گزارش بكسیها؛

رمزگشایی از دلیل جوشش آب از زیر یك پاساژ

رمزگشایی از دلیل جوشش آب از زیر یك پاساژ

به گزارش بکسیها جوشش آب از زیر یک پاساژ در دست راه اندازی باعث واکنش متخصصان این حوزه شد، پیگیری خبرگزاری مهر از کارشناسان بخش آب حکایت از آن دارد که این آب در ارتباط با سفره های زیرزمینی خرم آباد است.


دریافت 41 MB
خبرگزاری مهر - گروه استان ها: مردم خرم آباد این روزها از مسیر میدان شهدا که عبور می کنند شاهد هدایت آب به جوی های سطح شهر هستند، موضوعی که پیش ازاین در ارتباط با چشمه های خرم آباد بود و حالا منابع زیرزمینی هم به آن اضافه شده است.
خرم آباد را با عنوان «دیار آب ها» می شناسند و این مورد به علت وجود چشمه های مختلف در سطح این شهر است، در مرکز این شهر به علت پایین بودن سطح آب های زیرزمینی در عمق های پایین تر از حد معمول هم میتوان به سفره های آب رسید.
در جریان اجرای پروژه های مختلف در مرکز شهر خرم آباد طی سالهای اخیر بارها شاهد فوران آب بوده ایم که نشان دهنده کم توجهی به استانداردها در تعیین عمق حفاری در بعضی مناطق و عرضه مجوزها در این حوزه است.
در محدوده میدان و خیابان شهدا و همینطور علوی طی چند سال قبل حفاری در عمق منجر به برخورد به سفره های آب و جوشش آن شده است در محدوده میدان و خیابان شهدا و همینطور خیابان علوی طی چند سال قبل حفاری در عمق منجر به برخورد به سفره های آب و جوشش آن شده است که در نهایت متولیان پروژه مبادرت به هدایت آب به جوی ها می کردند تا کار خویش را پیش ببرند.
اما سؤالی که مطرح بوده این است در شرایطی که با چالش های جدی در حوزه آب مواجه هستیم باید بازهم شاهد از دست رفتن مایه حیات باشیم و به این سرمایه چوب حراج بزنیم؟
سید عبدالوهاب شماسی کارشناس حوزه منابع آب لرستان در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه قبلاً شهرداری برای تأسیسات و ساختمان ها که مجوز صادر می کرد برای ساخت طبقات زیرزمینی از آب منطقه ای استعلام نمی کرد، عنوان کرد: الآن مدتی است که این رویه را عوض کرده اند و برای راه اندازی طبقات زیرزمینی در سطح شهر مکاتباتی با آب منطقه ای انجام می دهند و کارشناس ارتفاع و عمق داخل زمین را تعیین می کند.
سطح بالای منابع آب زیر زمینی در مناطق مرکزی شهر خرم آباد
وی با تاکید بر اینکه این امر سبب شده که پدیده های مشابه چندین نقطه در سطح شهر پیش نیاید، اضافه کرد: خرم آباد، شهری است که سطح آب زیرزمینی در آن بالا است، وجود پتانسیل قوی «سفیدکوه» که رودخانه با انشعابات بزرگی در آن است و از نقاط مختلف، آب کوه در دشت تخلیه می شود، سبب شده که سطح آب در این دشت بالا باشد.
وقتی ساختمانی در خرم آباد و بخصوص در مرکز شهر راه اندازی می شود، امکان برخورد طبقات پایین با آب وجود دارد این کارشناس حوزه منابع آب لرستان بیان داشت: وقتی ساختمانی در خرم آباد و بخصوص در مرکز شهر راه اندازی می شود، امکان برخورد طبقات پایین با آب وجود دارد.
شماسی با تاکید بر اینکه در مناطقی از مرکز شهر خرم آباد مانند «چهارراه بانک»، «استانداری»، نزدیک سراب «مطهری» و… سطح آب زیرزمینی بالا است، اضافه کرد: بنابراین به جهت اینکه این منابع آب هدر نروند باید از حفاری و طبقات سازی در زیر ساختمان ها جلوگیری شود، با عنایت به شرایط امروز، آب زیرزمینی و آن هم از نوع شیرین، خیلی مورداحتیاج است، اگر صدمه ای به این منابع برسد جبران و تجدید پذیری آنها با عنایت به خشک سالی ها خیلی مشکل است.
استعلام از آب منطقه ای گرفته شده است؟
وی، افزود: در این راستا باید روالی که الآن در شهرداری مرسوم شده و از آب منطقه ای در بحث ساختمان سازی استعلام می کنند ادامه داشته باشد و کارشناسان آب منطقه ای به این مورد اهمیت بیشتری بدهند و با دقت بیشتری این عمق ها را کارشناسی و به افرادی که دارای پروانه ساختمان هستند بدهند.
این کارشناس حوزه منابع آب لرستان در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به مورد خاص اخیر در حوالی میدان شهدا که از زیر پاساژ در حال ساخت آب بیرون آمده نیز، اظهار داشت: در این رابطه اطلاع دقیقی ندارم که آیا استعلام گرفته یا نگرفته است، اگر در ارتباط با قدیم بوده که اساسا امکان دارد استعلام را نگرفته باشند اما این مورد را می توانید از آب منطقه ای بپرسید.
شماسی با تاکید بر اینکه این گونه اتفاقات که در مناطق مختلف شهر رخ می دهد جزو منابع آب زیرزمینی فعلا محسوب می شوند، خاطرنشان کرد: البته چه بسا اگر نقش رودخانه در مناطق تغذیه کننده باشد، آب ها از راه رودخانه تغذیه شوند، اما درهرصورت ساختن اماکن زیر سطح تراز آب زیرزمینی و در حین ساخت باعث هدرروی منابع آب زیرزمینی می شود.
نباید مجوز ساخت طبقات ساختمانی زیر سطح تراز آب زیرزمینی داده شود
وی اظهار داشت: در چند از نقطه از خیابان «علوی» چند مورد را من مشاهده کردم و در این راستا به جهت اینکه زیرزمین ساختمان خویش را بسازند، آب را پمپاژ می کردند، البته بعدها امکان دارد تغییرات سطح آب زیرزمینی باعث صدمه به طبقات زیرزمینی این ساختمان ها هم شود.
بعدها امکان دارد تغییرات سطح آب زیرزمینی باعث صدمه به طبقات زیرزمینی این ساختمان ها شود این کارشناس حوزه منابع آب لرستان با تاکید بر اینکه این امر هم باعث ایجاد صدمه به ساختمان و هم صدمه به آب های زیرزمینی که متعلق به بیت المال است می شود، افزود: در خیابان «علوی» بسیاری از منابع آب هدر رفت، نمی دانم آیا مجوزی داشتند یا نداشتند.
شماسی با تاکید بر اینکه به اعتقاد من به هیچ وجه نباید مجوز ساخت طبقات ساختمانی زیر سطح تراز آب زیرزمینی داده شود، اظهار داشت: البته الآن به همین شکل هست اما کمتر باید خطا ایجاد شود که این پدیده ایجاد شود چونکه هم به ضرر صاحب پروانه است و هم به آب های زیرزمینی صدمه می رسد.
لزوم ورود جدی دستگاههای متولی
وی ضمن اشاره به اینکه در مناطقی از شهر خرم آباد مانند «قاضی آباد»، «دره گرم»، «کیو» تا حدودی، سطح آب زیرزمینی نسبتاً پایین است و مشکلی نیست که طبقات زیرزمین در آنجا ساخته شود، اظهار داشت: اما در مناطق مرکز شهر مانند خیابان «علوی»، «شهدا» «ساحلی ها» و مناطق نزدیک به آنها که سطح آب زیرزمینی بالا است نباید مجوز ساخت زیرزمینی داده شود.
این کارشناس حوزه منابع آب لرستان خاطرنشان کرد: در ارتباط با مورد اخیر در حوالی میدان «شهدا» هم باید شهرداری و آب منطقه ای ورود پیدا کنند و سریع تر تکلیف این ساخت وساز مشخص شود تا آب های زیرزمینی هدر نرود، شهرداری، مهندسین ناظر و گشت و بازرسی آب منطقه ای باید تأکیداتی داشته باشند که این امر تحقق پیدا کند.
شماسی با تاکید بر اینکه اخیراً آب منطقه ای در ارتباط با مسائل خیلی جدی است و برخورد می کند افزود: آب های زیرزمینی «آبرفتی» آب هایی بوده که ذاتاً تصفیه شده هستند، با عنایت به این که امکان آلودگی این آب ها به علت خصوصیت های آن بسیار کم است، ازاین رو راحت قابل شرب خواهد بود.
به هرروی انتظار می رود متولیان امر از شهرداری گرفته تا شرکت آب منطقه ای با همکاری بین بخشی از هدر رفت این سرمایه مهم جلوگیری نمایند، موضوعی که تکرار آن در شهر خرم آباد با عنایت به حجم مناسب منابع آب سبب کم اعتنایی به عمق چالش شده است.

1400/01/26
17:55:37
0.0 / 5
452
تگهای خبر: پروژه , دستگاه , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد