تصویب یك فوریت لایحه فروش یك ملك به فدراسیون فوتبال

تصویب یك فوریت لایحه فروش یك ملك به فدراسیون فوتبال

به گزارش بکسیها اعضای شورای اسلامی شهر تهران با یک فوریت لایحه مجوز فروش و تصویب معامله یک پلاک ثبتی به فدراسیون فوتبال موافقت کردند.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، در سیصد و ششمین جلسه شورا بررسی یک فوریت لایحه مجوز فروش و تصویب معامله ملک پلاک ثبتی ۱۳۱۲ و ۱۳۱۳.۳ در دستور قرار گرفت که در همین راستا حامد مظاهریان معاون شهردار تهران اظهار داشت: این لایحه ارسالی و فوریت به این بر می گردد که املاک در اختیار شهرداری به سرعت تعیین تکلیف شود.
در ادامه زهرا نژاد بهرام در توضیح یک فوریت این لایحه اظهار داشت: این ملک به فدراسیون فوتبال و با پیشنهاد به صورت ۲۵ درصد نقد و مابقی اقساط پنج ساله و هم با احتساب مابه التفاوت نقد و اقساط بر مبنای شاخص بانک مرکزی ممهور به مهر شورا با رعایت قوانین و مقررات موضوعه و صرفه و صلاح شهرداری مقرر است واگذار شود.
در ادامه علی اعطا سخنگوی شورا هم در مقام مخالف این لایحه اظهار داشت: چرا در این جلسات پایانی و با این سرعت همکاران گرامی در شهرداری می خواهند مجوزهایی که شبهه برانگیز است از شورای شهر بگیرند؟ نمونه این مورد را در جلسه پیش هم در ارائه لایحه سازمان سرمایه گذاری در شهر آفتاب، از جانب سازمانی که پاشنه آشیل شهرداری است، دیدیم.
اعطا تصریح کرد: این مورد هم برای دریافت مجوز ترک تشریفات برای فروش است و می خواهند مزایده برگزار نشود و با شرایط خاص ملکی را به فدراسیون فوتبال بدهند. با چه منطق و توجیهی می خواهیم با فوریت، امتیاز ویژه ای از راه صحن شورای شهر به یک مجموعه بدهیم؟ این که در جلسات آخر شورا این لایحه ها را به شورا می فرستند تا به فوریت تصمیم گرفته شود، باعث خوشنامی برای شورا و شهرداری نخواهد بود.
در ادامه حجت نظری در مقام موافق لایحه اظهار داشت: این که این لایحه به صورت یک فوریت آمده بدان معنا است که چندان تفاوتی با لوایح و طرح های دیگر ندارد و لایحه اگر تصویب شود به کمیسیون های مربوطه یعنی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع داده می شود. بنابراین این لایحه دو فوریتی نیست و ما داریم یک فوریت آنرا بررسی می نماییم.
نظری اضافه کرد: نکته دوم این که بنده در جریان صحبت ها و مذاکرات اولیه نبودم و خود آقای شهردار در توافقی که با فدراسیون داشتند، چنین اقدامی را انجام دادند. اما تلقی من بعنوان مخاطب فوتبال این است که چون ایران توانسته از مرحله ابتدایی مقدماتی جام جهانی گذر کند، فدراسیون دارد مقدمات حضور در جام جهانی را فراهم می آورد و از این ساختمان هم می خواهند استفاده آموزشی ورزشی کنند. مانند برگزاری کلاس های مربیگری و این گونه کلاس ها و دلیل قید یک فوریت برای این لایحه همین است. اما برای من عجیب است؛ دوستان سیاست دوگانه نداشته باشند یک ماه پیش دعوا داشتیم که نظام پزشکی بیاید ساختمانی را از شهرداری تحویل بگیرد و و اعلام کردیم تخفیف هم می دهیم ولی امروز که فدراسیون فوتبال وسط آمده همه خون ها دارد قلیان می کند این را من درک نمی کنم.
در ادامه بهاره آروین در مقام مخالف لایحه با اشاره به اینکه شهرداری در این ماه دو لایحه فوریت دار دریافت مجوز انجام معامله املاک بدون انجام تشریفات قانونی به صحن عرضه کرده است، اظهار نمود: این در حالیست که مدت هاست مصوبات قبلی شورا به صورت کامل اجرا نشده است. بهتر نیست شهرداری به جای عرضه لوایح فوریت دار جدید در ماه پایانی مصوبات قبلی شورا را به صورت کامل اجرا کند؟
آروین افزود: من ابتدا در جلسه هم اندیشی در این حوزه تذکر دادم و الان به ناچار در صحن متذکر می شوم. به عقیده من کاری که در ماه آخر فعالیت در حال انجام می باشد مصداقی برای بذل و بخشش منابع شهر است و نه با منطق اصلاح طلبی جور درمی آید نه با هیچ منطق دیگری.
این عضو شواری شهر تهران تصریح کرد: گلایه من از شهرداری تهران است نه از شورا. چرا ما باید در ماه اخر تصمیماتی با نتایج مالی در چهار سال بعد بگیریم؟ بهتر نیست شهرداری کارهای فعلی خویش را تکمیل کند؟
وی با اشاره به اینکه مدیریت شهری در سال آخر نباید به عقب برگردد، اظهار داشت: بعنوان مثال حالا مصوبات شفافیت احتیاج به تکمیل و نهایی سازی دارد و شهرداری باید بگونه ای کار کند که ما بتوانیم مصوبات خویش را به صورتی مطلوب و اجرا شده به شورای بعدی تحویل دهیم.
آروین اضافه کرد: یکی از مصوبات شورا در زمینه شفافیت، انتشار اطلاعات شهرسازی بوده که شهرداری هنوز آنرا تکمیل نکرده است. عوارض پرداختی هر پروانه باید در وب سایت شفاف به صورت عمومی منتشر شود اما سه سال است که شهرداری به رغم پیگیری های ما نسبت به انتشار آن اقدام نمی کند.
رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران تصریح کرد: با وجود کارهای مهمی که در مدیریت شهری ناتمام مانده است، شهرداری هر ماه مجوز واگذاری یک ملک یا دریافت مجوز معامله خارج تشریفات قانونی را جهت بررسی به صحن می آورد. این کاری است که ما چهار سال انجام ندادیم.
وی خاطرنشان کرد: من به شورا نقد ندارم؛ نقد من به عملکرد شهرداری است. با وجود این که شورای پنجم شورای شفافی است که یک نقطه سیاه در کارنامه خود ندارد، این دومین معامله ای است که در این ماه به صورت فوریت دار از جانب شهرداری به صحن آورده می شود و چنین رویه ای قابل نقد است.
در ادامه سید ابراهیم امینی نایب رئیس شورا هم در مقام موافق اظهار داشت: در ابتدا متذکر می شوم که ما تا لحظه آخر که دوره مان به اتمام نرسیده عضو شورا هستیم و چون کار رو به اتمام است نباید این تلقی در ذهن متبادر شود که برخی وظایف را انجام ندهیم، این حرف حرفی غیر منطقی است.
وی ادامه داد: ما به صورت طبیعی وظایف را انجام می دهیم و واگذاری حق انتفاع املاک به اشخاص حقوقی که جنبه عمومی دارد هم در قانون شهرداری مصوب مجلس پیشبینی شده و هم در مصوبات ما پیشبینی شده و این چیز جدیدی نیست. بنابراین تعجب می کنم بعضی دوستان رگ گردنشان را متورم می کنند که افکار عمومی احساس کند داریم کار غیر قانونی انجام می دهیم در حالیکه اینطور نیست.
نایب رئیس شورای شهر تهران اظهار داشت: فوتبال هم در میان تمامی رشته های ورزشی طرفدارن خاص خویش را در میان تمامی شهروندان از خرد و کلان و پیر و جوان و مرد و زن دارد و یک ورزش همگانی است که همه در خانه هایشان لحظه به لحظه آنرا رصد می کنند. این که به فدراسیون فوتبال حق انتفاع واگذار نماییم این کار خیلی خوب و منطقی است و باید با فوریت موافق باشیم من خواهش می کنم القا نکنیم در افکار عمومی که کار غیرقانونی انجام می دهیم.
در ادامه محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران اظهار داشت: در ابتدا باید بگویم دستور جلسه بر مبنای لوایح و طرح هایی که به هیات رییسه می آید و خانم آروین خودشان عضو هیات رییسه بودند و میدانند که ترتیب و توالی لوایح و و طرح ها در دستورات شورا رعایت می شود در نتیجه این گونه نیست که لایحه یا طرحی بیرون مانده باشد و یا یک لایحه یک دفعه در دستور قرار گیرد.
هاشمی در ادامه اضافه کرد: این سخن هم درست نیست که بگویید ما در آخر دوره به بذل و بخشش افتادیم این تهمتی است که تیتر روزنامه و سایت های مخالف می شود. این در شرایطی است که الان دو ورزشگاه در اختیار دو باشگاه بزرگ پایتخت قرار دارد و حتی هزینه تعمیر و نگهداری اش را ما می دادیم که چندی قبل این دو ورزشگاه را واگذار کردیم به این دو باشگاه.
محسن هاشمی اظهار داشت: می دانید که فدراسیون فوتبال گرفتار بحران مالی شدید شده و ساختمانی که داشتند برای بنیاد شهید بوده و هم بدهکاری هایی که بر سر قضیه ی ویلموتس برایشان بوجود آمده سبب شده با بحران شدید مالی مواجه شوند.
رئیس شورای شهر تهران اضافه کرد: اینکه این لایحه یک دفعه بیاید این گونه نبوده و گروهی از مدت ها پیش این ساختمان را دیدند و مانند بقیه ان جی او ها درخواست خویش را به شهرداری داده اند.
وی افزود: ما نیاییم عملکرد شورا و شهرداری را زیر سوال ببریم و نگویید از یک مسیر دیگری بلکه آمده، مسیر طبیعی خویش را طی کرده است. ما خودمان را متهم نکنیم.
هاشمی اظهار داشت: این سخنان من در دفاع از صحن شورا است و اعضای شورا می توانند به یک فوریت این لایحه رای موافق یا مخالف بدهند.
در ادامه محمد جواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا هم اظهار داشت: با احترام ویژه به خانم آروین بطور قطع هر تصمیم ما روی آینده شهر اثر دارد، این خیلی بدیهی است. ما آمدیم تصمیم بگیریم که اثر بگذارد در آینده شهر، چه لوایح و طرح ها و چه مخالفت ها و موافقت در فوریت و اصل آنها این از بدیهیات کار ما است.
ایشان در ادامه اضافه کرد: اما تذکر من به آقای مظاهریان است، آقای مظاهریان شما نماینده شهرداری هستید، سابقه ندارد در هیچ لایحه ای نماینده شهرداری این گونه برخورد کند، من احتمال می دهم شما با این لایحه موافق نباشید اما جایگاه حقوقی شما اجازه نمی دهد متفاوت برخورد کنید.
حق شناس اضافه کرد: بر مبنای قاعده ما یاد گرفتیم حتی اگر جایی نمایندگی داشتیم حق مطلب را ادا نماییم، اما من فکر کنم امروز حق مطلب ادا نشد.
وی افزود: این کار، کار درستی نیست. کسی که نمایندگی ای را قبول می کند باید وظیفه خویش را درست انجام دهد.
در نهایت این لایحه با ۱۰رای موافق از ۱۹ عضو حاضر به تصویب رسید.
منبع:

1400/04/09
19:00:07
0.0 / 5
782
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد