معاون استاندار تهران:

شوراها تبلور جمهوریت نظام هستند

شوراها تبلور جمهوریت نظام هستند

بکسیها: معاون عمرانی استانداری تهران با تاکید بر اینکه شوراها تبلور جمهوریت نظام هستند اظهار داشت: عملکرد شوراهای استان تهران در دوره پنجم قابل قبول و قابل دفاع بوده است.


عبدالرضا چراغعلی در گفت و گو با ایسنا، در تشریح نقش و جایگاه شوراها در کشور و ضرورت آنچه که باید در ششمین دوره شوراهای شهر مورد توجه قرار بگیرد اظهار داشت: شورا در قانون اساسی در اصول مختلفی مکرر بعنوان یکی از ارکان تصمیم گیری شهری و روستایی مورد توجه و تاکید قرار گرفته است. هرچند که به دلیلهای مختلفی همچون جنگ تحمیلی تشکیل شوراها تا سال ۱۳۷۶ ممکن نشد اما بی شک شوراها اثرگذاری بسیاری دارند.
وی ادامه داد: در هریک از دوره های شورا افرادی آمده اند که موثر بوده اند اما به دلیلهای مختلف برخی افراد خوش سابقه از حضور در این حوزه و رقابت برای حضور در شوراها فاصله گرفته اند؛ در حقیقت افرادی که امروز باید برای کمک به شهر ها در این حوزه حضور داشته باشند کنار رفته و حضور پیدا نکرده اند.
معاون عمرانی استاندار تهران افزود: درحال حاضر عملکرد کلی شوراها در استان تهران عملکرد قابل دفاع و قابل پذیرشی است هرچند که لغزش هایی هم بوده که باتوجه به گستردگی شوراها در سطح استان تهران و تنوع حوزه کاری که دارند این حجم اندک طبیعی است؛ البته از این لغزش ها نه بنده و نه هیچ فرد دیگری دفاع نمی کند و حتی یک مورد هم نباید وجود داشته باشد اما تعداد آنها در مقابل حجم کار و خدماتی که توسط شوراها محقق شد، بسیار اندک است.
چراغعلی در بخش دیگری از صحبت های خود با ابراز نگرانی از پایین بودن نسبت بانوان در ثبت اسامی ششمین دوره شوراهای شهر اظهار داشت: نگرانی که وجود دارد این است که تعداد بانوان قابل توجه نیست درحالی که معتقدم حضور ۵۰ درصدی در شوراها باید توسط بانوان محقق شود. در ادوار گذشته و پنجمین دوره شورا نیز بانوان عملکرد قابل قبولی داشته اند اما در دوره ششم کمی این حضور تنزل پیدا کرده است پس امیدوارم مردم در انتخابات سال آینده از حضور آنها در کرسی های شورا حمایت کنند.
وی اشاره کرد: داوطلبین ششمین دوره شوراها باید در یکی از حوزه های عمرانی، خدماتی، اقتصاد و مالی شهری، فرهنگی و اجتماعی که از ماموریت های اصلی مدیریت شهری است دارای برنامه و پیشینه قابل توجه باشند. مردم در خرداد ۱۴۰۰ با پشتیبانی از افراد متخصص و دارای پیشینه و کارنامه ای قابل قبول در جهت تحقق شورای کارآمد گام برخواهند داشت. البته در مجموعه استان نیز برنامه ریزی برای آموزش افرادی که وارد شوراها می شوند، دنبال می شود تا ایجاد شوراهای کارآمد و اثرگذار محقق شود.
معاون استاندار تهران درباره قرارگیری شوراها در جایگاه پیش بینی شده در قانون اساسی بعد از گذشت ۲۱ سال از عمر آنها اظهار داشت: شوراها تبلور جمهوریت نظام هستند که درحقیقت حکومت مردم بر مردم است اما بسیاری دستگاهها و سازمان ها با گذشت دو دهه از عمر این نهاد؛ شوراها را به رسمیت نشناخته اند و حق آنها را به درستی درنظر نمی گیرند و حتی در دوره ای مجلس شوراها را محدود کرد و بدین سان انگیزه های بالا برای حضور افراد شاخص کشوری در این عرصه کمتر برقرار شد پس باید اصرار کرد چالش هایی در این عرصه وجود دارد ولی در مجموع از عملکرد شوراها در سطح استان تهران دفاع می کنم.
وی اشاره کرد: دستگاه های خدمت رسان همچون آب، برق، گاز و... و سایر دستگاهها همچون بهزیستی، ارشاد، تبلیغات اسلامی، وزارت راه و شهرسازی و... باید شوراها را باور داشته باشند و شورا را بعنوان تبلور عینی جمهوریت که مردم هستند، بشناسند.
منبع:

1400/01/01
13:01:27
5.0 / 5
615
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد