوج انتشار كرونا كرد.


نحوه فعالیت دستفروشان در مترو بگونه ای است که دکتر سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت در مورد فعالیت این افراد در محیط سربسته مترو گفته است: درباره دستفروشان مترو باید شهرداری یا مترو اقدام نمایند. از گذشته بارها مباحثی درباره دست فروشان مترو و ساماندهی این افراد مطرح شده بود و ساماندهی این افراد هم در اختیار وزارت بهداشت نیست.

به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، اشاره سخنگوی وزارت بهداشت به ساماندهی دستفروشان در مترو هم نشان داده است باید حداقل در این روزهای کرونایی مسؤلان شهرداری فکری به حال دستفروشان کنند تا حداقل سلامت خود این افراد که ساعتهای طولانی در شهر زیرزمینی تردد می کنند حفظ شود؛ هرچند مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران اعتقاد دارد که سطح آگاهی دستفروشان به مانند دیگر مردم در مورد کرونا بالا است اما با این وجود گره مشکل دستفروشان تنها به دست مردم و مسافران باز می شود.
فرنوش نوبخت در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه سال هاست که شبکه متروی تهران با مبحث دستفروشی مواجه می باشد، می گوید: در سنوات گذشته، مدیریت های قبلی مترو هم توفیقی در ساماندهی یا مهار دستفروشان نداشتند؛ چرا؟ پاسخ به این سؤال ساده است؛ مساله دستفروشی یک مبحث چند وجهی است که هم اکنون با شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه ارتباط تنگاتنگی دارد و نمی تواند با این مساله چند وجهی، تک بعدی برخورد کرد و بارها اعلام کردیم که لازم است برای حل مساله دستفروشی نه تنها در مترو بلکه در سطح شهر تهران، همه دستگاه های ذی ربط، نهادهای فرهنگی و... وارد شوند تا بتوانیم چاره خوب و موثری پیدا نماییم.

وی ادامه می دهد: با این که دستفروشان برای عده ای از مسافران مزاحمت بوجود آورده و موجبات نارضایتی را فراهم می کنند، اما مورد علاقه و دفاع بسیار دیگری از مسافران هستند و بارها و بارها پرسنل ایستگاه ها و پلیس مترو خواهان ساماندهی و یا هدایت دستفروشان به بیرون از ایستگاه شدند، این در حالیست که بعضی از مسافران در پشتیبانی از این افراد، اجازه کار به آنها را ندادند.
نوبخت با تاکید بر اینکه دستفروشان مورد حمایت مسافران هستند، می افزاید: حجم تماس مسافران مترو با 137 و 1888 بابت انتقاد از مزاحمت دستفروشان بالاست، اما از سویی دیگر برخی دیگر از مسافران از دستفروشان حمایت می کنند و عملا نمی توانیم در جهت حفظ آرامش شبکه مترو، نسبت به ساماندهی این افراد اقدام نماییم.
وی با تاکید بر اینکه دستفروشان مترو هم به مبحث کرونا حساس هستند و بطور قطع در جهت حفظ سلامتی خودشان اقدامات لازم را انجام می دهند، می گوید: معتقدیم گره مشکل تردد دستفروشان در قطارهای مترو به دست خود مسافران باز می شود و می توانند با خرید نکردن از آنها به کم شدن تعداد دستفروشان کمک کنند.
به قول نوبخت، از سویی دیگر به ماموران ایستگاه ها ابلاغ کرده ایم که به هیچ عنوان اجازه بساط گستری در ایستگاه ها را به دستفروشان ندهند و به محض رویت بساط گستری دستفروش یا دستفروشان بر روی سکو از ماموران ایستگاه می خواهیم یا دستفروشان را به بیرون و یا به داخل قطارها هدایت کنند تا مبادا به واسطه ازدحام افراد برروی سکوها مانعی در حرکت بموقع قطار ایجاد شود.

او در آخر تاکید می کند: اگر مردم از دستفروشان ناراضی هستند و اگر معتقدند آنها کانون سیار انتقال کرونا هستند یا آسایش آنها را سلب می کنند، راهکار ساده است و باید از آنها خرید نکنند و بطور قطع آنها هم اگر ببینند که بازار فروششان کساد شده نسبت به تغییر محل فعالیتشان اقدام می کنند.
به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، درست است که در شرایط فعلی اقتصادی کمک به تأمین معیشت دیگران، امری پسندیده است اما یادمان باشد شاید با کمک به ماموران ایستگاه های مترو در ساماندهی دستفروشان آنهم در فضای سربسته شبکه مترو بتوانیم کمی به عدم شیوع و انتقال کرونا ویروس کمک نماییم.
منبع:

1399/07/27
11:23:21
5.0 / 5
811
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد