كیفیت هوای تهران در فروردین ماه چند روز مطلوب بود؟

كیفیت هوای تهران در فروردین ماه چند روز مطلوب بود؟

اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان داده است که کیفیت هوا در فروردین ماه طی 27 روز در شرایط مطلوب و طی چهار روز در شرایط آلوده بود.به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، کیفیت هوای تهران طی فروردین ماه امسال دو روز در وضعیت پاک، ۲۵ روز در وضعیت قابل قبول و چهار روز به سبب افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران قبل از این اعلام نموده بود که علت اصلی افزایش غلظت آلاینده ذرات معلق در تهران طی روزهای ابتدایی فروردین ماه ورود گرد‎ و خاک به شهر بوده است. به همین علت شاخص آلاینده ذرات معلق کوچک تر از ۱۰ میکرون نیز - که بیشتر منشاء طبیعی دارد - در ایام ابتدایی فروردین نسبت به دیگر روزها بالا رفته بود.

از سویی دیگر برمبنای اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در سال ۱۳۹۹ سبب آلوده شدن هوای پایتخت طی ۸۷ روز از سال شد.

آمار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان میدهد که طی فروردین امسال تعداد روزهای پاک نسبت به سالهای قبل کم شد چونکه طی نخستین ماه از بهار سال قبل تهرانی ها ۱۴ روز هوای پاک داشتند. کیفیت هوا در این بازه زمانی طی ۱۷ روز نیز در وضعیت قابل قبول قرار داشت.

از سویی دیگر طی فروردین ماه سال ۱۳۹۸ کیفیت هوا در پایتخت طی ۲۱ روز در وضعیت پاک قرار داشت که به صورتی رکورد محسوب شد. کیفیت هوا در این بازه زمانی ۱۰ روز نیز در وضعیت قابل قبول گزارش شد.

طی فروردین ماه سال ۱۳۹۷ نیز همانند امسال کیفیت هوا در بعضی از روزها آلوده بود و در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. تهرانی ها در فروردین ماه این سال ۲۵ روز هوای مطلوب تنفس کردند که از این بین سهم هوای پاک سه روز و سهم هوای قابل قبول ۲۲ روز بود. گفتنی است که کیفیت هوا طی این بازه زمانی شش روز به سبب افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در وضعیت ناسالم برای حساس ها بود.

کیفیت هوای تهران در نخستین ماه از بهار سال ۱۳۹۶، ۹ روز در وضعیت پاک، ۱۸ روز در وضعیت قابل قبول و چهار روز به سبب افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت همین طور کیفیت هوا طی این بازه زمانی در سال ۱۳۹۵ نیز ۱۰ روز در وضعیت پاک و ۲۱ روز در وضعیت قابل قبول گزارش شد.

بر اساس آخرین سیاهه انتشار شهر تهران، سهم منابع متحرک مانند تاکسی ها، خودرو های شخصی، اتوبوس ها و... در تولید ذرات معلق ۶۰ درصد است که در این بین خودرو های دیزلی پررنگ ترین نقش را دارند. ذرات معلق یکی از خطرناکترین آلاینده های موجود در هوا هستند و می توانند بیماریهای قلبی و ریوی را تشدید کنند و در برخورد طولانی مدت سبب حملات قلبی و آسم شوند.

در تهران سالانه بیش از ۱۰ هزار تن ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون تولید می شود. مطالعات سال ۲۰۱۸ بانک جهانی نیز نشان میدهد که آلودگی هوا سالانه ۲.۶ میلیارد دلار به تهران خسارت وارد میکند. این رقم برای کل کشور ۷ میلیارد دلار گزارش شده است.

بر اساس مقاله ای که دانشگاه شریف در رابطه با ذرات معلق منتشر نموده است تماس با این ذرات خصوصاً ذرات معلق با ابعاد کمتر از ۲.۵ میکرون می تواند سبب لطمه رسیدن به دستگاه قلبی -عروقی بدن، حملات قلبی و سکته شود. این آثار همین طور موجب افزایش مراجعات به مرکز درمانی و افزایش تعداد بستری و در بعضی موارد مرگ زودرس می شود. از سویی تماس با ذرات معلق بر دستگاه تنفسی نیز اثرگذار می باشد و موجب تشدید حملات آسم می شود.

در این مقاله اشاره شده است که ذرات معلق علاوه بر آثار سوء بر سلامت انسان، آثار زیست محیطی نیز به دنبال دارند. این ذرات می توانند سبب کاهش شدید دید در مناطقی همچون پارک های طبیعی و مناطق بیابانی شوند. ذرات معلق همین طور می توانند همراه باد تا فواصل طولانی حمل شوند و بر آب و خاک رسوب کنند.

منبع:

1400/02/03
13:57:06
0.0 / 5
651
تگهای خبر: دستگاه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد