وزیر نیرو خبر داد

تولید ۱۰۰۰ میلیون متر مكعب گاز در ایران

تولید ۱۰۰۰ میلیون متر مكعب گاز در ایران

وزیر نیرو با اشاره به مصرف بالای گاز در کشور و تاکید بر عدم قطع گاز خانگی بعنوان خط قرمز دولت از تولید ۱۰۰۰ میلیون مترمکعب گاز در کشور آگاهی داد.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان - وزیر نیرو - در جلسه مدیریت مصرف سوخت زمستانی کشور اظهار داشت: پاشنه آشیل ما مصرف خانگی است. خط قرمز دولت عدم قطع گاز خانگی است آن هم نه فقط به علل فنی بلکه به خاطر اینکه سال جاری سال آخر دولت می باشد و مشکلاتی در کشور وجود دارد و از بیرون برخوردهایی با هر مبحث می شود.
وی افزود: اروپا که اقلیم سردی دارد با جمعیت ۴۵۰ میلیون نفری گازی که مصرف می کند، اندکی بیشتر از دوبرابر ما است. مردم هم در این حوزه خیلی موثر عمل نمی کنند بنابراین باید در این بخش مقداری جبران مافات نماییم.
مبحث مهم اصلاح مصرف است هرچند این مورد یک برنامه دراز مدت است ولی هر زمان که شروع شود باید از آن استقبال کرد چونکه مصرف بی رویه مانند فردی است که خونریزی داخلی دارد و آنرا درمان نکنیم، هر چقدر هم به این بیمار خون تزریق نماییم باز هم جان سالم به در نخواهد برد.
وی تصریح کرد: ۱۰۰۰ میلیون متر مکعب تولید و مصرف گاز در ایران رقم بزرگی است. تردید ندارم که همکاران صدیق ما در رسانه ها بعنوان یک پل ارتباطی در همین بازه کوتاه زمانی زمستان همانند تابستان اگر مطلب را با هنرمندی به مردم منتقل کنند و از این ارتباط به نحو احسن استفاده شود، ما اثر این مورد در بخش خانگی را مشاهده خواهیم کرد.
وزیر نیرو در بخش دیگری از صحبت های خود با تکیه بر اینکه کاهش مصرف سوخت در بخش خانگی بسیار اثر بخش است اضافه کرد: ما اگر بتوانیم درصدهای بسیار کوچکی در بخش خانگی اصلاح مصرف سوخت را انجام دهیم هم گرفتار خاموشی نمی شویم و هم در بخش صنعتی و مبحث اشتغال هم با مشکل مواجه نخواهیم شد. هم تعهدات حداقلی ما که با کشورهای همسایه داریم را می توانیم رعایت نماییم.
وی ادامه داد: ما برپایه قراردادها صادرات برق داریم و هم ما و هم وزارت نفت به صورت طبیعی ملاحظات مردم خویش را بطور قطع در قالب قراردادها در نظر گرفته ایم. اما همه مقدار گازی که ما در نیروگاه ها استفاده می نماییم تا برق تولید نماییم و این برق صادرات شود کمتر از یک درصد تولید گاز کشور است. اگر نفت صادر نکنیم و یا قرارداد های خویش را متوقف نماییم، از یک درآمد ارزی محروم می شویم که صنعت برق ما در این شرایط تحریمی به آن بسیار احتیاج دارد.
وی افزود: در وضعیتی که کشورهای همسایه هم در این اقلیم زندگی می کنند عدم ایفای تعهدات فشار سنگینی را به مردم وارد می نماید. چونکه فقط ما نیستیم که برق یا گاز صادر می نماییم، شرکتهای وسیعی در بخش خصوصی ما هستند که در حال عرصه تولیدات خود هستند.
وی تصریح کرد: یکی از بزرگترین منابع ارزی ما ناشی از صادرات کالا و خدمات فنی مهندسی است. اگر مردم کشورمان و یا کشورهای همسایه در همین زمستان گرمایش و برق خویش را از دست بدهند، شرایط و فضایی که ایجاد می شود، طبیعتا بر روی بازارهای صادراتی ما تأثیر می گذارد و اگر این بازارها از دست برود به همین سادگی جایگزین نخواهد شد.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: ما در وزارت نیرو با عنایت به شرایطی که وجود دارد استفاده از نیروگاه های برق آبی را افزایش داده ایم و برای جبران و کمک به نیروگاه های حرارتی وارد مدار کرده ایم. هم در یک همکاری نزدیک با شرکت ملی گاز ایران و وزارت نفت تلاش خواهیم کرد که کمترین اختلال ایجاد شود، تغییرات نیروگاهی ما به خصوص واحدهایی که می توانند از سوخت مایع استفاده کنند را هم تدبیر کرده ایم.1399/10/15
01:50:41
0.0 / 5
347
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد