عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اصفهان:

سمن ها صدای جمعی گردشگری هستند

سمن ها صدای جمعی گردشگری هستند

به گزارش بکسیها عضو هیات علمی دانشگاه هنر اصفهان اظهار داشت: سمن ها به کاهش اثرات منفی گردشگری کمک می نماید، انحطاط اجتماعی و فرهنگی و تخریب محیط زیست را کاهش و یک صدای جمعی تشکیل می دهد.به گزارش بکسیها به نقل از مهر، پس از ظهر یکشنبه در چهارمین همایش گردشگری محور توسعه پایدار اصفهان با تکیه بر گردشگری علمی و آموزشی در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.
ندا ترابی فارسانی، عضو هیأت علمی دانشگاه هنر اصفهان در این همایش و در سخنرانی با مبحث «نقش و اهمیت سمن ها در گردشگری پایدار» عنوان کرد: سازمان های مردم نهاد و یا ngo سازمان هایی غیر انتفاعی و مستقل از حکومت هستند که به صورت جمعی و در سطوح مختلف فعالیت دارند. سمن ها امکان دارد بودجه هایی را کسب کنند، اما در جهت اهداف مالی فعالیت نمی کنند.
وی افزود: سمن ها به دنبال توسعه گردشگری پایدار هستند، شکلی از گردشگری که ۱۸ اصل دارد و تلاش می کند مخاطب را با کمترین صدمه به یک اکوسیستم وارد کند. ۱۸ اصل گردشگری پایدار در سال ۱۹۹۵ نوشته شد یکی از این اصول که مورد تاکید قرار گرفته ارتباط بین صنعت توریسم و سمن ها است. سمن ها به کاهش اثرات منفی گردشگری کمک می نماید، انحطاط اجتماعی و فرهنگی و تخریب محیط زیست را کاهش و یک صدای جمعی تشکیل می دهد.
دانشیار گروه موزه و گردشگری دانشگاه هنر اصفهان اظهار داشت: اگر زمانی که مشکلات آبی عنوان شد و سمن ها در مقابل مدیریت اشتباه آبی می ایستادند ممکن بود هیچگاه زاینده رود خشک نشود. حتی در مقاصد گردشگری که گردشگران به یک باره هجوم می آورد، این سمن ها هستند که می توانند درباره این مشکل اخطار بدهند و یا برعکس سمن ها می توانند یک مقصد گردشگری ناشناخته را معرفی و به توسعه اقتصاد آن کمک کنند.
ترابی اضافه کرد: از طرفی سمن ها می توانند نقش حمایتی داشته باشند و از تضاد بین گردشگری و محیط زیست جلوگیری نمایند. دوستی حوزه گردشگری و محیط زیست را سمن ها می توانند شکل دهند و از انحطاط یک محیط طبیعی در اثر حضور گردشگران جلوگیری نمایند. به همین شکل سمن ها می توانند سبب حفظ و احیای میراث فرهنگی هم بشوند.
وی با اشاره به اینکه «امروزه سمن ها می توانند در جایگاه های مشاوره های تخصصی قرار گیرند و یکی از مهم ترین وظایف آنها هم مشاوره است» تصریح کرد: سمن ها باید ناظر بر تصمیماتی باشند که برای حوزه گردشگری گرفته می شوند و با مطالعات تخصصی درباره تصمیمات نادرست و صحیح اظهار نظر کنند.
عضو هیأت علمی دانشگاه هنر اصفهان درباره فعالیتهای سمن های مهم گردشگری در جهان خاطرنشان کرد: در دنیا سمن های معتبری وجود دارند که در حوزه استاندارهای گردشگری فعالیت می نمایند. بعنوان مثال سمن ENAT در اروپا برای توسعه گردشگری در دسترس واستاندارسازی سایت ها و مقاصد گردشگری برای توان خواستار جسمی فعالیت می نمایند. یکی دیگر از سمن های معروف جهانی به نام Smithsonian Institution در جهت استاندارسازی موزه ها فعالیت می نمایند و اغلب موزه های معتبر جهان عضو آن هستند.
ترابی ضمن اشاره به اهداف سمن ها تصریح کرد: هدف سمن ها رساندن سود به جامعه محلی و حفظ میراث های فرهنگی و طبیعی است. آنها بر این باورند که زمین یک کشور است و همه انسان ها شهروندان یک کشور هستند. سمن ها بر روی کاهش فقر در مناطق، توسعه گردشگری داوطلبانه، توسعه گردشگری پایدار و توسعه اقتصادی و اجتماعی جوامع کمک می کنند و بر روی سیاستگذاری در گردشگری تاثیر دارند. آنها کوشش می کنند که یک الگوی دموکراتیک برای گردشگری عرضه کنند.
وی درباره سمن های گردشگری در ایران توضیح داد: بعضی از دانشجویان و فعالان گردشگری تابحال در چارچوب سمن ها کارهای بزرگی نظیر معرفی تخت فولاد بعنوان یک مقصد گردشگری انجام دادند. اگر فضا برای دانشجویان و فعالان حوزه گردشگری فراهم گردد، میتوان کارهای بزرگی در حوزه انجام داد.


منبع:

1400/12/02
10:33:21
0.0 / 5
566
تگهای خبر: آموزش , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد