گزارش بكسیها؛

اما و اگرهای كرونائی سفرهای نوروزی

اما و اگرهای كرونائی سفرهای نوروزی

بکسیها: در صورتیکه ستاد ملی مقابله با کرونا هنوز نقشه راه سفرهای نوروزی را تعیین نکرده، 3 وزارتخانه راه، بهداشت و گردشگری هنوز نتوانسته اند بر سر لغو یا انجام سفرهای نوروزی به تفاهم برسند.به گزارش بکسیها به نقل از مهر، جدال ۳ وزارت راه، گردشگری و بهداشت بر سر لغو یا انجام سفرهای نوروزی به سردرگمی مردم از نحوه انجام این سفرها در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ منجر گردیده است.
در حالی که وزارت راه و شهرسازی توانسته بود وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا را برای انجام سفرهای نوروزی با وسایل حمل و نقل عمومی راضی کند، وزارت گردشگری نیز در اقدامی، خواهان باز شدن هتل ها و اماکن اقامتی دارای مجوز از این وزارتخانه در روزهای تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ از ستاد ملی کرونا شد.
علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت نیز دو هفته قبل در برنامه زنده گفت وگوی ویژه خبری اعلام نمود سفرهایی که با خودروی شخصی و همین طور تورهای گردشگری دارای مجوز و با هدف اقامت در هتل ها صورت گیرد، مورد تأیید وزارت بهداشت است اما سفرهایی که با خودروی شخصی و برای اقامت در منازل اقوام در دیگر شهرها یا چادر زدن در اماکن عمومی باشد، ممنوعست.
با این حال در دو روز اخیر وزارت بهداشت در چرخشی آشکار با تغییر مواضع خود، خواهان لغو کامل سفرهای نوروزی شده است.
موضوعی که با مخالفت شدید وزارت خانه های راه و بهداشت همراه بود؛ استدلال وزارت راه، فشار مضاعفی است که یک سال کرونائی بر شرکت های هواپیمایی، ریلی و حمل و نقل جاده ای مسافری وارد کرده.
وزارت راه می گوید: همه وسایل نقلیه عمومی شامل قطار، اتوبوس و هواپیما پروتکلهای بهداشتی را رعایت می کنند؛ اتوبوس ها و قطارها ملزم به فروش ۵۰ درصد ظرفیت خود هستند و هواپیماها حداکثر ۶۰ درصد صندلی های هر پرواز را عرضه می کنند.
از دیگر استدلال های وزارت راه، محدود بودن درآمد شرکت های حمل و نقل مسافر (در همه شقوق حمل و نقل) به بازه زمانی نوروز است؛ این در حالیست که بااینکه در ابتدای بهار سال قبل در ستاد ملی مقابله با کرونا، اعطای تسهیلات به شرکت های حمل و نقلی برای رفع لطمه های لغو سفرهای نوروز ۱۳۹۹ به تصویب رسیده بود، ولی همچنان تعدادی از شرکت های حمل و نقلی از دریافت این تسهیلات به سبب خودداری برخی از بانکهای عامل، با وجود گذشت یک سال از تصویب پرداخت این تسهیلات در ستاد ملی کرونا، جا مانده اند.
وزارت گردشگری نیز با استدلالی مشابه، خواهان برگزاری سفرهای نوروزی به صورت محدود با هدف انجام تورهای گردشگری و اقامت در هتل ها شده تا هم آژانس های گردشگری و هم مراکز اقامتی و هتل ها بتوانند از درآمدهای این سفرها بهره مند شوند.
سازمان هواپیمایی کشوری: سفرهای نوروزی لغو نشده ولی پروازهای فوق العاده نداریم
محمد حسن ذیبخش، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری اواخر هفته گذشته به خبرنگار مهر اظهار داشت: سفرهای نوروزی بوسیله هواپیما تا حالا لغو نشده و ما هیچ برنامه ای هم در این رابطه نداریم.
وی افزود: ممکنست پرواز برای استان هایی که شرایط ویژه پیدا می کنند کم شود و یا لغو شود که در این خصوص ما تابع دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم.
به گفته این مقام مسئول در سالهای گذشته یک ماه قبل از عید امکان پیش خرید بلیت وجود داشت اما امسال پرواز فوق العاده یا ناوگان ویژه ای برای پاسخگویی به سفرهای نوروزی نخواهیم داشت و فقط سفرهای برنامه ای انجام می شود.
معاون وزیر راه: اگر ایرلاینی بیش از ۶۰ درصد ظرفیت، بلیت بفروشد، جریمه می شود
کاپیتان تورج دهقانی زنگنه معاون وزیر راه و رئیس سازمان هواپمایی کشوری نیز دو هفته قبل در نشست خبری تشریح برنامه های این سازمان در زمینه سفرهای هوایی نوروز ۱۴۰۰ اظهار نمود: سازمان هواپیمایی نسبت به اجرای مصوبه ستاد ملی کرونا در خصوص انجام پروازهای داخلی با ۶۰ درصد ظرفیت هواپیما، به شدت سخت گیر است و اگر شرکت هواپیمایی، بیش از ظرفیت مذکور مبادرت به فروش بلیت کند، با جریمه یا لغو پروازهای آن ایرلاین روبه رو خواهد شد.
مدیرکل مسافری سازمان راهداری: اتوبوس های بین شهری آماده انجام سفرهای نوروزی با ۵۰ درصد ظرفیت
داریوش باقرجوان مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای نیز درباره سفرهای جاده ای نوروزی به خبرنگار مهر اظهار نمود: اساساً ستاد ملی مقابله با کرونا سفارش به مسافرت نکردن می کند ما هم در سازمان راهداری، تابع همان چیزی هستیم که ستاد ملی مقابله با کرونا می گوید و هیچ تأکیدی بر انجام سفر نداریم.
مدیرکل افزود: ولی برای سفرهای ناگزیر که هم اکنون هم انجام می شود، کاملاً آماده برگزاری هستیم و در تبعیت از ستاد ملی مقابله با کرونا، تمام تصمیماتمان را منطبق با این ستاد کرده و ناوگان جاده ای ما، آماده به کار است.
باقرجوان در پاسخ به پرسشی درباره تعداد ناوگان آماده سفر در نوروز ۱۴۰۰ اظهار نمود: ۱۴ هزار و ۲۰۰ دستگاه اتوبوس، ۲۳ هزار دستگاه مینی بوس و ۳۳ هزار دستگاه سواری کرایه جاده ای ما فعال است و هم هم اکنون و هم در روزهای نوروز به ارائه خدمات می پردازند با این وجود باز هم منتظریم ببینیم نظر نهایی ستاد کرونا برای سفرهای نوروزی چه خواهد بود.
وی تاکید کرد: ناوگان حمل و نقل عمومی جاده ای با ۵۰ درصد ظرفیت مبادرت به جابه جایی مسافر می کند تا فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود بطور قطع اگر نیاز به افزایش ظرفیت باشد، تعداد سرویس ها را افزایش خواهیم داد.
رانندگان اتوبوس یا شرکت های حمل و نقلی متخلف جریمه می شوند
این مقام مسئول در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: در ناوگان اتوبوسی فقط امکان فروش بلیت برای صندلی های کنار پنجره وجود دارد و در ناوگان کرایه سواری هم فقط برای سه نفر در هر خودرو بلیت به فروش می رسد.
وی درباره برخورد با شرکتها و رانندگانی که پروتکلهای ابلاغ گردیده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا را رعایت نمی کنند، گفت: حدود ۲ هزار انواع برخورد با متخلفان داشتیم که برمبنای تخلفی که انجام داده اند نوع برخورد متفاوت بوده؛ بطوریکه قسمتی از این برخوردها اخطار کتبی و بخش دیگر تذکر شفاهی بوده است.
باقرجوان افزود: قسمتی از این برخوردها لغو پروانه یک ماه یا دو ماهه شرکت بوده و بخش دیگر لغو فعالیت سه الی ۴ ماهه رانندگان بوده است که حدود ۱۲۶ مورد از این نوع برخوردها ثبت شده است.
امسال فقط سفرهای ریلی پیش فروش بلیت داشتند / بلیت های فروخته شده کنسل می شوند؟
اواخر زمستان سال قبل و همزمان با شروع شیوع ویروس کرونا که به دنبال آن، سفرهای نوروز ۱۳۹۹ لغو شدند، به دستور وزیر راه و شهرسازی شرکت های حمل و نقل ریلی مکلف به بازگرداندن بلیت های فروخته شده به مسافران، آن هم بدون کسر هزینه کنسلی بلیت شدند.
اقدامی که بگفته سعید رسولی معاون وزیر راه و مدیرعامل شرکت راه آهن، بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان به شرکت های ریلی زیان وارد کرد.
با این حال در اسفند امسال، تنها بخش حمل و نقل عمومی مسافر که مبادرت به پیش فروش بیت کرد، حمل و نقل ریلی بود که برای سفرهای نوروز ۱۴۰۰ مبادرت به پیش فروش بلیت قطار کرد؛ همه بلیت های نوروزی ریلی به فروش رسیده است؛ ضمن اینکه پیش فروش سفرهای نوروزی جاده ای و هوایی برای نوروز ۱۴۰۰ به دستور ستاد ملی کرونا انجام نشد.
این در حالی است که وزارت راه منتظر نماند تا مصوبه نهایی ستاد ملی کرونا درباب سفرهای نوروز ۱۴۰۰ اعلام شود؛ از آنجایی که این ستاد هنوز به صورت قطعی نظر خودرا اعلام نکرده، این احتمال که بار دیگر در نوروز ۱۴۰۰، سفرهای ریلی مجدداً لفو شوند، وجود دارد. مصوبه ای که ممکنست تیر خلاصی به ادامه فعالیت اقتصادی شرکت های حمل و نقل ریلی مسافری باشد؛ شرکت هایی که سال جاری به سبب محدودیت های کرونائی از یک سو و عدم همکاری بانکهای عامل در اعطای تسهیلات کرونائی به آنها، به اندازه کافی اقتصاد حمل و نقل ریلی را به مخاطره انداخته بود.
ترفند عجیب دور زدن ممنوعیت سفرهای جاده ای: حمل خودرو با قطار!
در حال حاضر استان خوزستان به صورت خاص و چند استان دیگر مانند استان های شمالی و چند شهر گردشگرپذیر مانند مشهد، شیراز، اصفهان، بندرعباس، بوشهر، کیش و قشم برای سفرهای نوروزی ممنوع الورود شده اند.
اما برخی مسافران برای دور زدن محدودیت های سفرهای جاده ای به این شهرها، مبادرت به حمل خودرو با قطار به شهرهای ممنوعه کرده اند.
هزینه حمل خودرو با قطار در روزهای عادی برای شهرهایی چون مشهد یا بندرعباس حول و حوش ۳۵۰ هزار تومان است ولی برای روزهای پایانی اسفند ماه، هزینه حمل خودرو با قطار، حدود ۷۰۰ هزار تومان است.
با توجه به اینکه پلیس راهور در مبادی ورودی شهرهای ممنوعه، از ورود خودرو های شخصی به این شهرها جلوگیری می کنند و از طرف دیگر، ایستگاه قطار در شهرهای مشهد یا بندرعباس در داخل شهر است، برخی مسافران بدون هیچ ممانعتی با خودروی شخصی و حمل و با قطار، به داخل این شهرها ورود خواهند داشت.منبع:

1399/12/18
10:36:22
0.0 / 5
317
تگهای خبر: خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد