باران، مایه پاکی یا تشدیدکننده آلودگی هوا؟

باران، مایه پاکی یا تشدیدکننده آلودگی هوا؟

در پی بارش باران هنگام آلودگی هوای تهران روزنه های امیدی نسبت به افزایش کیفیت هوا به وجود می آید این در حالیست که بگفته مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران بارش باران لزوما موجب کاهش آلودگی هوا نمی گردد.محسن روشنی در گفت و گو با ایسنا درباره تاثیر بارش باران بر کاهش آلودگی هوا اشاره کرد: ما در شهری زندگی می نماییم که میزان تولید آلاینده ها در آن به شدت بالاست همین طور به سبب وجود کوه های بلند اطراف شهر تهران، باد مناسبی در این شهر نمی وزد. این وضعیت سبب می شود تهویه هوا در شهر به خوبی صورت نگیرد.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اشاره کرد: این ذهنیت نادرست است که بارش باران لزوما موجب کاهش آلودگی هوا خواهد شد. بطور معمول وزش باد با سرعت حداقل چهار یا پنج متر بر ثانیه می تواند «کیفیت هوا» را افزایش دهد اما بارش باران اگر با تهویه مناسب همراه نشود، نمی تواند به بهبود کیفیت هوا کمک نماید.

وی با اشاره به افزایش غلظت آلاینده ها در پی بارش باران در شهرهای آلوده اظهار داشت: یکی از پدیده هایی که برخی مواقع در وضعیت بارش باران رخ می دهد، کم شدن ارتفاع لایه اختلاط هواست. این پدیده سبب افزایش غلظت آلاینده ها می شود. کاهش ارتفاع لایه اختلاط، موجب کوچک تر شدن فضای گردش آلاینده ها می شود و در نتیجه غلظت آنها را بیشتر می کند. پس انتظار پاک شدن هوا با بارش باران لزوما به جا نیست.

روشنی با اشاره به تاثیر وزش باد بر بهبود کیفیت هوا افزود: میزان تولید آلاینده ها در شهر تهران بسیار بالا است. به همین علت زمانی که باد و باران متوقف می شود، به سرعت آلودگی هوا تشدید می شود و شرایط به حالت سابق خود برمی گردد. پاک شدن هوا توسط وزش باد نیز در صورتی رخ می دهد که باد حاوی گرد و غبار نباشد و با سرعت مناسبی نیز بوزد. در بعضی مواقع مشاهده می شود که در ایام گرم و کم بارش، وزش باد سبب انتقال گرد و غبار و افزایش آلودگی هوا می شود. این پدیده که با افزایش ذرات معلق موجود در هوا هم راه است، بیشتر در ایام گرم و خشک رخ می دهد.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تشریح پروسه ایجاد باران اسیدی اظهار داشت: ما ابتدا باید مکانیزم تولید باران اسیدی را بدانیم. وقتی اکسیدهای نیتروژن و اکسیدهای گوگرد در مجاورت آب قرار می گیرد، موجب ایجاد اسید می شود. این آلاینده ها زمانی که در مجاورت آب باران قرار می گیرند، تبدیل به اسید می شوند و پدیده باران اسیدی مشاهده می شود.

وی با اشاره به امکان مشاهده باران اسیدی در پایتخت افزود: با توجه به این که غلظت این دو آلاینده در تهران زیاد نیست، آن پدیده بصورت جدی مشاهده نمی گردد. پس بارش باران اسیدی در پایتخت مسئله نگران کننده ای نیست. باران اسیدی در نواحی صنعتی - که تولید آلاینده آنها بسیار زیاد است - مشاهده می شود. معادن و کارخانه ها خصوصاً واحدهای صنعتی استخراج مس، بیش از دیگر نقاط مستعد مواجهه با باران اسیدی هستند. دلیل این مساله انتشار مقادیر زیادی از گاز گوگرد دی اکسید(SO۲) است که در پروسه استخراج مس تولید می شود.

روشنی در آخر با تاکید بر نقش مردم و نهادهای مسئول در کاهش آلاینده های هوا اظهار داشت: ما در شهری زندگی می نماییم که منابع آلودگی در آن بسیار زیاد است. تک تک افراد جامعه باید خودرا برای کاهش این آلاینده ها مسئول بدانند. کاهش سفرهای بی مورد در سطح شهر، توجه به معاینه فنی وسایل حمل و نقل خصوصاً موتورسیکلت ها و نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری اقداماتی است که می تواند به کاهش آلودگی هوا در شهر تهران کمک نماید.
1400/09/05
21:26:15
0.0 / 5
918
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد