تجربه ۲۹ روز هوای آلوده در تهران طی تیرماه

تجربه ۲۹ روز هوای آلوده در تهران طی تیرماه

برمبنای اطلاعات ثبت شده در ایستگاه های سنجش کیفیت هوای تهران، تعداد روزهای آلوده طی تیرماه سال جاری 29 روز بود که یک روز در وضعیت بسیار ناسالم قرار گرفت.به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، آمار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان میدهد تیر ماه امسال شهروندان تهرانی روزهای آلوده بیشتری را نسبت به تیر ماه سال قبل تجربه کرده اند.

وضعیت هوای تهران در نخستین ماه تابستان ۱۴۰۱ و مقایسه آن با سال قبل نشان میدهد که در تیر ماه سال قبل ۱۷ روز قابل قبول ثبت گردید که این عدد امسال به دو روز کم شد. در تیر سال ۱۴۰۰ تنها ۱۳ روز هوای تهران در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس و یک روز در وضعیت ناسالم برای تمام گروه ها قرار داشت که این وضعیت در امسال به ۲۵ روز ناسالم برای گروههای حساس و سه روز ناسالم برای همه گروه ها رسید.

در تیرماه سال ۱۴۰۰ تهران در وضعیت بسیار ناسالم قرار نگرفت، این در حالیست که امسال یک روز بسیار ناسالم را تجربه نمود. در تیرماه هر دو سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ نیز تهران هیچ روزی هوای پاک را به خود ندیده است.

برجسته ترین نکته ای که در مقایسه کیفیت هوای تیرماه سال جدید و سال قبل به چشم می خورد، ثبت شرایط بسیار ناسالم هوا در روز ۱۳ تیرماه ۱۴۰۱ است. شاخص آلودگی هوا در این روز به عدد ۲۶۱ رسید. افزایش تصاعدی غلظت آلاینده ها در این روز به سبب خشک شدن آبگیرهای جنوب البرز و جنوب غرب تهران و توده گردوخاکی بود که تهران را تحت تاثیر قرار داد، این توده منشا داخلی داشت و ناشی از وزش باد شدید و خیلی شدید در بخش هایی از بیابان های استانهای قزوین و البرز بود به شکلی که بر اثر وزش باد غربی به سمت تهران منتقل شده و متاسفانه شدت و غلظت بالایی داشت.

آلاینده شاخص هوای تیرماه سال ۱۴۰۱ نیز مانند تیر ماه سال قبل ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بود و هوای تهران ۱۵ روز با این آلاینده شاخص آلودگی هوا را تجربه نمود. تنها در ایام ۱۲ و ۱۳ تیرماه که توده گرد و خاک تهران را تحت تاثیر قرار داد، ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون تبدیل به آلاینده شاخص هوای تهران شد و ۱۴ روز از تیرماه امسال نیز آلاینده شاخص به ازن تبدیل شد.

کمینه شاخص ثبت شده برای آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون عدد ۷۹ و بیشینه آن عدد ۱۴۴ را نشان میدهد. کمینه و بیشینه شاخص برای آلاینده ازن نیز ۱۰۲ و ۱۶۲ بود.

به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا ذرات معلق کوچکتر از ۱۰ میکرون درشت ترند و نسبت به ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون کمتر وارد بخش های تحتانی سیستم تنفسی می شوند و بطور جزئی خطر کمتری دارند ولی در غلظت های بالا و در قیاس با حد مجاز می توانند مشکلات زیادی به لحاظ بهداشتی و زیست محیطی در پی داشته باشند.مطالعات علمی گوناگون درباره ذرات معلق نشان میدهد که قرار گرفتن در معرض این آلاینده موجب بروز مشکلات زبادی می شود. مرگ زودرس در مبتلایان به بیماریهای قلبی و ریوی، بروز حملات قلبی غیرکشنده، ضربات قلب نامنظم، مبتلاشدن به سرطان ریه، تشدید آسم، کاهش عملکرد ریه و افزایش علایم تنفسی مشکلاتی است که آلودگی هوا برای سلامت انسان به وجود می آورد.

ازن نیز آلاینده ثانویه ای است که پیش سازهای آن VOC ها یا همان ترکیبات آلی فرار و ناکس هستند. این آلاینده ها با تابش شدید و مستقیم نور خورشید آلاینده ازن را تولید می کنند. خودرو های دیزلی، موتورسیکلت های فرسوده و بخارات بنزین پیش سازهای ازن هستند همین طور استفاده از سوخت های غیر استاندارد در نیروگاه ها و پالایشگاه ها می تواند در افزایش غلظت ازن نقش داشته باشد. علاوه بر این آلاینده ازن سبب کاهش عملکرد ریه و افزایش علایم تنفسی مانند سرفه، تنگی نفس، تشدید آسم و سایر بیماریهای ریوی می شود. ازن در مرگ ومیر زودرس نیز موثر است.

شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود. بر طبق این تقسیم بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا سالم یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناکست.

گفتنی است در هوای پاک که با رنگ سبز نشان داده می شود، شرایط کیفیت هوا مناسب می باشد و خطری برای سلامت انسان ندارد. در هوای سالم که به رنگ زرد شناخته می شود، کیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده ها کمتر از حدی است که بر سلامت انسان تاثیر منفی داشته باشد اما در هوای ناسالم برای گروههای حساس که به رنگ نارنجی نشانه گذاری می شود، مقدار AQI بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار می گیرد که در نتیجه آن گروههای حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت.

در هوای ناسالم که به رنگ قرمز است، کلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند و حتی ممکنست گروههای حساس گرفتار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این در هوای بسیار ناسالم که به رنگ بنفش نشان داده می شود و عدد AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار می گیرد، احتمال بروز عوارض جدی برای سلامت افراد جامعه افزایش می یابد.
1401/05/01
12:26:23
0.0 / 5
589
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد