با حضور رییس جمهور صورت گرفت

افتتاح ۱۱ هزار و ۶۳۳ واحد مسكونی در بافتهای ناكارآمد

افتتاح ۱۱ هزار و ۶۳۳ واحد مسكونی در بافتهای ناكارآمد

بکسیها: همزمان با مراسم افتتاح 51 هزار و 230 واحد مسکونی در کشور، بهره برداری از 11 هزار و 633 واحد از پروژه های شرکت بازآفرینی شهری نیز با حضور رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی انجام شد.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، مهدی عبوری ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ در آیین بهره برداری از طرحهای ملی وزارت راه و شهرسازی با حضور در محل افتتاح پروژه محله تختی تهران اظهار نمود: از مجموع ۲۸ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن که امروز افتتاح شد، بیش از ۱۱ هزار و ۶۳۳ واحد مسکونی مربوط به ۲هزار و ۷۵۷ پروژه شرکت بازآفرینی شهری ایران در ۳۱ استان و ۱۷۹ شهر کشور است.
وی ادامه داد: از مجموع ۲ هزار و ۷۵۷ پروژه ۱۱ هزار و ۶۳۳ واحد مسکونی تولید شده و افزایش ۴.۲ برابری تولید مسکن را در بافت های فرسوده شاهد بوده ایم.
دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با اشاره به اینکه تکلیف شرکت بازآفرینی شهری ایران برای نوسازی و تولید ۱۴۵ هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری ذیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن تکلیف شامل دو قسمت است، اشاره کرد: این تکالیف عبارتند از تولید ۴۵ هزار واحد مسکونی در اراضی تحت مالکیت شرکت و نیز پشتیبانی از نوسازی مردمی به میزان ۱۰۰ هزار واحد. شرکت بازآفرینی شهری ایران تمام اراضی خودرا برای اجرای این طرح به میدان آورده و تا حالا حدود ۴۰ هزار واحد تعریف پروژه شده است.
او با اشاره به اینکه تخصیص اعتبار به شرکت بازآفرینی شهری ایران در بخش پشتیبانی از نوسازی مردمی تا حالا ۴۰ هزار واحد بوده است، عنوان کرد: این شرکت کل سهمیه اختصاص یافته را به بانک جهت دریافت تسهیلات ارزان معرفی کرده است.
بگفته عبوری از واحدهای معرفی شده به بانک ۶ هزار و ۷۸۲ واحد در آبان ماه ۱۳۹۹ توسط رئیس جمهور راه اندازی شد که بیشترین سهم در واحدهای افتتاح شده در این مراسم بود.

وام نوسازی ۲.۵ برابر شده است
رییس هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به تسهیلات تخصیص یافته برای نوسازی بافت های فرسوده اظهار نمود: با مصوبه هیات وزیران در اردیبشهت سال جاری سقف تسهیلات در تهران و کلانشهرها ۲.۵ برابر افزایش یافت و الان به توسعه گرانی که از تکنولوژی های جدید استفاده کنند، ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات تعلق می گیرد، همزمان ۵۰ تا ۱۰۰ درصد عوارض پروانه ساختمانی از مالیات معاف است و در بعضی از شهرها مانند تهران نیز شهرداری ها ۵۰ درصد سهم خودرا نیز رایگان کرده اند و این مساله ظرف یک سال قبل در تمام شهرهای کشور درحال گسترش است.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: علاوه براین ۵۰ درصد تخفیف به نخستین نقل و انتقال در بافت های فرسوده و۵۰ درصد تخفیف هزینه های طراحی و نظارت و اجرا نیز توسط سازمان نظام مهندسی ارائه می شود و پکیج مناسبی برای نوسازی بافت های فرسوده فراهم گشته است.
عبوری با اشاره به اعطای تسهیلات ودیعه مسکن برای کسانی که در ضمن دوره ساخت نیاز به جاب جایی دارند، توضیح داد: با تصویب هیات وزیران در تهران و کلانشهرها ۶۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۴۵ میلیون تومان با سود ۴ درصد و قرض الحسنه در اختیار متقاضیان طرح خود مالکی قرار می گیرد.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری افزود: ارائه خدمات روبنایی و زیر بنایی در محدوده ها و محلات هدف نیز در دستور کار شرکت بازآفرینی ایران در سالهای اخیر بوده است و اکنون پروژه های بسیاری در همین ارتباط تعریف شده است که در سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ شاهد افتتاح خیلی از این پروژه ها بودیم.

پروژه ۳.۵ میلیون متر مربعی مسکن ملی در بافت فرسوده بندرعباس
عبوری با اشاره به اینکه یکی از بزرگترین پروژه های تولید و عرضه مسکن کشور در زمینی به مساحت ۳.۵ میلیون متر مربع توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران در بندرعباس در دست ساخت است، درباب کارهای انجام شده در حوزه سکونتگاه های غیررسمی نیز توضیحاتی ارائه کرد و اظهار داشت: متاسفانه در مرادآباد چابهار زاغه نشینی داریم و برای نخستین بار پس از انقلاب در دولت فعلی هزار واحد مسکونی به شکل رایگان درحال ساخت است و تا اختتام تابستان جاری به بهره برداری خواهد رسید. همین طور در محله منبع آب اهواز ۸۱۱ واحد فرسوده در دست تخریب و نوسازی است، در محله سپیدار اهواز نیز پروژه هزار و ۶۸۰ واحد مسکونی در دست راه اندازی است و پس از اتمام جا به جایی ساکنان سکونتگاه های غیر رسمی انجام می گیرد.
وی مشهد را یکی دیگر از استان هایی برشمرد که میزان سکونتگاه های غیررسمی در آن بسیار زیاد است و عنوان کرد: در مشهد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سکونتگاه های غیررسمی ساکن هستند و برای حل این معضل در اسفند سال قبل و در آخرین مصوبه هیات وزیران ۱۳۸ پروژه بازآفرینی شهری با اعتبار ۴ هزار میلیارد تومان در مشهد تعریف شد.
دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار درباب پروژه خیابان تختی در منطقه ۱۲ تهران که امروز افتتاح شد، توضیحات بیشتری ارائه کرد و اظهار داشت: در این پروژه که از سال ۱۳۹۸ آغاز شد، ۵۰ پلاک ریزدانه به متراژ ۲ هزار و ۷۳۷ متر مربع، تجمیع و تبدیل به ۱۳۷ واحد مسکونی شده است که اقدام مشترک بین توسعه گر، شهرداری تهران و شرکت بازآفرینی شهری ایران بود.
بدین سبب گزارش، امروز ۲۱ تیر ماه ۱۴۰۰ مراسم افتتاح و کلنگ زنی طرح های ملی وزارت راه و شهرسازی شامل افتتاح ۵۱ هزار و ۲۳۰ واحد مسکن ملی و مسکن مهر، افتتاح ۶۱ پروژه و شروع عملیات اجرائی ۶۲ پروژه روبنایی و زیربنایی با حضور ویدئوکنفرانسی حسن روحانی ـ رئیس جمهور ـ انجام شد.1400/04/22
10:13:34
0.0 / 5
728
تگهای خبر: پروژه , تكنولوژی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد