گزارش بكسیها؛

اعتراض خانواده های دانش آموزان سمپادی به رای دیوان عدالت اداری

اعتراض خانواده های دانش آموزان سمپادی به رای دیوان عدالت اداری

به گزارش بکسیها، خانواده های دانش آموزان سمپادی اصفهان خواهان حمایت این نهاد از حقوق مکتسبه دانش آموزان و تجدید نظر در رای صادره دیوان شدند.به گزارش بکسیها به نقل از مهر، خانواده های دانش آموزان مدارس استعدادهای درخشان در اصفهان بامداد شنبه در اعتراض به ابطال مصوبه سمپاد توسط دیوان عدالت اداری و برگزاری آزمون ورودی پایه دهم مدارس سمپاد مقابل این نهاد تجمع کردند و خواهان بررسی و تجدید نظر درباب رأی صادره دیوان در خصوص حذف بندهای پنج و ۱۰ دفترچه آزمون پذیرش دانش آموزان در مدارس سمپاد شدند.
شرکت کنندگان در این تجمع از دیوان عدالت تقاضا کردند تا با رد دعوی واهی فردی در خصوص ابطال بندی از ضوابط ثبت نام دانش آموزان مدارس استعدادهای درخشان، از حقوق مکتسبه این دانش آموزان حمایت کنند.

مادر یکی از اولیای دانش آموزان سمپادی در این رابطه به خبرنگار مهر می گوید: دیوان عدالت اداری طی حکمی رأی بر ابطال بند پنج دفترچه آزمون پذیرش دانش آموزان در دوره اول سمپاد داد. در حالی بر طبق این بند دانش آموزان سمپاد در صورت داشتن شروطی بدون نیاز به آزمون در دور دوم مشغول تحصیل می شدند.
وی می افزاید: از آنجائیکه نگاه آموزش وپرورش به مدارس دوره اول تربیت محور و آماده سازی دانش آموزان برای جهش علمی در دور دوم است. دانش آموزان در این مقطع به انجام کارهای پژوهشی و دروس عمقی علوم پایه بسیار فراتر از دروس وزارتی اقدام می کند. بنا بر این موضوع از ابتدا مورد اعتراض سمپاد، اولیا و دانش آموزان قرار گرفت که با عنایت رییس دیوان ماده ۹۱ اعمال و قرار شد هیأت عمومی مجدد نسبت به بررسی و اعلام نظر کند.
خانم رضایی خاطرنشان می کند: موضوع به هیأت تخصصی ارجاع شد که این هیئت با اکثریت قاطع آرا نسبت به اشکالات موجود رأی داد و از خرداد ماه سال جاری در انتظار طرح مجدد در هیأت عمومی برای تعیین تکلیف هستیم اما در این بین دوم آبان ماه امسال و برمبنای شکایت دیگری بند ۱۰ دفترچه در خصوص پذیرش دانش آموزان برمبنای معدل بالای ۱۸ نیز لغو شده است در صورتیکه برمبنای مصوبه مجلس شورای اسلامی در اردیبهشت ۱۴۰۲ و مصوب شورای نگهبان در سیزدهم خرداد این هیأت صلاحیت ورود به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را ندارد.
گره دیگری به کلاف سردرگم سمپادی ها اضافه شد
این مادر معترض می گوید: برغم پیگیری های انجام شده نه فقط مسئله مرتفع نشده بلکه گره دیگری به این کلاف سردرگم اضافه شده است.
پدر یکی از دانش آموزان سمپادی نیز که در این تجمع شرکت کرده به خبرنگار مهر می گوید: اولیای دانش آموزان شاغل به تحصیل فعلی باتوجه به عدم تعیین تکلیف شورا درباب وضعیت آتی دانش آموزان و محترم شمردن حقوق مکتسبه دانش آموزان فعلی، از اردیبهشت ماه به شیوه حقوقی و مراجعه به سازمان های مربوطه نسبت به رأی صادره اعتراض کردند که تا کنون هیچ پاسخ قانع کننده ای که مشتمل بر حرمت حقوق مکتسبه آنان باشد دریافت نکرده ایم.
وی خاطرنشان می کند: با توجه به این که کلاس های المپیاد این دانش آموزان در سال آخر دوره اول شروع می شود نخستین ضربه به گنجینه مدال های جهانی المپیادهای علمی وارد خواهد شد.
همچنین مادر یکی دیگر از دانش آموزان در همین ارتباط می گوید: این شرایط در پی شکایت فردیِ یکی از شهروندان در خصوص ابطال بندی از ضوابط ثبت نام دانش آموزان مدارس استعدادهای درخشان (سمپاد) اتفاق افتاده که بند مذکور متضمن ثبت نام دانش آموزان در سال دهم با شرط معدل است. دیوان محترم عدالت اداری شکایت این فرد را رسیدگی کرده و در تاریخ پنج اردیبهشت سال جاری هیأت عمومی دادنامه ای در خصوص ابطال بند مذکور صادر کرد.
خانم محمدی می افزاید: بعد از این اتفاق، با اعتراض معاونت حقوقی سمپاد و تعدادی از اولیا دانش آموزان سمپاد و تیم حقوقی اولیا و ارائه ادله و دفاعیات ماهوی و شکلی، رأی مذکور در هیأت تخصصی دیوان محترم عدالت اداری واجد ایراد تشخیص داده شده و برای رسیدگی مجدد به رییس دیوان ارجاع شد تا بعد از آن به دستور وی در هیأت عمومی مورد رسیدگی مجدد قرار گیرد که تا حالا در نوبت ارجاع و رسیدگی است.
وی ادامه می دهد: آن چه که حائز اهمیت و مورد اعتراض اولیا دانش آموزان سمپاد است این است که اساساً این شکایت بر پایه ارائه اطلاعات غلط و با اهدافی مورد مناقشه مطرح گردیده است.
سیستم سمپاد کمترین خطا و تخلف را در سیستم های آموزشی کشور دارد
خانم محمدی می گوید: فرد شاکی که فرزندش از راهیابی به مدارس سمپاد جامانده، علت شکایت را برقراری عدالت آموزشی عنوان نمود در صورتیکه اگر فرزند وی تا پیش از مردودی همه شرایط پذیرش دانش آموز توسط سمپاد را عادلانه و قانونی می دانسته و اگر پذیرفته می شد هیچ ادعایی درباره ی غیر عادلانه بودن شکل آزمون نداشتند و بعد از عدم قبولی یک دفعه به صرافت اصلاح سیستم پذیرش دانش آموز سمپاد و برقراری عدالت افتادند.
وی با اعلان اینکه سیستم فعلی سمپاد بعد از آزمایش چندین روش و نزدیک به چهار دهه و گزینش دقیق ترین و بهترین آن، به شکل فعلی برگزار می شود، خاطرنشان می کند: این شیوه تا حد زیادی متضمن عدالت بوده و اتفاقاً در میان تمامی آزمون های تحصیلی دارای کمترین خطا و تخلف است.
این مادر در ادامه می افزاید: در دهه های اخیر، آموزش سمپاد یک دوره ۶ ساله دبیرستان بوده برای اینکه اساساً سیاست آموزشی سمپاد یک آموزش پژوهش محور و بر پایه ضریب هوشی دانش آموزان برگزیده بوده و لازم است که بعد از آخر دوره ابتدایی دانش آموز واجد شرایط، تحت شرایط آموزشی مورد نظر قرار گیرد و هر گونه وقفه و یا انحراف در این راه، اساساً اهداف پژوهشی پیوسته و زنجیره ای آنرا مخدوش می کند.
مدارس سمپاد به گواهی آمار دارای کمترین درصد تقلب و تخلف بوده که سالم ترین نوع آزمون است
یکی از معلمان حاضر در این تجمع نیز به خبرنگار مهر می گوید: مدارس سمپاد به گواهی آمار دارای کمترین درصد تقلب و تخلف بوده که سالم ترین نوع آزمون است و از آنجا که دانش آموزان دوره ششم در آزمونی غالباً برمبنای هوش ذاتی آنهاست شرکت می کنند کمتر مورد طمع آموزشگاه های آزاد بوده و توان اقتصادی و محرومیت های اجتماعی شان کمترین تأثیر را در رد یا قبولی آنها دارد.
این معلم خاطرنشان می کند: از همین رو است که پراکندگی مدارس سمپاد در اقصی نقاط کشور و بافت دانش آموزی آن در همه مدارس آن بسیار متنوع و فارغ از برخورداری اقتصادی و موقعیت اجتماعی آنهاست، در حقیقت سمپاد در وضعیت فعلی یکی از بارز ترین نمادهای نیل به اهداف عالیه انقلاب اسلامی در برقراری عدالت آموزشی و اجتماعی است.
وی تصریح می کند: نکته قابل توجه در این ایام تبلیغات وسیع و مانور چالش برانگیز آموزشگاه های آزاد و البته حدودا مشخصی است که پیرامون برقراری مجدد آزمون نهم به دهم در حال انجام می باشد که حسن نیت فرد شاکی را مورد سوال و تردید جدی قرار می دهد.
خبرنگار مهر کوشید که با رییس اداره آموزش استعدادهای درخشان اداره کل آموزش وپرورش استان اصفهان در این رابطه گفت و گو کند اما وی حاضر به پاسخگویی نشد.

1402/08/06
14:21:30
0.0 / 5
314
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد