مهر خبر می دهد؛

هتل كپسولی شكست خورد

هتل كپسولی شكست خورد

به گزارش بکسیها سال قبل وزارت میراث فرهنگی از طریق اندازی هتل کپسولی در ایران برای نخستین بار خبر داد؛ اما این طرح با عدم همکاری دستگاههای دیگر رو به رو شد و شکست خورد.خبرگزاری مهر _گروه جامعه؛ خرداد سال قبل خبر رسید که وزارت میراث فرهنگی از ۵ یونیت هتل کپسولی با ظرفیت اقامت ۱۰ نفر وارداتی از چین در ساختمان این وزارت رونمایی کرده و مقرر است در گام اول این هتل ها در فرودگاه های بین المللی و بیمارستانها جانمایی شوند.
رونمایی از این هتل کپسولی ها با سر و صدای زیادی مواجه گردید چون تا کنون در ایران نمونه مشابه نداشته است. ولی اکنون مدیر گردشگری کانون جهانگردی و اتومبیلرانی که مجری این طرح بود، در گفتگو با خبرنگار مهر از جانمایی این هتل های کم جا در انبار اطلاع داد و مدیرعامل این کانون هم بر این باور است که هر چیز نویی تا بخواهد در ایران برای مردم و مسؤلان جا بیفتد، باید برایش مشقت های زیادی کشید.
در این باره هادی سجادی راد مدیر گردشگری و صنایع دستی کانون جهان گردی و اتومبیل رانی به خبرنگار مهر اظهار داشت: حالا برخی از این هتل ها در ساختمان اداری شرکت فرودگاه ها مستقر است. قرار بود رؤسای فرودگاه ها از آن بازدید نمایند. شرکت فرودگاه ها با این طرح موافق است ولی آنقدر فرآیند جانمایی هتل ها طولانی است که خسته شده ایم. اگر این موانع یعنی بروکراسی اداری برطرف شود، آمادگی داریم که آنها را در حداقل ۵ فرودگاه مستقر نماییم.


هتل های کپسولی در دنیا یکی از اقامتگاه های ارزان با قابلیت جابه جایی آسان هستند
وی اظهار داشت: هدف ما از ایجاد این هتل ها، اقامت لاکچری نبود بلکه در دنیا از این هتل ها بعنوان مراکز اقامتی ارزانقیمت استفاده می شود. در برنامه طرح توجیهی برای ساعت اول ۲۵ تا ۳۵ هزار تومان هزینه در نظر گرفتیم و به صورت پلکانی با افزایش ساعتهای اقامت، از هزینه آن کسر می شد. ما با مدیران بیمارستانها در اینباره صحبت کردیم. در ابتدا، استقبال کرده و گفتند که برای ساماندهی همراهان بیمار بسیار مؤثر است اما در فاز اجرا گفتند که جا نداریم! مشکل ما عدم همکاری سایر نهادهاست.
دغدغه خدمات دهی در ارگان ها وجود ندارد
وی بیان نمود: نگاه ما تسهیل گرانه است و از آن بعنوان منبع درآمد بهره ای نمی بریم. بلکه معتقدیم در حوزه زیرساخت های اقامتی، باید کمبودها را جبران نماییم. اما دستگاههای دیگر به فکر سودآوری آن هستند و می گویند اگر برای ما سودی دارد آنرا اجرا می نماییم ازاین رو دغدغه خدمات دهی ندارند. در بیمارستان ها از این طرح استقبال می شد حتی می گفتند که همراهان بیمار را شب ها از محوطه بیمارستان بیرون می نماییم باز می بینیم لابه لای درخت ها پنهان می شوند چون جایی برای اقامت ندارند. خوب است که چنین اقامتگاه هایی وجود داشته باشد. اما می گویند بودجه نداریم بعد که مشکل بودجه هم حل می شود می بینیم مشکل اصلاً بودجه نبوده است. ما آن کارمان را انجام داده ایم حالا باید ارگان ها بیایند و درخواست هتل کپسولی کنند. وقتی موضوعی بین دو شخصیت حقوقی وجود دارد و منافع مشترک هم بین آنها هست اما می بینیم که دغدغه مشترکی بین آنها نیست. ما نگاهمان این است که سرویس اضافه تری به افراد بدهیم که گران هم نباشد اما وقتی کار به مرحله اجرا می رسد به ما می گویند که این اتفاق چقدر سود برای ما دارد؟
بنای وارد کردن هتل کپسولی در تعداد زیاد را نداشتیم
وی در پاسخ به این سؤال که چرا پیش از اینکه مطمئن شوید آیا از این طرح استقبال می شود یا نه، چنین هتلی را وارد کنید که حالا در انبار بماند؟ توضیح داد: در حرف که می شود همه پای کار هستند اما در عمل نه. هنوز هم اگر به مسؤلان بگویید اعلام می کنند که حاضرند اجرا شود ولی این اتفاق به مرحله اجرا نمی رسد. ما بنای واردات این هتل ها را نداشتیم بلکه ۵ نمونه وارد کردیم تا تولیدکنندگان داخلی بدانند چه چیزی بسازند. حالا هم اگر ارگانی بخواهد ما می توانیم به شرکتهای تولید کننده ای که شناسایی کرده ایم سفارش ساخت بدهیم. اما حالا این یونیت های وارداتی در انبار است. چندین جلسه با شرکتهای مختلف گذاشتیم در نهایت قرار شد تا این هتل ها بومی سازی شوند. حتی می توانند متریال آنرا در ایران تولید کنند که ضد حریق باشد و منعی برای حضورشان در فرودگاه ها نداشته باشند. از نظر اقتصادی درست نیست وقتی هنوز ارگانی سفارش آنرا نداده بخواهیم این هتل های کپسولی را بسازیم.
حق العرض و حق السهم می خواهند
سجادی راد در پاسخ به اینکه چرا شوی رسانه ای برای آن ایجاد کردید وقتی هنوز کسی درخواستی نداده بود، اظهار داشت: ما باید تلنگری را می زدیم. ذی نفعان این تلنگر را دیدند ولی همراه نشدند چون نگاهشان با ما متفاوت می باشد. اعلام کردیم هر ماه رسانه ها این چالش را دارند که پس از ۴ دهه هنوز تکلیف همراهان بیمار را مشخص نکرده ایم. می گویند که می دانیم. در جدولی که در ارتباط با هزینه های این طرح است می گویند دو ردیف بعنوان حق العرض در نظر بگیرید. این مورد جزو استانداردهای داخلی ما است که باید پرداخت کنید. قبول می نماییم و بعد درخواست حق السهم دارند. ما هم می گوئیم اگر این جزو قانون هست ما هم اجرا می نماییم. مجموعه شرکت فرودگاه ها هم این جدول را دارد. این هزینه ها در چارچوب این طرح نمی گنجد.


منبع:

1400/01/16
11:30:47
0.0 / 5
430
تگهای خبر: خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد