پس از ۱۲ روز پیاپی هوای آلوده؛

هوای اصفهان در وضعیت قابل قبول قرار گرفت

هوای اصفهان در وضعیت قابل قبول قرار گرفت

بکسیها: شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز پنجم مردادماه بعد از دوازده روز آلوده، در وضعیت قابل قبول ثبت گردید.مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: میانگین شاخص هوای کلان شهر اصفهان امروز پنجشنبه پنجم مرداد برمبنای داده های دریافتی ۱۷ ایستگاه پایش فعال با شاخص ۹۵ در وضعیت قابل قبول ثبت گردید.
جمشید لقایی اضافه کرد: امروز آلاینده غالب هوای این کلان شهر ذرات معلق ۲.۵ میکرون بوده که شاخص آن برابر با ۹۶ و در وضعیت قابل قبول است.
وی افزود: امروز شاخص هوا در ایستگاه رهنان با ۱۱۳ و خیابان فیض با ۱۲۰ AQI وضعیت ناسالم برای گروههای حساس را نشان میدهد.
مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان افزود: شاخص هوا همین طور در ایستگاه میرزا طاهر با ۸۲، کردآباد با ۸۱، خیابان ۲۵ آبان با ۸۵، پارک زمزم و زینبیه با ۸۷، بولوار کاوه با ۸۹، خیابان فرشادی با ۹۲، سپاهان شهر با ۹۴، دانشگاه صنعتی با ۹۸ و محله ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۹۹ AQI در وضعیت قابل قبول است.
لقایی اشاره کرد: باتوجه به شاخص آلودگی هوا به افراد دارای بیماریهای قلبی و تنفسی، سالمندان، زنان حامله و کودکان سفارش می شود که تردد و فعالیت غیر ضرور در خارج اجتناب کنند و سایر شهروندان از فعالیت در فضای بکاهند.
همچنین سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان احمدآباد ۹۲، استانداری با ۸۲، خیابان پروین با ۶۰ و رودکی با ۹۵ در وضعیت قابل قبول و در بزرگراه خرازی با ۱۵۴ در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان ثبت گردید.
شاخص هوا در شهرهای مجاور کلان شهر اصفهان همچون در سجزی با ۱۰۸ در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس، شاهین شهر با ۷۴ و مبارکه با ۷۸ AQI در وضعیت قابل قبول و در قهجاورستان با ۱۵۱ AQI در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان است.
بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان، شرایط کاهش کیفیت هوا تا پایان اولین هفته مرداد ماه بدلیل نفوذ و ماندگاری توده گردوخاک و فعال شدن کانون های داخلی، در مناطق شمال و شرق، مرکز و جنوب استان همچون شهر اصفهان و مناطقی چون خور و بیابانک، چوپانان، اردستان، مهاباد، زواره، انارک، نائین، ورزنه، بادرود، آران و بیدگل، کاشان، نجف آباد، مورچه خورت، مبارکه، شهرضا، زرین شهر و کبوتر آباد کاهش کیفیت هوا ادامه خواهد داشت.
شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروههای حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناکست.
این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منوکسیدکربن (CO)، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه های پایش هوا، ثبت می شود.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.


منبع:

1402/05/05
17:13:14
0.0 / 5
339
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد