در گزارش بكسیها عنوان شد؛

سالانه ۶۰ تا ۷۰ قلاده فک تلف می شود

سالانه ۶۰ تا ۷۰ قلاده فک تلف می شود

بکسیها: معاون سابق امور دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به مرگ سالانه 60 تا 70 قلاده فک خزری در سواحل کشور، حفاظت و جلوگیری از انقراض آنرا امری مهم دانست.پروین فرشچی در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار تأسف از مرگ و میر سالانه بین ۶۰ تا ۷۰ فک خزری گفت: فک خزری یک گونه مهاجر بوده که بیشترین جمعیت آن در جمهوری قزاقستان زیست دارد.
وی با اعلان اینکه هفته گذشته یک فک در تور صیادان میانکاله مازندران گرفتار شد، اظهار داشت: باتوجه به آموزش ها و انگیزه کوچک مالی که برای صیادان برای حفاظت از اینگونه مهاجر انجام شد، صیادان از این فک محافظت کرده و بعد از بهبودی آنرا آزاد سازی کردند.
فرشچی اضافه کرد: این آموزش و آگاهی رسانی ها به صیادان که با همکاری شیلات و محیط زیست انجام گرفته، قدم بسیار مثبتی برای حفاظت از اینگونه مهاجر خزری است.
معاون سابق امور دریایی سازمان محیط زیست کشور با اعلان اینکه فک خزری تنها گونه پستاندار دریای خزر است، افزود: بیشترین تردد اینگونه مهاجر خزری در میان کشورهای ساحلی جمهوری قزاقستان بوده و بعد از آن در کشورهای فدراتیو روسیه آذربایجان، ترکمنستان و ایران است و کشور ما خیلی کم میزبانی آنرا بر عهده دارد.
وی با اعلان اینکه اقدامات بسیار خوبی در زمان معاونتش در سازمان محیط زیست برای حفاظت از فک خزری انجام شد، اشاره کرد: با اهمیت ترین اقدامی که دراین زمینه انجام شد این بود که توانستیم فک خزری را در ضمیمه دو کنوانسیون حفاظت از گونه های مهاجر جهان قرار دهیم.
فرشچی افزود: تلاشی که باتوجه به بازتاب جهانی آن، در رسانه های ایران مهم شمرده نشد و اهمیت این اقدام از این جهت بود که کشورهای روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان باتوجه به منافع اقتصادی آنان از اینگونه مهاجر سالانه، سهمیه شکار ۱۸ هزار رسید فک خزری را دارند که ضمیمه دو، این مساله را محدود می کند.
کاهش ۹۰۰ هزار راسی جمعیت فک طی ۱۰ سال
وی با اعلان اینکه در دهه ۹۰ جمعیت فک خزری حدود یک میلیون رأس بوده اما حالا به ۱۰۰ هزار رأس رسیده است، اشاره کرد: اهمیت اینگونه جانوری در حفظ زیست محیطی دریای خزر و زنجیره غذایی آن بسیار مهم بوده و حفاظت و جلوگیری از انقراض آن نیز بسیار حائز اهمیت می باشد.
وی با اعلان اینکه در سال ۲۰۰۸ توانستیم اینگونه را در فهرست قرمز کشورهای اوراسیا قرار دهیم، گفت: کوشش بعدی ما باید این باشد که اینگونه مهم خزری را در هر دو ضمیمه کنوانسیون حفاظت از گونه های مهاجر جهان قرار دهیم.
فرشچی با تاکید بر این که اگر از اینگونه محافظت نشود، در ۳۰ سال آینده نسل آن منقرض خواهد شد و این مسئله موجب شرمندگی کشورهای عضو دریای خزر باید باشد، اشاره کرد: مرکز نگهداری و حفاظت از فک های خزری در گلستان باید تقویت و حمایت شود برای اینکه زحمات بسیاری برای حفاظت از اینگونه در آن مرکز انجام شده و نیازمند تأسیس شعبه دو این مرکز در استانهای گیلان و مازندران که فک ها تردد بیشتری در آن منطقه دارند نیز هستیم.
این کارشناس و محقق گونه های دریایی اظهار داشت: حفظ زیست محیطی و تنوع زیستی، ماهیگیری، تردد و امنیت در دریای خزر همچون مواردی است که برای کشورمان حائز اهمیت می باشد و در حوزه زیست محیطی کشورمان باید پیگیر فعال کردن دبیرخانه گونه های مهاجر بوده و تلاش کند تا فک خزری را در هر دو ضمیمه کنوانسیون قرار دهد.
وی اضافه کرد: در سال ۲۰۱۵ آذربایجان متعهد شد تا یک دبیرخانه چرخشی برمبنای حروف الفبای انگلیسی فعال کرده و هر چهار سال یک دفعه یکی از کشورهای عضو کنوانسیون میزبان این دبیرخانه باشند تا حفاظت از فک خزری بطور جدی تر پیگیری شود اما متأسفانه آذربایجان به تعهداتش عمل نکند.
فرشچی تصریح کرد: یکی از با اهمیت ترین اقداماتی که ایران باید پیگیر آن باشد فعال کردن دبیرخانه جهانی آنست برای اینکه هم اکنون فقط یک دفتر در ژنو وجود دارد که غیر فعال است.


منبع:

1400/07/20
10:56:00
0.0 / 5
758
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد