در گزارش بكسیها مطرح شد

از توقیف محموله 600 میلیاردی قطعات خودرو تا تشكیل 247پرونده قاچاق

از توقیف محموله 600 میلیاردی قطعات خودرو تا تشكیل 247پرونده قاچاق

به گزارش بكسیها رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا اظهار داشت: پلیس گمرك 112 كانتینر قطعات خودروی خارجی كه ارزشی معادل با 60 میلیارد تومان داشت را شناسایی و توقیف كرده است.خبرگزاری مهر -گروه جامعه: سردار محمدرضا مقیمی در بازدیدی که از خبرگزاری مهر داشت در گفت و گو با خبرنگار این رسانه با اشاره به شرح عملکرد پلیس امنیت اقتصادی و دلیل ایجاد این پلیس در سال ۹۸ اظهار نمود: از اواخر سال ۹۷ از جانب ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ گردید تا یک مجموعه ای در نیروی انتظامی تحت عنوان پلیس امنیت اقتصادی راه اندازی شود و به صورت رسمی پلیس امنیت اقتصادی از سال ۹۸ کار خودرا آغاز کرد.
رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا اضافه کرد: از آن جهت کلمه امنیت در اسم این پلیس به کار گرفته شده است که شرح وظایفش بیشتر بحث پیش بینی و پیشگیری است تا مقابله و ۵ مرحله مختلف در حوزه های اقتصادی برای این پلیس شرح وظایف دیدند.

وی اظهار داشت: بنا بر این شد که پلیس امنیت اقتصادی در حوزه های اقتصادی فعال باشد و از ناهنجاری ها در این عرصه جلوگیری کند و اجازه ندهد تا مهمترین رکن اقتصاد یعنی امنیت از بین برود.
رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا با اشاره به یکی از مهمترین چالش های پلیس امنیت اقتصادی اظهار داشت: در شرایطی که تولیدکنندگان و سرمایه گذاران می خواهند امنیت داشته باشند اما در عین حال دوست ندارند که حوزه کاری شان امنیتی باشد.
سردار مقیمی اظهار داشت: ما در پلیس امنیت اقتصادی بیشتر در حوزه های اقتصادی و پیشگیری جرایم فعال شدیم و با ساز و کارهای اقتصادی و اداری وارد این حوزه شدیم و اولویت ما پیشگیری شد.
وی اظهار داشت: هر جایی در زمینه اقتصاد که قرار باشد تصمیمی گرفته شود ما در آنجا حضور داریم، مانند گمرک، وزارت دارایی، وزارت بازرگانی، وزارت صنعت و...
چرایی تشکیل پلیس گمرک در مجموعه پلیس امنیت اقتصادی
رئیس پلیس امنیت اقتصادی افزود: در شوراهای مأموریتی و عملیاتی اقتصادی ها حضور داریم و تصمیم گرفتیم یک پلیس جدید به نام «پلیس گمرک» را تشکیل دهیم.
وی اظهار داشت: در مجموعه گمرک ما در گذشته پلیس نداشتیم و خود همکاران گمرک بر مسائل کلان مانند تخلفات گمرکی، قوانین گمرکی و یا اینکه کالایی در ذیل کالای دیگر وارد کشور نشود نظارت داشتند.
سردار مقیمی افزود: اما پلیس گمرک بر روی کالابرگ ها تناقض و اظهارنظر واردکنندگان و دیگر مواردی که در حیطه وظایف و اختیارات مأموران گمرک نیست نظارت دارند.
رئیس پلیس امنیت اقتصادی اظهار داشت: بنا شد تا پلیس گمرک در ۱۶۰ نقطه مستقر باشد اما متأسفانه این مهم هنوز محقق نشده و پلیس گمرک تنها در ۱۱ گمرک مستقر است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه اگر همکاریهای لازم با پلیس امنیت اقتصادی شود آیا شما توان حضور در ۱۶۰ نقطه یاد شده را دارید؟ اظهار داشت: اگر بخواهیم در ۱۶۰ نقطه ای که گفتیم حضور داشته باشیم هم اعتبارات می خواهیم و هم حداقل ۱۵۰۰ نیروی انسانی. یکی از چالش های ما با دولت این است که نیروی انتظامی هم در حوزه اعتبارات و هم در دادن مجوز برای به کارگیری سازمان نفرات نیاز به کمک دولت دارد تا بتواند مقتدرانه در عملیات های خود حاضر شود.
سردار مقیمی افزود: مأموران ما در پلیس گمرک آموزش های لازم را در مجموعه خود گمرک دیده اند و به جرأت می توان گفت کارشناسان ما تنه به تنه کارشناسان گمرک می زنند. البته مأموران گمرک هم بسیار با ما همکاری دارند تا جایی که ما آنها را به صورتی همکار خود می دانیم.
رئیس پلیس امنیت اقتصادی اشاره کرد: همانطور که گفتم مأموران گمرک بیشتر اسناد را بررسی می کنند و اجازه ورود به کشور را صادر می کنند و ما اسناد را طبق کالاها بررسی می نماییم.
۱۶ درصد از محموله های گمرکی که وارد کشور می شود توسط پلیس گمرک رصد می شود و این ۱۶ درصد در مقایسه با حجم ورودی محموله ها عدد بالایی می شود
وی با اشاره به تعریف قاچاق از دید پلیس امنیت اقتصادی اظهار داشت: درصد زیادی از اقلام را ما قاچاق نمی دانیم بعنوان مثال امکان دارد کالایی که صاحبش وارد کرده از نظر تعداد و وزن با اظهاریه اولیه مغایرت داشته باشد که پس از کشف این اقلام مجدد ترانزیت ها و کانتینرها به گمرک عودت داده می شوند، اصلاح می شوند حقوق و عوارض گمرک دریافت می شود تا اجازه خروج به آن ترانزیت یا کانتینر داده شود.
رصد و مانیتورینگ ۱۰۶ هزار محموله گمرکی
رئیس پلیس امنیت اقتصادی اظهار داشت: ۱۶ درصد از محموله های گمرکی که وارد کشور می شود توسط پلیس گمرک رصد می شود و این ۱۶ درصد اصلاً عدد کمی نیست. بعنوان مثال فقط از گمرک شهید رجایی روزانه سه هزار و ۵۰۰ ترانزیت وارد کشور می شود که اگر حساب کنید ۱۶ درصد این رقم چقدر می شود می بینید عدد بالایی است.
وی افزود: پلیس گمرک ما در حوزه کنترل و بررسی محموله های گمرکی از شروع سال تا حالا ۱۰۶ هزار محموله گمرکی را رصد و مانیتورینگ داشته اند. همانطور که می دانید هر کالایی که وارد کشور شود تا زمانی که به مقصد خود برسد از طرف پلیس گمرک ما رصد می شود بر روی آنها جی پی اس وصل می شود و به صورت شبانه روزی کنترل می شود.

وی اظهار داشت: ارزش ریالی تخلفات گمرکی ثبت شده توسط پلیس گمرک ما از شروع سال تا کنون نزدیک به ۴۳ میلیارد ریال است که این رقم مستقیم به حساب دولت واریز شده است.
رئیس پلیس امنیت اقتصادی افزود: همین طور ۳۳ مورد شناسایی تخلفات گمرکی داشته ایم و ۲۴۷ مورد پرونده هایی در حوزه قاچاق کالا تشکیل شده است.
وی افزود: بعنوان مثال یکی از تخلفات شناسایی شده، شناسایی و احصا تخلفات سه هزار میلیاردی یکی از شرکتها بود که به مرجع قضائی هم اعلام گردید. همین طور ۱۰ هزار کانتینر اموال قاچاق در گمرک شهید رجایی کشف شده است.
سردار مقیمی اظهار داشت: پلیس گمرک ما ۱۱۲ کانتینر قطعات خودروی خارجی که ارزشی معادل با ۶۰ میلیارد تومان داشت شناسایی و توقیف کرده است.
چالش های پلیس امنیت اقتصادی برای داشتن عملکرد بهتر
رئیس پلیس امنیت اقتصادی اظهار داشت: ما در اصل کمک به اقتصاد و معیشت مردم می نماییم و با توجه به این که حضور فعالی در حوزه های مختلف اقتصادی داریم می توانیم کمک شایانی به دولت داشته باشیم البته اگر دولت بپذیرد و به ما اطلاعات و دسترسی های بیشتری دهد.
وی با اشاره به چالش های موجود برای فعالیت پلیس امنیت اقتصادی اظهار داشت: بعنوان مثال ما در بنادر مشکل جانمایی مأموران مان را داریم همین طور نبود سامانه های یکپارچه، نظارت ضعیف برخی نهادها، عدم دسترسی به سامانه هایی که درخواست داده ایم و دیگر موارد از مهمترین چالش های ما در این حوزه می باشد.


منبع:

1399/08/15
22:51:07
5.0 / 5
814
تگهای خبر: سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد