رئیس شورای عالی استانها اعلام كرد

رونمایی از سند تحول شورایعالی استانها به زودی

رونمایی از سند تحول شورایعالی استانها به زودی

به گزارش بکسیها رئیس شورایعالی استانها ضمن اشاره به اینکه باید تخلف افراد و اعضای شوراها در مراجع قضایی بررسی شود و بعد از اثبات اعلام گردد تصریح کرد: کارگزار متخلف باید به مردم معرفی شود.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، علیرضا احمدی در نشست خبری امروز چهارشنبه ضمن تبریک نهم اردیبهشت روز شوراها اظهار داشت: بطور قطع نباید نسبت به مبحث شوراهای اسلامی شهر و روستا غفلت نماییم این شوراها مدیران اجرایی شهرها و روستاها را انتخاب می کنند و هر اتفاقی که در شهرها و روستاها رقم می خورد عامل اصلی آن، مدیران اجرایی هستند که توسط شوراها انتخاب می شوند.
وی اضافه کرد: امروز یک شهردار در شهر انواع خدمات را عرضه می دهد این در شرایطی است که همیشه نگاه به سمت دولتها بوده اما از خدمات شهرداران و دهداران که مسقیما مردم با آنها ارتباط هستند غافل بوده ایم. بطور قطع نباید نقش شهرداران و دهداران و شوراها نادیده گرفته شود در این راستا باید هر روز مدیران اجرایی توسط رسانه ها مورد سوال قرار گیرند تا این مدیران خدماتی که در شهرها و روستاها عرضه می کنند را به مردم گزارش کنند.
وی افزود: اجزای تشکیل دهنده کشور ما شهرها و روستاها هستند. بنابراین باید به جای برسیم که طرح جامع مدیریت یکپارچه شهری و روستایی هر چه سریعتر به سرانجام برسد که با تحقق آن مدیریت یکپارچه ای در سرتاسر کشور رقم می خورد و در کنار آن دولت هم بخشی از اختیارات خویش را به مدیریت شهری که توسط مردم انتخاب می شود واگذار کند.
وی تصریح کرد: در چندین دوره شوراها، آزمون و خطاها انجام شده و تجربه های خوبی به دست آمده بطور قطع هدف اصلی خدمت رسانی صادقانه به مردم است. باید فضا را بگونه ای فراهم نماییم که خدمت رسانی به مردم تسهیل شود و این امر با تعامل و تفاهم دستگاههای خدمت رسان محقق خواهد شد.
رئیس شورایعالی استانها در بخش دیگری از صحبتهای خود در مورد اتفاقاتی که در شهرهای کشور رخ داده همچون مبحث واکسیناسیون پاکبانها در شهر آبادان اظهار داشت: شورایعالی استانها نسبت به هر اتفاقی در حوزه شوراها و شهرداریها و دهیاری ها واکنش نشان داده است و این مورد هم پیگیری و پاسخ آن داده شد. بطور قطع در مورد موارد حوزه شوراها بی تفاوت نیستیم. در مورد واکسیناسیون پاکبانها در شهر آبادان هم اجبار کردیم اگر آقایان تخلف کردند ما پیگیری خواهیم کرد که بررسی تخلف آنها هر چه زودتر صورت گیرد.
وی در بخش دیگری ازصحبتهای خود به مبحث سامانه ثبت تخلفات اشاره نمود و اضافه کرد: در این سامانه هر روز به شکایات ارسالی رسیدگی می نماییم و تا کنون خیلی از پرونده ها حل کرده ایم. بطور قطع با هر تخلفی حتی در روستای کوچکی محکم و برخورد و پیگیری خواهیم کرد در این راستا تفاهمنامه های بسیاری با دستگاههای مختلف داشته ایم.
احمدی در پاسخ به سوالی در مورد کاندیداتوری خود در شورای شهر تهران اظهار داشت: قانون این اجازه را داده که فرد در هر نقطه ای از کشور می تواند بعنوان کاندیدا ثبت نام کند و در مرحله بعد در معرض رای مردم قرار می گیرد و بدون شک انتخاب با مردم است براین اساس بنده هم تصور می کنم که در این مقطع می توانم به شهر تهران بعنوان یک کاندیدا خدمت کنم.
احمدی در مورد تغییر وضعیت نیروهای شهرداریها هم اظهار داشت: بطور قطع نمی توانیم نسبت به اموارات پرسنل شهرداریها و دهیاری ها بی تفاوت باشیم. تغییر وضعیت باید در شهرداریها حل شود. اما حل شدن این مورد باید بگونه ای باشد که حق کسی تضییع نشود. ما صرفاً برای این مورد طرحی را آماده کردیم و به مجلس ارسال شد اما هم اکنون وزارت کشور راهی را پیدا کرده تا تبدیل وضعیتها در شهرداریها صورت گیرد. البته تبدیل وضعیت در شهرداری تهران متفاوت می باشد.

همچنان منافذ تخلف و فساد در آئین نامه حفظ باغات وجود دارد
وی به اصلاح آئین نامه حفظ باغات و فضای سبز شهرها اشاره کردو اضافه کرد: این آئین نامه یکبار اصلاح گردید اما مشاهده شد که همچنان منافذ تخلف و فساد وجود دارد. بنابراین بار دیگر افراد خبره را جمع کردیم و توانستیم منافذ فساد را ببندیم. تا کسی نتواند باغات شهر تهران را غیر باغ اعلام نماید.
وی افزود: ۶۰ پرونده باغات در شورای اسلامی شهر تهران در دست اقدام بود که ما ثبت شکایاتی در این عرصه داشتیم مثلا فردی اعلام می کرد که سند من باغ نیست اما زمین من باغ اعلام شده و مواردی مشابه این. حتی در کمیسیون ماده ۷ هم یک نفر قاضی را بعنوان عضو اضافه کردیم تا از بعد قضایی هم مسائل بررسی شود. این اصلاح آئین نامه مسیر را شفاف می کند.
رئیس شورایعالی استانها در مورد مقابله با سوءاستفاده از بیت المال برای تبلیغات انتخاباتی هم اظهار نمود: برای عدم استفاده از بیت المال در جهت تبلیغات انتخاباتی برابر قانون هیچ فردی حق ندارد از این اموال استفاده نماید. در صورت بروز تخلف حتی صلاحیت فرد می تواند زیر سوال برود. ما هم در شورایعالی استانها در صورت ارسال گزارش مردمی در خصوص بروز چنین تخلفاتی به صورت مستند پیگیری و رسیدگی لازم را انجام می دهیم.
وی تصریح کرد: عدول از قانون باعث تضعیف شوراها می شود. اگر افرادی که سکانهای مدیریت را به دست دارند قوی و توانمند باشند و برپایه قانون حرکت کنند شوراها روز به روز تقویت خواهند شد. هم اکنون قوانینی در حوزه شوراها داریم هر چند که خلا در آن وجود دارد و باید این خلاها رفع گردد. بدون شک رفتارهای پوپولیستی مناسب نمی باشد و باید صادقانه به مردم خدمت کرد. در حوزه رسیدگی به تخلفات اعضای شوراها مبحث باید در مراجع قضایی بررسی شود و بعد از بررسی و اثبات جرم این تخلف اعلام عمومی شود.
احمدی در بخش دیگری از صحبتهای خود به سند تحول شورا عالی استانها اظهار داشت: همه دستگاه ها باید سند تحول داشته باشند و در این راستا دستگاهی همچون شورایعالی استانها نمی تواند نسبت به این سند بی تفاوت باشد. این سند تدوین شده و بزودی رونمایی خواهد شد و توضیحات آن هم تشریح می شود.

ثبت روزی ۱۰-۱۵ شکایت در سامانه تخلفات شوراها
وی درباره آمار سامانه ثبت تخلفات شورایعالی استانها اظهار داشت: این سامانه ملی روزانه بین ۱۰ تا ۱۵ شکایت را به ثبت می رساند که به محض ثبت سریعا رسیدگی به آنها شروع می شود در بین این شکایات موضوع هایی مانند رشوه، تخلفات کارمندان شهرداری و اعضای شورا وجود دارد بطور قطع تا تخلفی به اثبات نرسیده نباید آنرا در اذهان عمومی عنوان نمود. باید ابتدا این تخلف ثابت شود که اثبات آن احتیاج به رسیدگی در مرجع قضایی دارد و هنگامی که تخلف ثابت شد باید کارگزار متخلف به مردم معرفی شود.
وی در مورد بروز تخلف در سنوات گذشته شورایعالی استانها اظهار داشت: اگر تخلفی در دستگاهی که من در آن خدمت می کنم در گذشته انجام شده بطور قطع من نمی توانم آنرا در معرض عمومی اعلام کنم و این مورد باید در دستگاه قضایی بررسی شود. یک سری کاستیها وجود داشته که ما تا جایی که توانسته ایم تلاش کردیم در جهت حل آنها حرکت نماییم. در گذشته برای نمایندگان مبحث حقوق نامتعارف وجود نداشته اما برای کارمندان چنین موضوعی وجود داشته که سازمان بازرسی ورود پیدا کرده و یکسری از پولها بازگشته بطور قطع این مورد توسط ما تا آخر پیگیری خواهد شد.
وی در مورد پیگیری به سرانجام رسیدن طرح جامع مدیریت یکپارچه شهری اظهار داشت: در این طرح همه موارد مدیریت شهری و روستایی به صورت ریز دیده شده که بطور قطع با تصمیم آن تحول قابل توجهی در مدیریت شهری و روستایی رقم می خورد.
وی در مورد روال بررسی صلاحیتهای کاندیداهای شوراهای شهر و روستا برای دوره ششم اظهار داشت: در این دوره بررسی صلاحیتها متفاوت شده و صلاحیتها با شیوه بهتری مورد بررسی قرار می گیرند بنابراین امیدواریم افراد توانمند و کارآمدتری به عرصه شوراهای کشور ورود پیدا کند.
وی در مورد اقدامات شوراها و شهرداریها در حوزه مقابله با ویروس کرونا هم اظهار داشت: در روزهای شیوع ویروس کرونا، مراکزی در اختیار شهرداریها بوده و اجاره داده می شد شامل مراکز ورزشی، غرفه های میادین میوه و تره بار، تلاش شده با افرادی که اجاره می دهند مدارا شود. بیشترین نقش را در این مورد شهرداریها در حوزه عرضه خدمات همچون آرامستانها داشتند ولی این نقش باید از راه رسانه ها به مردم معرفی و تکلیف شود. اتفاقات بسیار خوبی در حوزه مبارزه با کرونا توسط شوراها، شهرداریها و دهیاریها رقم خورد.
رئیس شورایعالی استانها ضمن اشاره به ثبت اعتراض توسط برخی مهندسین در سامانه ثبت تخلفات شورایعالی استانها درباره انتخابات زودهنگام هیات مدیره سازمان نظام مهندسی اظهار داشت: این انتخابات از راه وزارت راه ابلاغ گردیده که مورد اعتراض برخی مهندسین قرار گرفته است، افراد فعلی تا یکم آبان ماه سال جاری حضور دارند و انتخابات باید مهر ماه برگزار می شد اما ظاهرا می خواهند این انتخابات را در مرداد ماه سال جاری برگزار کند و در شهریور ماه هم اعتبارنامه افراد جدید را برای سه سال بدهند. این در شرایطی است که مردم با سازمان نظام مهندسی رابطه مستقیم دارند. اعتراض مهندسین در سامانه ثبت شده تا دلیل برگزاری زودهنگام با عنایت به شرایط کرونایی و همینطور شیوه و روش برگزاری اعلام گردد. جا دارد رسانه ها این مورد را پیگیری کنند.
منبع:

1400/02/08
15:54:19
0.0 / 5
483
تگهای خبر: خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد