تغییرات آب وهوایی به بحران جهانی گرسنگی دامن می زند

تغییرات آب وهوایی به بحران جهانی گرسنگی دامن می زند

بکسیها: خراسان رضوی به سبب تغییرات آب وهوایی و تورم، تعداد کسانی که با ناامنی غذایی حاد در سراسر جهان مواجهند، از سال 2019 بیش از 2 برابر و از 135 میلیون به 345 میلیون نفر رسیده است اما فناوری ها و نوآوری های جدید مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، حسگرها و... وقتی با سرمایه گذاری، ظرفیت و مشارکت مناسب همراه شود، می تواند به کشاورزان کمک نماید تا درآمد خودرا بالا برند و انعطاف پذیری خود در مقابل تغییرات آب وهوایی را بهبود بخشند.به نقل از ویفروم، هم اکنون قسمتی از نوآوری های برنامه جهانی غذا و مجموعه ای از ابتکارات خصوصی و سازمان های غیر دولتی درحال پیشبرد روش های نوین در ایجاد پیوند آب وهوا و غذا هستند.

جهان با بحران غذایی مواجه می باشد و هیچ کجا به اندازه شرق آفریقا این بحران را به وضوح نمایان نمی نماید. ۶.۷ میلیون نفر تنها در سومالی و تقریباً نیمی از جمعیت این کشور در نتیجه خشکسالی با ناامنی غذایی حاد مواجهند. ۲.۲ میلیون نفر در وضعیت اضطراری قرار داشته و ۳۰۰ هزار نفر نیز با قحطی آشکار مواجهند. این کشور بعد از بهبودی از قحطی ویرانگر سال ۲۰۱۱ باردیگر در آستانه یک بحران غذایی در مقیاس گسترده قرار دارد.

البته برای منطقه بزرگ تر شاخ آفریقا وضعیت فقط اندکی بهتر است. هم اکنون ده ها میلیون نفر با گرسنگی حاد و میلیونها کودک زیر پنج سال با سوءتغذیه حاد مواجهند.

افراد لطمه پذیر در کشورهای درحال توسعه در همه مکان هایی که تحت تاثیر افزایش قیمت مواد غذایی قرار گرفته اند، برای گذراندن زندگی خود با مشکل مواجهند. افزایش قیمت مواد غذایی ممکنست برای آنها فاجعه باشد. برنامه جهانی غذا(WFP) و سازمان خواربار و کشاورزی(FAO) در گزارش جدید خود گرسنگی را بزرگترین بحران غذایی در تاریخ مدرن پیش بینی کردند.

شرق آفریقا با طولانی ترین خشکسالی خود در بیش از ۴۰ سال قبل مواجه می باشد. در سرتاسر سومالی، کنیا و اتیوپی این مساله احتمالاً بحران غذایی بی سابقه را بدتر می کند و ۲۶ میلیون نفر را به گرسنگی حاد یا بدتر از آن سوق می دهد. برداشت های اخیر بسیار کمتر از میانگین بوده و حداقل هشت میلیون دام تلف شده اند. خشکسالی، شوک های دیگری مانند درگیری، نتایج اجتماعی و اقتصادی و همه گیری کووید ۱۹ را تشدید می کند.

در حالی که نیاز فوری به افزایش سرمایه گذاری در سازگاری با اقلیم وجود دارد، نوآوری و فناوری می تواند تغییراتی در وضعیت فعلی بوجود آورد. به عنوان مثال نرم افزاری را در نظر بگیرید که می تواند خطرات آب وهوایی را پیش از تبدیل شدن به فاجعه با بهره گیری از سیستم های هشدار اولیه پیش بینی نماید.

استفاده از تکنولوژیهای جدید مانند هوش مصنوعی(AI) می تواند سیستم های هشدار اولیه را در سراسر جهان در دسترس تر کند.

نوآوری ها و با فناوری ساده می توانند تاثیر مثبتی برای تعدادی از لطمه پذیرترین قشرهای جهان داشته باشد. به عنوان نمونه به حداقل رساندن ضایعات مواد غذایی خصوصاً تلفات بعد از برداشت محصولات کشاورزی یکی از این موارد است.

منبع:

1401/07/25
22:37:26
0.0 / 5
651
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد