۹ روز متوالی تنفس هوای مطلوب در پایتخت

۹ روز متوالی تنفس هوای مطلوب در پایتخت

بکسیها: بر طبق اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، تهرانی ها بعد از 10 روز هوای آلوده از اول بهمن ماه 9 روز متوالی هوای قابل قبول و پاک را تنفس کرده اند.به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، براساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، از اول تا دهم بهمن تهرانی ها هوای آلوده ای را تنفس کرده اند. در این ۱۰ روز شش روز هوا برای گروههای حساس و چهار روز برای تمامی گروه ها آلوده بوده است. آلاینده شاخص همه روز ها ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون گزارش شد.

از ۱۱ بهمن تا حالا کیفیت هوا به سبب حاکمیت جو ناپایدار، پراکندگی آلاینده ها همراه با کاهش تردد خودرو ها و وزش باد موثر نه فقط در وضعیت قابل قبول قرار گرفته است بلکه در روزهایی هوای پاک را تجربه کرده ایم، بطوریکه در این ۹ روز، هشت روز کیفیت هوای تهران قابل قبول و یک روز هوای پاک بوده است. آلاینده شاخص تمامی این روزها نیز ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بوده است.
اما و اگرهای آلاینده شاخص فصل سرما
بر اساس مطالعات و تحقیقات دانشمندان، برای هر آلاینده یک حد مجاز تعریف می شود. ذرات معلق کمتر از ۲.۵ آلاینده شاخص هوای تهران در ایام سرد پایتخت است. این آلاینده دارای قطر ۲.۵ میکرون و یا کمتر هستند که تقریباً یک سی ام قطر موی انسان است و به عنوان ذرات ریز (fine) نیز شناخته می شوند. ترکیب شیمیایی ذرات بسته به محل، زمان و آب و هوا متفاوت می باشد و منابع انتشار آن شامل انواع کارهای احتراقی (وسایل نقلیه موتوری، نیروگاهی، سوزاندن چوب، و غیره) و فرایندهای صنعتی خاص می شود. این ذرات هم بطور مستقیم ساطع می شوند و هم به شکل آلاینده ثانویه در جو شکل می گیرند.

به طور کلی عمده ترین منابع انتشار ذرات معلق نیز احتراق سوخت مانند سوزاندن زغال سنگ و چوب، خودرو های دیزلی فاقد فیلتر دوده، فرایندهای صنعتی و کشاورزی و انتشار از خودرو ها است. ذرات معلق عموما در ماه های سرد سال کیفیت هوا را تحت تاثیر قرار می دهند. مطالعات علمی گوناگون درباره ی ذرات معلق نشان میدهد که قرار گرفتن در معرض این آلاینده موجب بروز مشکلات زیادی می شود. مرگ زودرس در مبتلایان به بیماریهای قلبی و ریوی، بروز حملات قلبی غیرکشنده، ضربات قلب نامنظم، مبتلاشدن به سرطان ریه، تشدید آسم، کاهش عملکرد ریه و افزایش علایم تنفسی مشکلاتی است که آلودگی هوا برای سلامت انسان به وجود می آورد.
رنگ بندی و اعداد فاکتورهای کیفیت هوا
​​شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود. بر طبق این تقسیم بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا سالم یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناکست.

گفتنی است در هوای پاک که با رنگ سبز نشان داده می شود، شرایط کیفیت هوا مناسب می باشد و خطری برای سلامت انسان ندارد. در هوای سالم که به رنگ زرد شناخته می شود، کیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده ها کمتر از حدی است که بر سلامت انسان تاثیر منفی داشته باشد اما در هوای ناسالم برای گروههای حساس که به رنگ نارنجی نشانه گذاری می شود، مقدار AQI بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار می گیرد که در نتیجه آن گروههای حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت.

در هوای ناسالم که به رنگ قرمز است، کلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند و حتی ممکنست گروههای حساس گرفتار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این در هوای بسیار ناسالم که به رنگ بنفش نشان داده می شود و عدد AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار می گیرد، احتمال بروز عوارض جدی برای سلامت افراد جامعه بیشتر می شود.
1401/11/20
12:49:21
0.0 / 5
397
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد