در جلسه امروز شورای شهر تهران؛

اصلاح نحوه محاسبه عوارض ساختمانی برپایه ارزش مکانی املاک تهران تصویب گردید

اصلاح نحوه محاسبه عوارض ساختمانی برپایه ارزش مکانی املاک تهران تصویب گردید

به گزارش بکسیها لایحه شهرداری تهران در مورد اصلاحیه مصوبه نحوه محاسبه عوارض ساختمانی مبتنی بر ارزش مکانی املاک در شهر تهران به تصویب رسید.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، اعضای شورای شهر تهران بامداد امروز بررسی لایحه شهردار تهران در مورد اصلاحیه مصوبه نحوه محاسبه عوارض ساختمانی مبتنی بر ارزش مکانی املاک در شهر تهران روی میز بررسی شورای شهر قرار گرفت و صارمی معاون شهرسازی شهرداری تهران در دفاع از این لایحه اظهار داشت: بررسی هایی در مورد تعیین نرخ عوارض ساختمانی برپایه ارزش املاک صورت گرفته است و تلاش کردیم با عنایت به شرایط اقتصادی این عوارض افزایش چندانی نداشته باشد. بگونه ای که عوارض برای واحدهای مسکونی متوسط حدودا ۱۷ الی ۱۸ درصد افزایش داشته است به این شکل که در پهنه های کم برخوردار حدودا عوراض افزایش پیدا نکرده و در پهنه های نیمه برخوردار حدود ۵ تا ۱۱ درصد و در پهنه های برخوردار عوارض، کمی بیشتر افزایش پیدا کرده است.
وی با اشاره به اینکه لایحه عوارض فعلی به استناد قوانین قوی همچون قانون جهش مسکن تدوین شده که تاکید گردیده است حدالمقدور باید عوارض به سمت مشوقهای ساخت و ساز پیش رود، اظهار داشت: آمار صدور پروانه سال جاری نسبت به سال ۹۰ نشان داده است که حدود یک هشتم رسیده و سال جاری حدود ۴۳۷۰ پرونده ساخت صادر گردیده است و بنابراین تلاش می نماییم که عوارض کنترل شود.
وی با اشاره به اینکه مبلغی که شهرداری از عوارض کسب می کند متوسط به هر متر مربع بین ۲۸۰ تا ۳۲۰ هزار تومان است، افزود: این ارقام آثار محسوسی ندارد و ما حتی نسبت به برخی کلانشهرهای دیگر همچون مشهد عوارض کمتری می گیریم اما به علت نوسانات فعلی نخواستیم عوارض را افزایش دهیم.
به گزراش ایسنا، صادقی پیشنهاد کرد که شهرداری مکلف شود که نسبت به برخط کردن و هوشمندسازی و درج بارکد در فرم های وصول عوارض اقدام نماید در غیر این صورت تخلف کرده است که این پیشنهاد با کسب آرای بیشتر به تصویب رسید.
امانی در ادامه اظهار داشت: این مهم ترین لایحه سالیانه شورا است که اثر مستقیمی بر روی مسکن تهران می گذارد و چقدر خوب بود که معاون مربوطه بیشتر توضیح می داد چون که برای نخستین بار تهران را به ۵ پهنه تقسیم کردند و متناسب با شاخص های عدالت و میزان برخورداری عوارض تعیین شده است. بگونه ای که هر چه به سمت جنوب تهران می رویم دریافت عوارض کمتر می شود وحتی به گروه هایی معافیت از پرداخت عوارض داده شده و مردم فکر نکنند که چشم بسته و بدون مطالعه کار کردیم.
به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، اعضای شورای شهر لایحه شهرداری تهران در مورد اصلاحیه مصوبه نحوه محاسبه عوارض ساختمانی مبتنی بر ارزش مکانی املاک در شهر تهران را به تصویب رساند.
منبع:

1400/11/10
13:50:26
0.0 / 5
801
تگهای خبر: هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد