درخواست انجمن باستان شناسی از وزارت میراث فرهنگی؛

از پوآرو دیرینه شناس جعلی شكایت كنید

از پوآرو دیرینه شناس جعلی شكایت كنید

به گزارش بکسیها رئیس انجمن دیرینه شناسی ایران با انتقاد از فعالیتهای پوآرو؛ دیرینه شناس جعلی در فضای مجازی از معاونت میراث فرهنگی خواست تا نسبت به فعالیتهای این فرد و افراد خاطی مشابه شکایت شود.به گزارش بکسیها به نقل از مهر، محمداسماعیل اسمعیلی جلودار رئیس انجمن علمی دیرینه شناسی ایران در نامه ای به محمدحسن طالبیان معاون وزرات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نوشت:
متأسفانه بعضی از افراد سودجو و فرصت طلب، از شرایط اقتصادی نامطلوب کشور سو بهره برده و با هزاران حیله و فریب مشغول کلاهبرداری از آن دسته شهروندنماهایی هستند که آگاهی چندانی نسبت به اهمیت و ماهیت میراث فرهنگی، بخصوص محوطه ها و تپه های باستانی ندارند. گرچه تابحال حفظ و حراست از این محوطه ها و تپه های باستانی پرارزش یکی از دغدغه ها و ملال های همیشگی آن وزارتخانه، شهروندان و هموطنان میراث دوست کشور بوده اما کمتر محوطه باستانی است که از گزند فعالیتهای غیر قانونی و محرمانه به دور مانده باشد. علیرغم این مشکلات، مشکلی جدی تر با توسعه فضای مجازی و افزایش حضور شهروندان در این فضاها شکل گرفته است؛ بگونه ای که تبلیغات نادرست در فضای مجازی سبب شده تا این دفعه تهدیدی بس خطرناک تر و سهمگین تر متوجه میراث فرهنگی کشور و بخصوص محوطه ها و تپه های باستانی شود،
چند ماه پیش، انتشار خبر به راه افتادن گروهی از افراد سودجو و غفلت زده در بیابان های اصفهان جهت گنج یابی، سبب درد و رنجی عظیم در نزد میراثیان و فرهنگ دوستان ایران شده بود که با هوشیاری و گوشزد کردن این واقعه و اعلام آن به مراجع ذیصلاح، عاملان و آمران آن به قوه قضائیه معرفی و برخوردهای قانونی با ایشان صورت گرفت. اما متأسفانه به تازگی، آقای «ک. ب» یعنی همان فردی که مسئول راه اندازی برنامه اصفهان بود، بار دیگر در فضای مجازی با عنوان مضحک «پوارو» در حال فعالیت و انحراف اذهان عمومی نسبت به ماهیت و اهمیت میراث ملی و فرهنگی کشور و محوطه های باستانی است.
به نحوی که در بعضی از برنامه های زنده وی در فضای اینستاگرام نزدیک به ۲۰ هزار تن شرکت کرده اند. متأسفانه او با نام بردن از بعضی از بزرگان دیرینه شناسی ایران و هم با ادعای جعلی در خصوص دیرینه شناس بودن (!) در حال انحراف اذهان عمومی و نابودی میراث ملی و فرهنگی این مملکت است که ارزشی فرازمانی و فرا مکانی دارد. باید توجه داشت تهدید این میراث تهدید هویت اصیل ایرانی – اسلامی ساکنان این سرزمین است؛ چونکه ملتی که برگه های هویت و شناسنامه های کهن شأن، این چنین توسط عده ای بی مایه و بی پایه به بازیچه گرفته شود، نه تنها مورد سرزنش و ملامت آیندگان قرار خواهند گرفت، بلکه در مواجهه با کوچک ترین کشمکش های هویتی که قطع یقین در آینده پیش خواهد آمد، چاره ای جز واگذاردن قافیه به رقبایی که هر روز بیشتر و بیشتر می شوند، نخواهد داشت.
از این رو گرچه همکاران عزیز و گرانقدر یگان حفاظت آن وزارتخانه به صورت شبانه روز مشغول حفظ و حراست فیزیکی از میراث پرارزش و مهم ایران اسلامی عزیز هستند، امروزه جبهه دیگری در فضای مجازی گشوده شده است که اگر به سرعت و به دقت مورد توجه و رسیدگی قرار نگیرد اساسا تمامی زحماتی که همکاران عزیز و همینطور همه میراث دوستانی که تابحال در جهت حفاظت از این میراث به انجام رسانید مانده به ورطه نابودی رفته و صدمه جدید و جدی ای بر این آثار پرارزش تاریخی و باستانی وارد خواهد آورد.
به همین علت، انجمن علمی دیرینه شناسی ایران بر مبنای وظیفه بنیادی خود و به نمایندگی از دیرینه شناسی ایران و همینطور میراث دوستان کشور، بعنوان برترین نهاد علمی رسمی و قانونی ایران از جنابعالی تقاضا دارد تا در اسرع وقت نسبت به شکایت از فرد یا افراد خاطی در مراجع قضائی دادسرای فرهنگ و رسانه اقدام و همینطور هماهنگی ها و رایزنی های لازم جهت رصد بیشتر فضای مجازی از جانب یگان حفاظت و حراست وزارت میراث فرهنگی کشور صورت دهد تا دیگر شاهد چنین اقدامات ناپسند و نادرستی نباشیم.

1399/10/07
20:04:37
0.0 / 5
553
تگهای خبر: فضای مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد