اظهارات یك مرمتگر در پی تخریب های سیل

چرا از تخت جمشید درس نمی گیریم؟

چرا از تخت جمشید درس نمی گیریم؟

به گزارش بکسیها عضو هیات مؤسس انجمن صنفی مرمتگران، تشکیل کمیته مدیریت بحران در بافت و بناهای تاریخی را با عنایت به افزایش بلایای طبیعی، الزامی دانست و در مقابل اشتباهاتی که عامل تخریب بافت تاریخی یزد، برخی بناهای تاریخی تهران و فارس در سیل اخیر شده؛ معماری «تخت جمشید» را نمونه ای قابل تأمل و درس گرفتنی دانست.


فتح الله نیازی ـ مرمتگر و عضو هیات مؤسس انجمن صنفی مرمتگران آثار فرهنگی و هنری ـ در گفتگو با ایسنا درباره اشتباهاتی که منجر به تخریب بناها و بافت های تاریخی در سیل اخیر شد و اقداماتی که برای پیشگیری از تکرار این وقایع باید انجام داد، اظهار نمود: بخشی از صدمه هایی که از بلایای طبیعی به بافت های تاریخی کشور وارد می شود، مانند آنچه این اواخر در استانهای یزد، فارس و تهران شاهد بودیم، ناشی از مرمت های اشتباه است؛ بعنوان مثال بافت های تاریخی، یکپارچه مرمت نمی شوند و بناها تک واحدی مرمت می شوند، طرح جامعی برای مرمت بافت تاریخی وجود ندارد، درحالی که باید برای مرمتِ سنگ فرش و آجرفرش کوچه ها، پشت بام ها، فرم و جنس متریال ناودان ها، آبراهه ها و ایجاد کانال استاندارد انتقال آب به سمت فاضلاب باید طرح مرمتی وجود داشته باشد و یکپارچه در چارچوب آن طرح، مدیریت شود که متاسفانه چنین طرح و مدیریتی برای بافت ها و بناهای تاریخی وجود ندارد.
او معتقد است: اگر مرمت درست و اصولی صورت گیرد، بنا در زمان بلایای طبیعی، همچون سیل تخریب نمی گردد، درحالی که امروز هر بنای تاریخی و کهنی که وجود دارد در مرمت، ساز خویش را می زند.
نیازی اضافه کرد: اگر بهانه‌ی پیمانکاران اینست که بودجه میراث فرهنگی کم است و برپایه همان بودجه‌ی کم، بنا را به جای مرمت، زخمی می کنند، مثلاً از لوله پُلیکا استفاده می نمایند، بام را سبک سازی نمی کنند، شیب بندی کوچه ها درست و اصولی صورت نمی گیرد، آبریزگاهی برای تخلیه آب باران تعبیه نمی گردد و یا اگر بوجود آمده عمق آن کم بوده، بطور قطع این انتظار دور از ذهن نباید باشد که آن بافت و بنا در زمان وقوع سیل، زلزله و یا هر اتفاق دیگری، به آسانی تخریب شود.
او اظهار نمود: برای مدیریت اصولی بناها و بافت های تاریخی فقط کافی است به گذشته نگاهی داشته باشیم، به بنایی همچون تخت جمشید و کانال های آب و آبریزگاه های بسیار عمیق آن که بعد از ۲۵۰۰ سال همچنان کار می کند؛ ایده و فکر نابی که در حوزه معماری آن دوره صورت گرفت و امروز با وجود باران های سیلابی، همچنان کارکرد دارد و نجات بخش تخت جمشید است.
در این زمینه بیشتر بخوانید:
چرا "تخت جمشید" را سیل نبرد؟
توهم گنج در زیرزمین تخت جمشید!؟
عضو هیات مؤسس انجمن صنفی مرمتگران آثار فرهنگی و هنری با تکیه بر ضرورت تغییر در رویکرد مرمت بناها و بافت های تاریخی، بیان نمود: در کشورهای اروپایی معمولاً وقتی کنگره مرمتی برگزار می گردد در پایان، یک بیانیه و سند استراتژیک عرضه می شود که نقشه راهی برای حل مشکلات بحرانی و بلایای طبیعی و مدیریت آن است، ولی در ایران چنین نیست. پیشنهاد می شود به جای برگزار کردن کنفرانس و کنگره مرمتی که هیچ خروجی ندارد و به جز عرضه گزارش و مقاله های غیرمرتبط، به نتیجه و دستاورد دیگری ختم نمی گردد، وزارت میراث فرهنگی کمیته تخصصی مدیریت بحران تشکیل دهد که البته اذعان می کنند چنین کمیته ای وجود دارد، ولی ما از آن خروجی خاصی را شاهد نیستیم. یزد در دوره های مختلف تاریخی سیل را تجربه کرده و یقینا ما با تکرار آن مواجه می شویم، همانطور که دو سال پیش در شیراز سیل آمد و سال جاری آن واقعه تکرار شده است. لازم است همیشه برای بلایای طبیعی آماده باشیم و باید برای تشکیل فوری آن کمیته اقدام نماییم.
وی همینطور تصریح کرد: تمام بافت های تاریخی باید پایش یکپارچه شوند، مشکلات و صدمه ها گزارش داده شود، در کمیته مدیریت بحران بناها و بافت های تاریخی، آن گزارش ها به بخش نظارت ارجاع داده و بودجه ای برای آن تعیین شود. اگر مشکلات جزئی را از همین حالا پایش نماییم دیگر به بودجه های سنگین نیاز نداریم، گاه با تعویض یک ناودانی ساده از تخریب گسترده یک بنا میتوان جلوگیری کرد.
نیازی اظهار داشت: همه این اقدامات به آسانی قابل انجام است، فقط باید پایش مستمرِ ماهانه و روزانه انجام داد، جدول برنامه ریزی پایش و نگهداری یکپارچه و نه تک بنا در بافت تاریخی داشته باشیم، آموزش های دوره ای و عمومی برای مالکان بناهای تاریخی و ساکنان آنها عرضه دهیم، یاد دهیم چگونه از بنای تاریخی خود نگهداری کنند تا دست کم در زمان حوادث طبیعی صدمه نبینند یا کمتر گرفتار خسارت و صدمه شوند، خیلی از بناها و عمارت های تاریخی مالک خصوصی دارند و این آموزش می تواند راهکاری در جهت مدیریت یکپارچه برای حفاظت و نگهداری از بناهای تاریخی در مقابل سیل و دیگر بلاهای طبیعی باشد. ما کارشناس خوبی در حوزه مرمت داریم، اما آنچه حرف اول را در حفاظت و نگهداری بنا و بافت های تاریخی می زند، «مدیریت یکپارچه» است.
منبع:

1401/05/17
22:42:21
0.0 / 5
643
تگهای خبر: آموزش , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد