آیت الله رئیسی در دیدار با رئیس جمهور عراق:

آمریكا و همراهانش در طول تاریخ هیچ ملتی را خوشبخت نكردند

آمریكا و همراهانش در طول تاریخ هیچ ملتی را خوشبخت نكردند

به گزارش بکسیها رئیس قوه قضاییه با اعلان اینکه آمریکا و همراهانش در طول تاریخ هیچ ملتی را خوشبخت نکردند و هیچ گره ای را از کار مردم نگشودند، اظهار داشت: سعادت مردم باید به دست ملت ها و دولت های مستقل رقم زده شود.به گزارش بکسیها به نقل از مهر، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در ادامه برنامه های سفر به عراق پس از ظهر امروز چهارشنبه ۲۲ بهمن با «برهم صالح» رئیس جمهور این کشور دیدار نمود.
رئیس قوه قضاییه در این دیدار که در چهل و دومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد، ضمن ادای احترام نسبت به مقام شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس اصرار کرد که خون این دو شهید آثار و برکات زیادی در تحکیم روابط دو کشور خواهد داشت.
پیوند دو ملت ایران و عراق ریشه در باورها، اعتقادات و تمدن دو کشور دارد
آیت الله رئیسی اظهار داشت: پیوند دو ملت ایران و عراق ریشه در باورها، اعتقادات و تمدن دو کشور دارد و با وجود خواست دشمنان، مناسبات ملت و دولت ایران و عراق درحال افزایش است.
رئیس قوه قضاییه اشاره کرد تلاش دشمنان برای اختلاف افکنی بین ایران و عراق همیشه وجود داشته اما همکاری دو کشور این تلاش ها را خنثی کرده است.
آیت الله رئیسی ضمن تکریم تلاش ها و خدمات جلال طالبانی رئیس جمهور فقید عراق برای بسط روابط بین این کشور با ایران و دیدگاه های ممتاز وی دراین زمینه اشاره کرد: همکاری و مناسبات ایران و عراق در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی همیشه وجود داشته و درحال افزایش است.
همکاری برای مقابله با عناصر تروریستی داعش نماد واقعی همدلی و همکاری بین دو ملت بود
رئیس قوه قضاییه همین طور به همکاریهای دو کشور در جهت مقابله با داعش اشاره نمود و اظهار داشت: همکاری برای مقابله با عناصر تروریستی داعش نماد واقعی همدلی و همکاری بین دو ملت بوده است.
آیت الله رئیسی گفت: آمریکا ادعا کرد می خواهد با داعش روبرو شود و برای این کار ائتلاف تشکیل داد اما آنچه شاهد بودیم تقویت داعش از نظر تسلیحاتی و پشتیبانی و اطلاعاتی و جنبه های دیگر بود.
آیت الله رئیسی با اشاره به مبارزات فرماندهان جریان مقاومت در منطقه برای مقابله با داعش اشاره کرد: حالا نیز، در صورتیکه عراق، سوریه و ایران و کشورهای منطقه، با همکاری یکدیگر بقایای داعش را از بین می برند، آمریکایی ها به غیر از جابجایی داعشی ها در منطقه کار دیگری نمی کنند.
آمریکا و همراهانش در طول تاریخ هیچ ملتی را خوشبخت نکردند
آیت الله رئیسی با اعلان اینکه آمریکا و همراهانش در طول تاریخ هیچ ملتی را خوشبخت نکردند و هیچ گره ای را از کار مردم نگشودند متذکر شد: سعادت مردم باید به دست توانای ملت ها و دولت های مستقل رقم زده شود.
رئیس دستگاه قضا افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها فرموده اند ما به عراقی قوی، مستقل، مقاوم، آباد و آزاد می اندیشیم که رفاه و عدالت اجتماعی را برای مردمش داشته باشد و بتواند روی پای خود بایستد و چنین عراقی همیشه مورد حمایت ما خواهد بود.
آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به چند نکته مهم درباب تقویت تعاملات و مناسبات ایران و عراق پرداخت و با اشاره به دیدارش با «فائق زیدان» رئیس شورای عالی قضایی عراق و مباحث حقوقی و قضایی مطرح شده در این نشست گفت: عشق مردم ایران به زیارت عتبات عالیات که از دیرباز وجود داشته، رو به افزایش است.
مسئله زیارت برای زوار روز به روز تسهیل شود
رئیس دستگاه قضا اضافه کرد: ما تاکید داریم که مسئله زیارت برای زوار روز به روز تسهیل شود. همکاری خوب دولت عراق خصوصاً در زیارت اربعین و اقدامات شما قابل تقدیر است که جمعیت زیادی برای زیارت می آیند و به سلامت برمی گردند.
آیت الله رئیسی اشاره کرد: مسئله لغو روادید برای سفر به عراق از اقداماتی است که در تسهیل پروسه زیارت نقش به سزایی خواهد داشت.
آیت الله رئیسی اضافه کرد: پیش از سفر به عراق از رهبر معظم انقلاب موافقت ایشان با عفو زندانیان عراقی محبوس در ایران را درخواست کردم که ایشان موافقت کردند؛ فهرستی تنظیم شده و این زندانیان مورد عفو قرار گرفتند.
رئیس دستگاه قضا به همین دلیل اصرار کرد که انتظار می رود عراق نیز زندانیان ایرانی محبوس در این کشور که لیست آنها به دولت این کشور ارائه می شود را مورد عفو قرار دهد.
وی با اشاره به مسائل حقوقی خانواده هایی که حاصل ازدواج یک ایرانی با یک عراقی هستند؛ اظهار داشت: این افراد که اغلب زوجه ایرانی است، پس از سقوط صدام و بازگشت اتباع عراقی و رهایی خانواده ها، با مشکلاتی مواجه گشتند.
آیت الله رئیسی افزود: قرار شده کارگروهی برای حل و فصل مشکلات آنها تشکیل گردد و امیدواریم این مساله نیز با تدبیر مقامات عراقی به سرعت تعیین تکلیف شود.
مجرمین در هر یک از دو کشور نباید احساس امنیت کنند
تشکیل دادگاه های تجاری بین دستگاه های قضایی ایران و عراق برای رسیدگی ویژه به دعاوی تجاری و تسهیل سرمایه گذاری و استرداد مجرمین از دیگر موضوعاتی بود که آیت الله رئیسی در سخنانش به آنها پرداخت.
آیت الله رئیسی اضافه کرد: مجرمین در هر یک از دو کشور نباید احساس امنیت کنند و همکاری قضایی دو کشور می تواند آثار مثبتی همچون در بازدارندگی از تکرار جرم داشته باشد.
رئیس قوه قضاییه در آخر با ابلاغ سلام مقام معظم رهبری به مردم و مسئولان عراق بر لزوم تسریع در پیگیری حقوقی پرونده ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس اصرار کرد و اظهار داشت: این دو شهید قهرمان مبارزه با تروریسم بودند که آمریکا با نقض حقوق حاکمیتی عراق، آنها را به شهادت رساند.
روابط ایران و عراق یک واقعیت تاریخی است
برهم صالح رئیس جمهور عراق نیز در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی و ریشه دار ایران و عراق اظهار داشت: فرهنگ و میراث مشترکی ملت های ایران و عراق را به هم پیوند داده است.
وی اضافه کرد: روابط ایران و عراق یک واقعیت تاریخی است که بر اصول فرهنگی و برادری استوار است.
برهم صالح سفر آیت الله رئیسی به عراق را پیام مهمی برای عراق و منطقه دانست که دارای ابعاد مختلفی است و اشاره کرد: دولت های ایران و عراق با همکاری مشترک و نزدیک امور را پیش می برند و در سالهای اخیر پیشرفتهای خوبی در مناسبات داشته ایم.
وی با اشاره به همکاری ها برای آزادی زندانیان ایرانی محبوس در عراق اظهار داشت که یک لیست با همکاری سفارت ایران تهیه شده و مقرر است این افراد به ایران منتقل شوند.
رئیس جمهور عراق به موضوع استرداد مجرمین اشاره نمود و با استقبال از همکاری ایران و عراق دراین زمینه اظهار داشت که مشکلات بر سر راه مبارزه با فساد را می توان با یک همکاری جدی برطرف کرد.
روابط بنیادین این دو کشور باید به شکلی تحکیم شود که هیچکس نتواند آنرا به هم بزند
وی در ادامه با اشاره به خاصیت های مشترک ایران و عراق اظهار داشت که روابط بنیادین این دو کشور باید به شکلی تحکیم شود که هیچکس نتواند آنرا به هم بزند.
برهم صالح همین طور بر لزوم تقویت حاکمیت عراق اصرار کرد و اظهار داشت که عراق ضعیف، محلی برای اختلافات و آشوب است.
وی با اعلان اینکه نظام سابق یک جنگ کور را بر ما تحمیل کرد ولی ما از این مرحله بطور کامل عبور کردیم، اظهار داشت: عراق مستقل و دارای حاکمیت می تواند هم پیمان و تکیه گاهی برای ایران باشد.
رئیس جمهور عراق همین طور بر تحکیم مناسبات قضایی کشورش با ایران اصرار کرد و اظهار داشت: دستگاه قضایی با ایران همکاری می کند تا مسائل حقوقی دو کشور در وضعیت خوبی پیش رود.


منبع:

1399/11/23
13:21:42
0.0 / 5
424
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد