عضو شورای شهرتهران عنوان كرد

سوله های راه آهن به محل تجمع معتادان تبدیل گشته

سوله های راه آهن به محل تجمع معتادان تبدیل گشته

بکسیها: عضو شورای شهر تهران از فقر سرانه های ورزشی و فرهنگی در محله امامزاده حسن و حضور پرقدرت دستفروشان انتقاد نمود.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، ناصر امانی در جلسه امروز شورای شهر تهران ضمن قرائت گزارش محله گردی خود از امام زاده حسن(ع) اظهار داشت: این محله با حدود چند صد هزار نفر جمعیت که حتی جمعیتش از تعدادی از استانهای متوسط کشور هم بیشتر است اما حتی در حد یک شهرستان هم سرانه های زیست شهری را ندارد.

وی ادامه داد: سه ویژگی، این محله را در چند سال اخیر تحت تاثیر خود قرار داده است. اول؛ غلبه بافت تجاری در معابر اصلی، دوم؛ حضور گسترده و کنترل نشده دست فروشان و سوم؛ حضور و سکونت فوق العاده اتباع خارجی خصوصاً در یک سال اخیر. علاوه بر مغازه های گوناگون در خیابان های اطراف امام زاده حسن، مجتمع های بلند مرتبه تجاری توسط اوقاف و شهرداری با مشارکت بخش خصوصی تولید شده که متاسفانه تعدادی از آنها به سبب اختلاف های حقوقی به بهره برداری نرسیده و باعث شده ارزش معاملاتی واحدهای تجاری در این منطقه حتی بیش از مناطق برخوردار شمالی شهر تهران شود.

امانی افزود: حضور گسترده دست فروشان در معابر اصلی و تجاری محله به نحوی است که در ساعات عصر تا اختتام شب حتی امکان تردد مردم پیاده هم دشوار است، خودرو ها که جای خود دارد؛ در چنین شرایطی یکی از مجتمع های تجاری با الزام ایجاد ۴۰۰ واحد بدون تامین پارکینگ؛ شرایط را وخیم تر خواهدنمود.

این عضو شورا اظهار داشت: همان گونه که در گزارش های پیشین از محلات کم برخوردار تهران اشاره کردم حضور مهاجران و شهروندان خارجی در محلات مرکزی و جنوبی و عمدتاً کم برخوردار شهر تهران به شدت بالا رفته و بافت جمعیتی و حتی فرهنگی آنها را تحت تاثیر قرار داده و حواشی زیادی به وجود آورده است. اجاره واحدهای کوچک با قیمت و اجاره بهای بالا از طرف این مهاجران بصورت غیر طبیعی قیمت اجاره را در محله به شدت افزایش داده است. حضور خانواده های مهاجران با جمعیت ۱۱ نفری در یک واحد ۵۰ متری دردسر ساز شده است.
سرانه فرهنگی محله امام زاده حسن حدودا صفر است
امانی با اشاره به کمبود مدرسه در محله امام زاده حسن(ع) اظهار داشت: در این محله فقط یک دبستان دخترانه وجود دارد و هیچ مقطع آموزشی دیگری مستقر نیست. مردم ناچارند فرزندان خودرا به محلات همجوار جهت ادامه تحصیل بفرستند اما در همین یک واحد هم اکثریت با مهاجران است. افزون بر فقدان مراکز آموزشی ابتدایی و متوسطه، سرانه فرهنگی محله امام زاده حسن حدودا صفر است و هیچ مرکز فرهنگی به جز پنج مسجد که به خاطر شیوع ویروس کرونا فقط در اوقات نماز طی دو سال قبل فعال بوده، در محله وجود ندارد و تنها مرکزی که از دوره چهارم مدیریت شهری در محله تولید شده سرای محله امام زاده حسن است و سالن ورزشی جنب آن هم دو سال است که در اختیار بخش خصوصی است و اجاره داده شده است.
این عضو شورای شهر تهران اظهار داشت: بار اصلی کارهای فرهنگی محله با مدیریت امام زاده است که با برگزاری مراسم، تشکیل کلاس های آموزشی خصوصاً با محوریت قرائت و حفظ قرآن و کلاس آموزشی مسائل خانواده و جوانان تلاش نموده خلاء مسائل فرهنگی محله را جبران کند. از مدیر سخت کوش و جهادی و انقلابی امام زاده آقای گلمحمدی نیز تقدیر و تشکر می کنم.

او با اشاره به کمبود سرانه فضای سبز در این محله اظهار داشت: در این محله تنها یک بوستان کوچک وجود دارد که به هیچ وجه متناسب با نیاز و جمعیت محله نیست. با وجود تکمیل سیستم فاضلاب و بهره برداری به میزان بیش از ۹۰ در محله که جای تشکر دارد و در گزارش مدیر آب و فاضلاب هم بود متاسفانه دو خیابان محله یعنی "شهید احمدی و خردپی" به سبب عدم لوله گذاری همچنان از جوب های سرپوشیده فاضلاب استفاده می نمایند که بوی تعفن و آب گرفتگی را برای واحدهای تجاری و مسکونی خصوصاً هنگام بارندگی به وجود می آورد.

امانی اظهار داشت: باغ راه معروف به حضرت زهرا (س) در منطقه ۱۷ با مشکلات و موانعی روبه روست، همچون این که، سوله باقی مانده راه آهن که تبدیل به محل تجمع معتادان و کارتن خواب ها شده و بنده برخی از آنها را رأس ساعت ۱۰ بامداد گوشه این سوله دیدم و بگفته مردم، شب در این سوله حضور معتادان فوق العاده افزایش می یابد. دو سازه نیمه کاره رها شده و زنگ زده که دیواره های آن توسط سارقان تخریب شده و میلگردهای آن نیز به سرقت رفته است عملا با حصارکشی پناهگاه مناسبی برای معتادان شده است.

او افزود: ۱۱ واحد مسکونی باقی مانده در طرح تعریض خیابان های شمال این پیاده راه موجب ترافیک و خصوصاً تصادف موتورسیکلت ها شده است و چند روز پیش نیز همین اتفاق تکرار شد. تیرهای چوبی باقی مانده پیش از انقلاب و تیرهای بتونی که تعدادشان به بالای ۸۰۰ تیر می رسد سبب شده امکان تردد با خودرو به کوچه های محله را ناممکن کند.

امانی اشاره کرد: باتوجه به این گزارش و جلسه ای که در آخر بازدید با حضور تعدادی از معتمدان محل، معاونان و شهردار منطقه داشتیم مردم چند خواسته داشتند که سرفصل هایشان را بیان می کنم، اول؛ هماهنگی با شرکت فاضلاب و پلیس راهور جهت تکمیل سیستم فاضلاب دو خیابانی که عرض کردم. دوم؛ هماهنگی و تسهیل در جمع آوری تیرهای برقی که باقی مانده است. سوم؛ تعیین تکلیف سوله باقی مانده از راه آهن و سازه ای که ظاهرا با نظر ستاد شهرداری تهران بنا شده تکمیل پیدا نکند و در منطقه تبدیل به یک ناهنجاری شده است. چهارم؛ ساماندهی دستفروشان. پنجم؛ ۵ تملک و تخریب ۱۱ واحدی که در تعریض خیابان باقی مانده و سبب ترافیک و تصادف شده است. ششم؛ فعال شدن مجدد سرای محله و امکان استفاده از تنها سالن ورزشی که در اختیار مردم نیست و اجاره داده شده است. هفتم؛ موضوعی که البته در دست منطقه نیست؛ سامان دهی و کنترل و نظارت بر شهروندان خارجی است. به نظرم در تهران مدیریت خوبی در این زمینه انجام نمی گیرد و باید رده های بالاتر نظام در ارتباط با آن تصمیم گیری کنند.
منبع:

1401/03/23
09:02:28
0.0 / 5
704
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد