چمران:

رسیدن به یک شهر امن را باید با تحقیق و پژوهش کاربردی شروع نماییم

رسیدن به یک شهر امن را باید با تحقیق و پژوهش کاربردی شروع نماییم

به گزارش بکسیها رئیس شورای شهر تهران اظهار داشت: رسیدن به یک شهر امن را باید با تحقیق و پژوهش کاربردی شروع نماییم.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، مهدی چمران رییس شورای اسلامی شهر تهران در مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری و هشتمین جشنواره پژوهش و آموزش در مدیریت شهری و روستایی اظهار داشت: با نگاه به آیه ای از قرآن به اشاره خداوند به بلدالایمن یا شهر امن می رسیم. اگر بخواهیم این شهر امن را امروز مورد توجه قرار دهیم شاید در نگاه اول مسأله را به سمت موضوعات امنیتی و پلیس ببریم. ولی واقعیت امر این است که مقصود از امنیت بعنوان نخستین نیاز یک شهر تنها امنیت فیزیکی و نظامی نیست. بلکه فراهم کردن آرامش روحی و روانی برای مردم شهر نیز مقصود است. اگر شهری بسازیم که همه موارد زیبایی و آرامش های فیزیکی را در آن داشته باشیم ولی امنیت روحی و روانی و اجتماعی در آن وجود نداشته باشد آن شهر برای مردم امن نیست.

وی ادامه داد: وجود زیبایی های بصری در یک شهر نمی تواند زیبایی های معنوی نیز بوجود آورد، گرچه این مسأله و زیبایی های بصری نیز ضروری می باشد. شاید بتوان سلامت توأمان جسمی و روحی یک انسان را در این رابطه مثال زد. وقتی می خواهیم شهرمان امن و آرام باشد باید هم زیبایی فیزیکی وجود داشته باشد و هم زیبایی و آرامش معنوی. همان بلد امنی که خداوند در قرآن به آن با قسم یاد می کند.

وی افزود: در گام اول انقلاب به اینطور مسائل کمتر رسیدگی کردیم چونکه در سال های اول انقلاب درگیر جنگ و پس از آن درگیر سازندگی و جبران خرابی های جنگ بودیم و تفکری حاکم شد که شاید تا حدودی به دنبال معیارهای سرمایه داری غربی گام برداشت. شاید به روش تقلید از هویت غربی، کمی از هویت خودمان فاصله گرفتیم و هویت ایرانی و اسلامی خودمان را پشت سر گذاشتیم و حتی در دوره فعلی نیز افرادی هستند که به هویت ایرانی اسلامی و مکتبی معتقد نیستند. همانطور که در دوران گذشته و پس از مشروطه افرادی مانند تقی زاده در دامان تقلید افتادند و این تقلید را پیشرفت می دانستند اما دیدیم که این کار نتیجه ای نداشت.

وی اشاره کرد: بدین سبب روستاها و شهرها نباید در این راه بیفتند. بطورمثال روستاییان و شهرهای کوچک ما فکر نکنند که باید مثل تهران شوند، همانطور که عده ای فکر می کردند که تهران باید مثل فلان شهر در جهان شود و اگر ما در تهران آسمانخراش داشته باشیم خیلی پیشرفته ایم.

چمران افزود: شهرهایی وجود دارند که پیشرفته ترین شهرهای روی زمین هستند ولی الگوی شهری خودرا بیش از هر جایی حفظ می کنند و شما در بخش اعظم شهرشان ساختمان های بیش از چهار طبقه نمی بینید. ساختمان هایی که بیش از ۱۷۰ سال عمر دارند و این شهرها در جهان بعنوان شهر نمونه شناخته می شوند. البته در بخش هایی از شهر ساختمان های بلند ساخته اند.

وی ادامه داد: معیار شهر زنده، تقلیدهایی که در شهرهای ما رواج پیدا کرده نیست. بطورمثال معماری هایی را در تهران تقلید کردند و در شهرستان ها با یک تقلید کور کورانه، بدتر از آنرا به خرد ملت دادند. در صورتیکه ما ابیانه را داریم که قدرت طراحی آنرا بعنوان یک شهر کوچک و روستا به دنیا عرضه کردیم. یا این که می توانیم به ماسوله و ارزش های نهفته آن دقت کنیم.
رییس شورای شهر تهران با اشاره به این که باید در گام دوم انقلاب مسیرمان را اصلاح نماییم، اشاره کرد: رهبر معظم انقلاب در گام دوم انقلاب پایه و مبنای اول را روی علم قرار دادند. علم یعنی رسیدن به بهترین دستاوردها با پیاده کردن بهترین عملیات که همان پژوهش است. کارمان را در گام دوم انقلاب و رسیدن به یک شهر درست و امن باید با همین تحقیق و پژوهش کاربردی شروع نماییم و این تحقیقات را عملیاتی و از آن بهره برداری نماییم.

وی ادامه داد: کاری که در تحقیقات می نماییم نباید برای قفسه ها باشد، بلکه باید برای اجرا در کف خیابان باشد. نمی خواهیم تحقیقات را در قفسه بگذاریم و پس از آن بگوییم این میزان کار کردیم. وقتی این همه عقب ماندگی در حوزه های مختلف داریم و هنوز دریچه های آهنی پل هایمان با میزان آسفالت آن همسطح نیست یا آب باران در جوی ها می ماند.

رئیس شورای شهر تهران اشاره کرد: بدین سبب نیاز به تحقیقات و پژوهش های عملیاتی و نظریه داریم تا بتوانیم آنها را در شهر پیاده نماییم. امیدواریم این جلسه ها و تحقیقات به جایی بینجامد که نتایج و آثار عملیاتی آنرا در شهر ببینیم.
منبع:

1400/09/25
11:02:35
0.0 / 5
750
تگهای خبر: آموزش , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد