اختصاص بودجه70میلیاردی به پروژه های محلی منطقه17 تهران

اختصاص بودجه70میلیاردی به پروژه های محلی منطقه17 تهران

بکسیها: شهردار منطقه ۱۷تهران ضمن اشاره به اینکه ۳۵ درصد منطقه بافت فرسوده و ۷۳ درصد منطقه بافت ناپایدار و فرسوده است، اظهار داشت: اقدامات خوبی در جهت نوسازی این بافت در سالهای اخیر انجام شده که طی آن ابعاد اجتماعی و تأمین سرانه های خدماتی هم در نظر گرفته شده است.


داود لطفی در گفتگو با ایسنا، درباره اقدامات شهرداری منطقه برای نوسازی بافت های فرسوده اظهار داشت: در بافت فرسوده چند مبحث را پیگیری می کنیم؛ نخست نوساز شدن بافت است که بسته تشویقی خاصی دارد و یکی از شروط اثرگذار هم این است که اگر ریزدانه ها تجمیع شوند امتیاز بهتری می گیرند و کمک می نماید سرانه ها هم تأمین شوند. اما در مرحله بعد ابعاد اجتماعی هم بسیار اثرگذار هستند که پروژه های توسعه محلی این بخش را هدف قرار می دهد.

وی اضافه کرد: ۳۵ درصد منطقه ۱۷ بافت فرسوده است که اگر بافت ناپایدار هم با آن محاسبه شود حدودا ۷۳ درصد منطقه بافت ناپایدار و فرسوده است که اقدامات خوبی در جهت نوسازی این بافت در سالهای اخیر انجام شده است.

شهردار منطقه ۱۷ درمورد اقدامات شهرداری در حوزه مقابله با کرونا ویروس ظرف یک سال قبل هم اظهار داشت: پارسال و سال جاری در اولین گام فرهنگ سازی رعایت پروتکلهای بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک را در اولویت اقدامات قرار دادیم و در ادامه این مسیر حوزه اجتماعی منطقه ماسک هایی را برای توزیع در اختیار شهروندان و خیرین قرار داد. از طرفی در بحث کمک های مومنانه، شهرداری منطقه همکاری مطلوبی داشت.

وی افزود: در طول سال ضدعفونی کلیه المانهای شهری همچون ایستگاه های اتوبوس، مبلمان شهری و فضاهای عمومی به صورت مرتب انجام شده و ادامه دارد؛ همینطور چندین مانور در سطح منطقه برگزار شده است. حوزه ساماندهی شهرداری در کنار عوامل نیروی انتظامی در امر نظارت بر رعایت پروتکلهای بهداشتی توسط کسبه مشارکت داشته و با مواردی که پروتکل ها رعایت نمی شد، برخورد شده و تذکرات لازم داده شده است. شهرداری تهران در اجرای طرح شهید سلیمانی هم مشارکت خوبی داشته و در طرح واکسیناسیون هم این همکاری ادامه خواهد داشت.

لطفی در تشریح مهم ترین پروژه های شهرداری منطقه ۱۷ با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۹ پروژه های خاص و اثرگذاری را توانستیم آغاز نماییم و زمینه آنرا فراهم نماییم تا در سال ۱۴۰۰ این پروژه ها عملیاتی شوند، افزود: از مهم ترین این پروژه ها میتوان به راه اندازی زیرگذر در محور راه آهن تهران-اهواز اشاره نمود. در منطقه ۱۷ دو راه آهن تهران-تبریز و تهران-اهواز وجود دارد که تهران-اهواز هنوز در روی سطح است؛ بنابراین در آن محدوده نیازمند ایجاد اتصالی مناسب بین دو طرف خط هستیم.

وی اضافه کرد: هم اکنون با وجود راه آهن تهران-اهواز بزرگراه چراغی، آیت الله سعیدی و نواب در بخش جنوب بگونه ای هستند که یک چهارم جنوبی منطقه ۱۷ را که تراکم بالایی به لحاظ جمعیتی دارد به شکل یک جزیره تبدیل نموده است که با راه اندازی زیرگذرها که طرح آن آماده و به تأیید راه آهن هم رسیده میتوان این محدوده را از شکل جزیره ای خارج کرد. هم اکنون پیمانکار طرح هم انتخاب شده و ظرف هفته های آینده کار عمرانی آغاز خواهد شد؛ پروژه ای که از مطالبات قدیمی شهروندان منطقه بوده است.

لطفی افزود: با راه اندازی این زیرگذرها در زیر خط آهن تهران-اهواز علاوه بر پیوند بین بافتی در محدوده به شکلی تحرک شهری هم رقم می خورد. از طرفی در این یک چهارم جنوبی منطقه که حالت جزیره ای دارد عملا شبکه خدمت رسانی و اتوبسرانی نداریم بنابراین با راه اندازی این زیرگذرها قابلیت ایجاد خطوط اتوبسرانی هم فراهم می شود که طرحی بر همین مبنا هم طراحی شده است.

شهردار منطقه ۱۷ در بخش دیگری از صحبت های خود به پروژه اتصال مناطق ۱۷ و ۱۸ از روی محور آیت الله سعیدی اشاره نمود و اضافه کرد: بحث های مطالعاتی این پروژه در حال انجام می باشد و ۸۰ درصد کار پیش رفته است و بعد از اتمام بخش پایانی مطالعات مجوزهای مربوطه از پلیس راهور و شورای ترافیک و شهرداری دریافت می شود. در مرحله بعدی با تایید پروژه به لحاظ ترافیک، سازمان فنی مهندسی نقشه ها را عرضه می دهد و عملیات اجرایی آغاز می شود؛ بنابراین پیشبینی می شود اگر با همین سرعت پیش برویم در مهرماه می توانیم این پروژه را آغاز نماییم.

وی ضمن اشاره به اینکه در جنوب محله بلورسازی یکی از کانون های بحران در منطقه تشکیل شده بود، اضافه کرد: در اینجا معبری به طول ۲مترو ۳۰ سانتی متر وجود داشت که امکان تردد خودرو های امدادی در آن نبود و خودرو های شخصی شهروندان هم با سختی از آن عبور می کرد و فضای بی دفاع شهری در محدوده بود که شهروندان برای دسترسی به مترو باید از آن تردد می کردند. بر همین مبنا کار ویژه ای انجام و این مسیر درحال تعریض است تا یکی از مطالبات قدیمی شهروندان عملیاتی شود بدین سان گذر ۶ متری همراه پیاده راه مناسب در این محل در حال راه اندازی است که با تکمیل آن شاهد یک گشایش ترافیکی در محدوده خواهیم بود.

شهردار منطقه ۱۷ افزود: در این فضا نورپردازی انجام می شود تا شهروندان در طول شب در محیطی ایمن تر با آرامش تردد داشته باشند. این پروژه تابحال ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است؛ ضمن اینکه یک معارض پست برق در این پروژه وجود دارد که با همکاری اداره برق این پست جابجا خواهد شد.

لطفی در تشریح آخرین وضعیت مرکز بهداشت مهرگان در این منطقه هم به همکاری با دانشگاه علوم پزشکی ایران اشاره نمود و اضافه کرد: ساختمان قبلی این مرکز جابجا شده و شهرداری معادل آنرا تعهد کرده که امسال بسازد و در اختیار دانشگاه قرار دهد، البته به جهت اینکه خدمت رسانی این مرکز با تعویق مواجه نشود ساختمانی توسط شهرداری آماده شده تا ساخت ساختمان اصلی خدمات پزشکی این مرکز ادامه پیدا کند.

وی افزود: در سطح منطقه ایجاد مرکز خدمات محله ای هم توسط سازمان نوسازی شهرداری تهران درحال اجراست که تا آخر سال به سرانجام خواهد رسید. فضای ورزشی آن تکمیل شده و بزودی به بهره برداری می رسد و یک مدرسه خیرساز هم در این مرکز ایجاد می شود که زمین آنرا شهرداری داده است تا خیر مدرسه ساز توسط آموزش و پرورش برای ساخت آن معرفی شود که بدون شک تا آخر سال تعیین تکلیف خواهد شد.

وی به ساماندهی خیابان زمزم هم اشاره نمود و اضافه کرد: بخش هایی از شبکه جمع آوری آبهای سطحی این محور نیازمند تغییرات اساسی بود که به همراه پیاده راه و جوی مناسب همگی انجام شد. از طرفی در منطقه ۱۷ شهرداری تهران به توسعه "انرژی های نو" توجه ویژه ای شده که در همین راستا سال قبل یک واحد نیروگاه خورشیدی ۲۰ کیلوواتی راه اندازی شد و سال جاری پروژه دیگری در همین زمینه در حال تکمیل داریم که تاکنون۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و امیدواریم تا آخر تابستان به پایان برسد. نیروگاه ۲۰ کیلوواتی دیگری در بام ساختمان اصلی شهرداری منطقه هم در حال راه اندازی داریم که امسال به بهره برداری می رسد.

اختصاص بودجه ۷۰ میلیارد تومانی برای پروژه های توسعه محلی منطقه ۱۷ در سال جاری

شهردار منطقه ۱۷ با تکیه بر اینکه فعالیت کلانی در چارچوب پروژه های توسعه محلی در شهرداری تهران شکل گرفته است، اضافه کرد: این پروژه ها فواید بزرگی بخصوص برای شهرداری های مناطق به دنبال داشته است. پروژه های توسعه محلی که در دوره مدیریت فعلی شهری تعریف شده است این امکان را به مدیریت مناطق داده که بتوانند معابر فرعی را دستخوش اقدامات اثرگذار کنند.

وی تصریح کرد: باتوجه به اینکه در منطقه ۱۷ در گذشته و در زمان عدم وجود طرح جامع، فضای شهری نامتوازن و متراکمی شکل گرفته است؛ امروز شاهد معابر تنگ با تراکم جمعیت و ریزدانگی بسیار زیاد هستیم که همگی سبب شده بافت شهری بافت ناهمگونی در منطقه شود. خوشبختانه طرح توسعه محله ای این فرصت را بوجود آورده که بتوانیم مشکل عمده انهار منطقه را حل نماییم به شکلی که سال قبل بیشتر از ۲۵ کیلومتر نهرسازی را انجام دادیم و در جهت همین توسعه محله ای ترمیم آسفالت و جابجایی تیرهای چراغ برق هم انجام شد و در گذرهای فرعی آرام سازی شکل گرفت.

شهردار منطقه ۱۷ افزود: پارسال ۵۰ میلیارد تومان در چارچوب ۵۶ پروژه و امسال هم ۷۰ میلیارد تومان در چارچوب ۶۲ پروژه در جهت توسعه محله ای اجرا می گردد. بدین سان امسال ۷۰ میلیارد تومان پروژه به دل محلات برده می شود که ثمرات بسیاری در بهبود سطح زندگی شهروندان این منطقه دارد؛ البته سال جاری نزدیک به ۱۴۰ میلیارد تومان بودجه برای پروژه عمرانی در حوزه های اجتماعی، فرهنگی، ترافیکی و... پیشبینی شده است.

لطفی در تشریح روند ارتقاء سرانه های خدماتی منطقه ۱۷ به راه اندازی ۲۴ کیلومتر پیاده راه و ۸ کیلومتر مسیر دوچرخه پارسال اشاره نمود و اضافه کرد: کوچه های رنگی و دوستی سال قبل در منطقه راه اندازی شد که ۱۱ کوچه رنگی و دوستی در منطقه اانجام شد و نشاط به محدوده برگردانده شد. برای سالجاری هم مقرر شده است تا برای هر محله حداقل ۲ کوچه رنگی را اجرایی نماییم که با همکاری شورایاران و حوزه اجتماعی منطقه، معابر انتخاب خواهند شد.

وی اضافه کرد: برای توسعه فضای سبز هم در سال ۱۴۰۰ دو کار اساسی داریم که نخست باغ راه حضرت فاطمه زهرا(س) که به طول ۳کیلومتر نوار فضای سبز است را داریم و در سایر فضاهای پروژه هم لکه های فضای سبز ایجاد خواهد شد. زمین دیگری به مساحت ۱۰هزار متر مربع به اسم باغ سبزی در منطقه ۱۷ هم در جنوب غربی منطقه تملک شده که سال جاری حدود ۳ میلیارد تومان اعتبار برای آن در نظر گرفتیم که به مجموعه فضای سبز منطقه افزوده و در اختیار شهروندان قرار می گیرد.

شهردار منطقه ۱۷ افزود: هم اکنون در سطح منطقه ۱۷ دو محله داریم که فضای سبز ندارند بنابراین دنبال این هستیم با حمایت حوزه خدمات شهری شهرداری تهران و شورای شهر بتوانیم املاکی تملک نماییم و برای فضای سبز در اختیار عموم قرار دهیم تا در هریک از این محله ها سال جاری دو فضا تملک نماییم و در اختیار مردم قرار دهیم. سرانه فضای سبز در منطقه ۱۷، هم پایین است و هم توزیع آن بسیار نامتوازن است. سرانه فضای سبز منطقه ۳۳.۳ مترمربع است که حدود ۸ متر نسبت به میانگین سرانه فضای سبز شهر تهران کمبود داریم.

لطفی در تشریح اقدامات حوزه فرهنگی و اجتماعی در منطقه هم اظهار داشت: منطقه ۱۷ به دارالشهدا مشهور است و بیشترین شهید را تقدیم نظام جمهوری اسلامی داشته بنابراین المان یادمان شهدا را در باغ راه حضرت فاطمه زهرا(س) در دست تهیه داریم تا اسامی ۴هزار شهید منطقه روی فولاد حک شود و به یادگار بماند.

وی افزود: همینطور اگر خانواده ایثارگری در قالب مأموریت های شهرداری نیازمند دریافت خدمات باشد این خدمت به صورت ویژه به وی عرضه می شود. برای مثال این فرد به حوزه ایثارگران ما رجوع می کند و می خواهد جواز ساختمانی دریافت کند یک نفر از واحد ایثارگران ما کنار این فرد خواهد بود و مرحله به مرحله و میز به میز این فرد را همراهی خواهد نمود و این کار با هدف تکریم مناسب تر به خانواده ایثارگران اجرایی شده و می خواهیم این مورد به یک فرهنگ سازمانی برای امور شهروندان تبدیل نماییم که از خانواده ایثارگران شروع کرده ایم و می خواهیم به همه شهروندان تسریع دهیم.

شهردار منطقه ۱۷ تصریح کرد: در گذشته کمیسیون های داخلی به رفع مشکلات شهروندان کمک می کرد؛ اما تعطیل شده و شورا فعال کردن باردیگر این کمیسیونها را در دستور کار قرار داده و طرحی است که موافقین و مخالفینی دارد؛ البته باید به این نکته توجه داشت که برای مناطق جنوبی باتوجه به اینکه حیطه فعالیت این کمیسیونها محدود و مشکلات اساسی در کمیسیون ماده ۱۰۰ بررسی می شود، می توانند در جهت حل مشکلات مردم نقش بسزایی داشته باشند که این امکان از مناطق گرفته شده است. هم اکنون بیشترین اثر و نارضایتی در مناطق جنوبی است چون که سطح ریزدانگی در این مناطق بیشتر است و باعث سردرگمی شهروندان شده که امیدواریم این اختیار به مناطق بخصوص مناطق جنوبی بازگردد تا موارد خرد در سطح منطقه حل و فصل شود.

منبع:

1400/02/18
22:44:54
0.0 / 5
510
تگهای خبر: آموزش , پروژه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد