معاون امنیتی وزارت كشور عنوان كرد

ورود وزارت كشوربه تامین امنیت وپاسخگویی شركتهای تاكسی اینترنتی

ورود وزارت كشوربه تامین امنیت وپاسخگویی شركتهای تاكسی اینترنتی

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور از مداخله وزارت کشور و برگزاری جلسه ای با شرکتهای تاکسی اینترنتی در جهت نظارت برای تامین امنیت و پاسخگویی این شرکتها در حوزه امنیتی تا قبل از اختتام سال جاری آگاهی داد.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، حسین ذوالفقاری در نشست خبری امروز سه شنبه خود در پاسخ به سوال ایسنا درباب امنیت تاکسی های اینترنتی و نظارت بر آنها اظهار داشت: باید به این نکته توجه داشته باشیم که اگر امروز را با گذشته در حوزه مسافرکش های شخصی تطبیق دهیم مشاهده می نماییم که در گذشته از نظر امنیتی مشکلات بسیاری وجود داشت. به شکلی که اگر فردی در کنار خیابان برای جابجایی" مسافرکش شخصی" مقابل او می ایستاد شاید اتفاقات ناگواری را در گذشته شاهد بودیم اما با ورود تاکسی های اینترنتی و ساماندهی افرادی که بعنوان مسافرکشهای شخصی فعالیت می نمایند، وضعیت بسیار بهتری رقم خورده است و امروز خیلی از اتفاقات گذشته جلویش گرفته شده است.
وی ادامه داد: بنده هم کلیپی که ظرف روزهای گذشته در فضای مجازی درباب سرقت بار و همین طور پلاک سرقتی خودروی یکی از شرکتهای تاکسی اینترنتی منتشر و اعلام شده کسی پاسخگو نیست، دیده ام. در همین راستا موضوع را به واحد رصد خود اعلام کردیم تا جلسه ویژه ای در حوزه بررسی اعتبارسنجی افرادی که می خواهند در این شرکتها فعالیت کنند برگزار گردد. بی شک با گسترش بی رویه این حوزه مخالف هستیم و باید سامانه این شرکتها به پلیس برای تشخیص اصالت خودرو و صلاحیت فردی متصل شود تا این موارد به صورت دقیق بررسی شود. همین طور مسئولیت مدیرعامل و افرادی که در این عرصه فعالیت می کند باید مشخص و ما در این عرصه تصمیم گیری خواهیم کرد و تصمیم نهایی تا قبل از اختتام سال صورت خواهد گرفت.
معاون وزیر کشور در بخش دیگری از صحبتهای خود در ارائه گزارشی از عملکرد ۷ ساله وزارت کشور در حوزه های امنیتی به موضوع حفاظت از مرزهای کشور اشاره نمود و اضافه کرد: ظرف این ۷ سال با اعتباراتی که از طرف دولت و مجلس به وزارت کشور اختصاص پیدا کرده حدود ۳۰۰ کیلومتر انسداد مرزی انجام شده و ۲۲۷ پایگاه و پاسگاه مرزی راه اندازی شده و از طرفی حدود یک هزار کیلومتر جاده های خط مرزی به همراه آب رسانی، برق و گازرسانی به ۳۲۵ باب پاسگاه مرزی انجام شده است.
وی افزود: در شرق کشور با پیگیری های وزارت کشور کار ویژه مرزی انجام شد و با تامین اعتبار ویژه ای در جهت کنترل مرز در شرق کشور اقدام شده که این کار بوسیله ستاد کل نیروهای مسلح در حال اجرائی شدن است.
وی اشاره کرد: در حوزه صید ماهی نیز از طرف وزارت کشور دستورالعملی تهیه و به دولت ارسال شد که در آن مصالح و منافع مرز نشینان در نظر گرفته شده است.
ذوالفقاری بااشاره به استرداد ۱۵۰۰ نفر از زندانیان ایرانی در کشورهای منطقه همچون ترکیه، پاکستان، آذربایجان و... به کشور اظهار داشت: این افراد به کشور مسترد شدند تا محکومیت خودرا در کشور بگذارند. همین طور در حوزه پاک سازی زمینها از حیث وجود مین اولویت بندی و برنامه ریزی انجام شد و نهایتا حدود یک میلیون هکتار زمین پاکسازی و برای فعالیت تحویل کشاورزان شد. در همین حوزه ۴۹۷ نفر از شهروندانی که در حوزه مرزهای مشترک با کشور عراق روی مین رفته بودند مجموعا ۹۵ پرونده بعنوان شهید و ۴۰۲ مورد بعنوان جانباز تشکیل شده است.
وی اشاره کرد: هم اکنون اطلاعات مسافرینی که از نقاط مختلف به کشور سفر می کند در سامانه ای ثبت و قابل بهره برداری است ظرف ۷ سال قبل ۱۳ مرز رسمی شامل ۸ مرز زمینی، دو مرز هوایی دو مرز ریلی به تصویب رسیدو به مرزهای رسمی کشور اضافه می شود و ۱۵ بازارچه مرزی در ۴ استان به تصویب دولت رسید. ساماندهی کولبران که به صورت رسمی و در قالب قانون از معافیتهای گمرکی استفاده می نماید این بازارچه ها تشکیل شده است. تا فعالیت مرز نشینان در نقاط مرزی در قالب همین بازارچه ها ساماندهی گردد تا افراد از مجاری غیر قانونی تردد نکنند و مشکلات بعدی به وجود نیاید.
معاون وزیر کشور در ادامه به موضوع پدافند غیر عامل اشاره کردو اضافه کرد: فرهنگ پدافند غیر عامل در سطوح مختلف نهادینه شده است و تا حالا ۲۵ هزار دوره آموزشی در کشور انجام شده و ۵۰۰ نفر مربی با تسلط در این عرصه در حال انجام کار آموزشی هستند.
ذوالفقاری در تشریح عملکرد ۷ ساله وزارت کشور در حوزه اتباع خارجی نیز اظهار داشت: در طول این مدت ۸ مرحله آمایش اتباع افغانستانی شامل ۸۰۰ تا ۸۵۰ هزار نفر انجام شده است. همین طور در حوزه ساماندهی زنان ایرانی که با مردان خارجی ازدواج کرده اند و صدور پروانه ازدواج آنها ۷۵۴۵ پروانه در مورد زنان ایرانی و ۶۳۶۷ مورد پرونده برای صدور پروانه مردانی که با زنان خارجی ازدواج می کند تکمیل شده است.
وی افزود: درباب اعطای تابعیت و اقامت طولانی مدت به اتباع خارجی در طول این مدت ۵۹۷ نفر تابعیت از جمهوری اسلامی دریافت نمودند و بر طبق قانون جدید نیز تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی داده می شود که تا حالا ۸۶ هزار و ۵۵۸ نفر در مجموع تشکیل پرونده داده اند که به احتمال قوی مشمول دریافت تابعیت خواهند شد. همین طور درباب اعطای اقامت ۵ ساله برای سرمایه گذاران خارجی حدود۲۰۰۰ نفر متقاضی پرونده تشکیل دادند که تعدادی از آنها بررسی و اقامت ۵ ساله به آنها داده شده بود و مابقی نیز در حال بررسی است. موضوع مهم در این عرصه ضرورت وجود سامانه ای بود که بتواند تمام موارد اتباع خارجی را ثبت کند که این کار انجام شد و اداره کل اتباع خارجی وزارت کشور این سامانه را کامل کرده و امروز دستگاه های همراه از آن بهره برداری می کند.
وی افزود: ۱۸۷ دفتر خدماتی در کشور تشکیل شده که اموارات اتباع خارجی را دنبال می کند و در مورد اتباع خارجی غیر مجاز نیز اقدامات مختلفی با دولت افغانستان انجام شده به شکلی که ما امروز هزینه ورود قانونی به کشور را به کمتر از نصف کاهش داده ایم و این کار با هدف جلوگیری از ورود اتباع به صورت غیر قانونی انجام شده است. به شکلی که هزینه ورود قانونی از هزینه قاچاق بیشتر نیست. از طرفی ۳۰۰ یورو ضمانت برگشت که در سفارت ما در کشور افغانستان دریافت می شد را نیز حذف کردیم.
وی افزود: در توافق با کشور افغانستان قرار شد برای گروه هایی که به صورت غیر قانونی در کشور ما هستند و وضعیت خاصی را دارند همچون حضورشان با خانواده در کشور ما هماهنگی کرده ایم که برای آنها گذرنامه صادر شود تا اقامت آنها قانونی شود. برهمین اساس نزدیک به یکصدهزار نفر گذرنامه دریافت نمودند. جمعیتی بیش از یک میلیون نفر بر طبق سرشماری انجام شده به صورت غیر قانونی در کشور حضور دارند که امیدواریم بتوانیم با گذرنامه آنها را ساماندهی نماییم.
وی درباب طرد افراد غیر مجازی افغانستانی ظرف ۷ سال قبل در کشور اشاره کرد: ۵ میلیون و ۳۵۲ هزار نفر طرد افراد غیر مجاز افغانستانی و دیگر کشورها را داشته ایم که دو میلیون و ۸۰ نفر خودمعرف بودند و سه میلیون و ۲۶۶ هزار نفر نیز دستگیر شدند که این نشان داده است باز هم با پدیده ورود اتباع غیر قانونی خارجی با وجود همه تمهیدات مرزی مواجه هستیم.
وی اشاره کرد: در سال تحصیلی ۹۲-۹۳ مجموع دانش آموزان افغانستانی در حال تحصیل ۳۰۲ هزار و ۴۰۷ نفر بوده که این رقم امروز به ۵۲۳ هزار و ۸۴۶ نفر رسیده است. همین طور بیش از ۱۴۶ هزار نفر از پناهندگان در نهضت سودآموزی شرکت کردند و ۷۴ مدرسه در طول این سالها برای اتباع افغانستانی راه اندازی شده است.
وی افزود: تا حالا ۲۶ هزار نفر از اتباع از دانشگاه های ما فارغ التحصیل و ۵۰ هزار نفر نیز در حال تحصیل هستند هم اکنون صد هزار نفر از پناهندگان شامل بیمه سلامت و مابقی نیز همانند ایرانیان مقیم کشور با پرداخت بیمه از این بیمه برخوردار می شوند. در مورد بیماری کرونا نیز اتباع خارجی همانند ایرانیان به صورت رایگان بستری و درمان می شوند. ۴۲۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در حوزه مقابله با این بیماری در حوزه اتباع به کشور کمک شده است.
وی اشاره کرد: در کشور ما همزیستی مسالمت آمیزی با اتباع وجود دارد که البته مداوم این مساله مورد هجمه دشمنان قرار می گیرد. اما اقدامات بسیار خوبی در حوزه آموزشی اتباع انجام شده به شکلی که ۲۴ هزار و ۲۹۶ نفر در آموزشهای فنی و حرفه ای از اتباع آموزش دیدند و ۱۹۷ پایگاه اشتغال زایی در کشور برای آنها تشکیل شده است.
وی اصرار کرد در سیل سال ۹۸ برای اتباع حاضر در مناطق سیل زده چادر و اقلام آشپزخانه توزیع شد و ۲۳ میلیارد برای این اتباع فقط در چابهار اختصاص پیدا کرد. در حوزه ورزشی نیز ۵۰ هزار نفر ورزشکار اتباع خارجی در قالب ۲۵۰۰ تیم در کشور حضور دارند.

معاون امنیتی وزارت کشور افزود: در حوزه امنیتی انتظامی ۲ هزار و ۱۵۰ طرح امنیتی در سطح ملی استانی طراحی و اجرا شده است و ۵۱ دستورالعمل با موضوعات امنیتی تدوین شده که این میزان بیش از کل مدت پس از انقلاب تا آخر سال ۹۲ بوده است. در مورد تامین امنیت اجتماعات برنامه ها وسخنرانی ها نیز ساماندهی انجام شد و در دستورالعمل ویژه این حوزه ۳۳ ماده و بیش از ۶ ماه تلاش و زحمت انجام شده است. در تمام مناسبت ها همچون انتخابات، برنامه های ملی، حضور هیاتهای خارجی، امنیت کامل برقرار بوده و مناسبت هایی همچون سالگرد رحلت امام و ایام عاشورا و تاسوعا و انتخابات ها نیز به خوبی برگزار شده است.
بگفته ذوالفقاری، کار وزارت کشور هماهنگی و تقسیم کار بین اعضای شورای امنیت کشور است که خوشبختانه بهترین دوران هماهنگی در سطح شورای امنیت کشور را داریم البته این مهم با مشارکت مردم در توسعه نظم و امنیت عمومی و تقویت نیروی انتظامی در سطح ملی انجام شده است. مشارکت بسیج در تامین امنیت موضوعی بود که مورد بحث قرار گرفت و طرحی تهیه و ابلاغ گردید که با هماهنگی نیروی انتظامی و بسیج امنیت در مسابقات ورزشی برقرار شد. بی شک رویکرد شورای امنیت کشور، وزارت کشور و استانداری ها در حوزه امنیت رویکرد مبتنی بر پیش بینی و پیشگیری است.
وی ادامه داد: در همین راستا کمیته پژوهشی تشکیل شده که ریز و درشت همه موارد کشور را بررسی می کند. ۲۶۰ جلسه پیش گیری از سرقت در جهت کنترل سرقت از مسائل مهمی بود که برگزار شده است. در مورد اربعین نیز در سال ۹۴ برابر مصوبه هیات وزیران موضوع ساماندهی مراسم اربعین به وزارت کشور محول شد و در سال ۹۸ شاهد روند صعودی زائران بودیم به شکلی که ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در این سال زائر داشتیم و به همراه زائران کشورهای دیگر که بوسیله کشور ما برای راهپیمایی اربعین به عراق رفتند جمعیت رفت و برگشت ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر را شاهد بودیم.
وی با تکیه بر اینکه به لحاظ هماهنگی در تامین زیر ساختها با عراق تفاهم نامه خاص اربعین به امضا رسید که در امتداد آن ۴۵۰ هکتار پارکینگ بوجود آمد، افزود: هفته گذشته جلسه اربعین را برگزار کردیم تا به لحاظ زیر ساختی برای برگزاری اربعین آماده شویم. هر چند که ممکنست به لحاظ بیماری کرونا همانند سال ۹۹ امکان برگزاری آن وجود نداشته باشد اما ما باید آماده باشیم.
معاون وزیر کشور درباب بیماری کرونا نیز اظهار داشت: از سال قبل در پیک اول طرحی در کمیته امنیتی ستاد ملی کرونا با مسئولیت وزارت کشور آماده شد که محدودیت هایی را در فروردین اعمال کردیم که به تبع آن شاهد فروکش کردن بیماری بودیم و این روند را ادامه دادیم، اما تصمیمات مقطعی بود و در نتیجه به این جمع بندی رسیدیم که با عنایت به پیک مهر و آبان طرحی دارای استمرار و قابل ارزیابی را تدوین نماییم که در ذهن مردم نیز نهادینه شود تا وضعیت بیماری را مهار نماییم.
وی افزود: ۵۶ جلسه اصلی کمیته امنیتی و ۱۱۵ جلسه کارگروه و کارشناسی تشکیل شد و ۱۳ طرح در کمیته تصویب و برای ستادملی ارسال شد. ما برای ایام محرم و انتخابات میان دوره ای مجلس و بطور کلی ایام خاص پروتکل های مجزایی را تدوین کردیم.
وی اشاره کرد: در مورد طرح هوشمند محدودیت ها امروز دیگر نیاز به طرح و تصمیم جدید نیست و هر شهری در هر وضعیتی قرار گیرد شرایط مشخص و محدودیت های متناسب با آن وضعیت برایش اعمال می شود. هم اکنون ۳۶ شهر نارنجی، ۱۷۸ شهر زرد و ۲۳۶ شهر آبی داریم، ولی طبق گزارش روز گذشته وزارت بهداشت میزان رعایت پروتکل ها به ۷۵ درصد تقلیل پیدا کرده که این هشداری است که باید مردم آنرا جدی بگیرند.
وی افزود: ظرف ۷ سال قبل در حوزه همکاریهای بین المللی ۱۱ سند امنیتی انتظامی با کشورهای همسایه به امضاء رساندیم. بی شک ارزیابی امنیت کشور باید متناسب با میزان تهدیدات، در نظر گرفته شود. امروز شاهد تهدیدات بسیاری در حوزه اقتصادی، اطلاعاتی، گروههای تروریستی وسرویس های اطلاعاتی دشمن هستیم، ولی در مجموع با شرایط موجود نسبتا امنیت کشور جزو مولفه هایی است که از نظر مردم مطلوب است؛ البته این مهم محصول کار جمعی مردم، وزارت اطلاعات و ارتش، بسیج، شورای تامین استانها، نیروی انتظامی، مرزبانان و.... است.
ذوالفقاری درباب تامین امنیت راهپیمایی یوم الله ۲۲بهمن که مقرر شده به صورت موتوری و خودرویی برگزار گردد نیز اظهار داشت: مدل تامین امنیت این نوع از راهپیمایی متفاوت می باشد بر همین مبنا به شوراهای تامین استانها پیش بینی های اطلاعاتی و امنیتی ابلاغ گردیده و بی شک فردا تجمع به صورت مردمی نداریم و در این راستا نیروی انتظامی و سپاه و بسیج و اطلاعات تمام رصدها و کنترل ها را انجام می دهد.
وی درباب تامین امنیت انتخابات نیز اظهار داشت: اساسا امنیت تعطیل بردار نیست. تمامی برآوردها و ارزیابی ها را در حوزه های سیاسی و اجتماعی انجام خواهیم داد. در مورد پروتکل های بهداشتی دو جلسه کارشناسی انجام شد و دستورالعمل ویژه برگزاری انتخابات در وضعیت کرونائی در حال طراحی است. این پروتکلها در مراحل مختلف شامل ثبت نام، رای گیری، حضور مردم و شمارش، تا دو هفته دیگر به صورت دستورالعملی جامع برای پروتکل های انتخابات با نگاه سلامت و مشارکت آماده خواهد شد.
معاون وزیر کشور در ادامه درباره تامین امنیت انتخابات اظهار داشت: قسمتی از تامین امنیت در انتخابات در زمینه های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی می باشد که از گذشته شروع شده و بخشی هم در مورد مرحله اعلام صلاحیت ها و تبلیغات است که باید و نبایدهایی در نوع تبلیغات را مشخص می کند. و بخشی مربوط به روز انتخابات و بعد از آنست. اساسا رقابت برنامه ای در کشور در میان کاندیداها اگر اتفاق بیافتد برای نشاط کشور و مشارکت و امنیت انتخابات بسیار موثر است.
وی در بخش دیگری از صحبتهای خود به موضوع اطلس امنیتی انتخابات اشاره نمود وافزود: این اطلس بر دو بخش متمرکز است بخش اول معطوف به گذشته و بخش دیگر معطوف به شرایط آینده است که این اطلس پیش از عید نهایی خواهد شد.
وی درباب امنیت در فضای مجازی نیز اظهار داشت: در فضای مجازی در مورد جرایم مرتب در حال هماهنگی با دستگاههای قضایی و امنیتی هستیم. البته بحث اینترنت داخلی در راه خود دنبال می شود. برای مثال پلیس فتای ناجا مرتب موارد مختلف را پایش می کند البته این که کلا فضای مجازی را ببندیم ممکن نیست. بسیاری فعالیت ها امروز همچون آموزش در بستر فضای مجازی انجام می شود و این فضا همانند فضای واقعی امکان بروز جرم درآن وجود دارد که با رصد و پایش و برخورد قابل کنترل است.
وی درباب قرنطینه در مرزهای کشور اظهار داشت: قرنطینه در مرزها برمبنای پروتکل های وزارت بهداشت خصوصاً برای افرادی که از کشور انگلستان می آیند انجام می شود. با عنایت به شرایط کرونا باید شدت کنترل در بعضی از موارد بیشتر شود که این مساله نیز در دستور کار قرار گرفته است.
معاون وزیر کشور ضمن اشاره به روزهای پایانی سال با تکیه بر این که مردم در طرح های در رابطه با کرونا همکاری خوبی داشتند و دستاوردهای خوبی توسط مجموعه کشور اتفاق افتاده است، اضافه کرد: شرایط و وضعیت امروز شکننده است شرایط بیماری بگونه ای است که در بعضی از نقاط کشور تا تغییری اتفاق می افتد شیوع بیماری بسیار سریع تغییر می کند، پس نیاز است که رعایت بیشتری صورت گیرد. بی شک تجمعات این روزها خصوصاً در بازار سنخیتی با شرایط کرونا ندارد.
بگفته ذوالفقاری، در این ایام ورود به شهرهایی که ممنوع اعلام شده نباید صورت گیرد و امیدواریم مردم در این حوزه همکاری کنند تا باردیگر گرفتار پیک بیماری نشویم و بتوانیم درایام عید سفرهای بیشتری داشته باشیم، در غیر این صورت باید در این ایام در خانه بمانیم. دورهمی های شبانه فعلا ممنوعست و امیدواریم با توسعه تزریق واکسن و به نتیجه رسیدن و پیگیری واکسن تولید داخل به وضعیت اطمینان کافی برسیم.1399/11/21
20:44:40
0.0 / 5
534
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد