وضعیت فرش در خراسان شمالی؛

قالیباف گره بر باد می زند

قالیباف گره بر باد می زند

بکسیها: عدم برندسازی فرش خراسان شمالی باعث شده است بازار فروش این محصول باارزش در دست دلالان باشد، که این وضعیت موجب فقر شدید تولیدکنندگان و سود هنگفت دلالان شده است.به گزارش بکسیها به نقل از مهر، گروه استان ها؛ فروش محصولات تولیدی در حوزه اقتصاد طلایی ترین نقطه هر چرخه زنجیره ارزشی شمرده می شود. اگر فروش محصولات تولیدی با قیمت مناسب و در زمان مناسب صورت گیرد، تولیدکننده برای ادامه تولید محصولات خود رغبت پیدا می کند اما در صورت عدم تحقق این مساله چرخه تولید از حرکت باز می ایستد و تولیدکننده به یک مصرف کننده صرف تبدیل می شود.
حدود نیمی از جمعیت یک میلیون نفری مردم استان خراسان شمالی در روستاها ساکن هستند، جامعه ای که همچنان در عرصه های کشاورزی و دامداری تولیدات متنوعی دارند و در حوزه صنایع دستی خصوصاً فرش محصولات بهادار ای دارند، اما عرضه این محصولات در بازارهای مختلف منطقه ای، کشوری و حتی بین المللی عمدتا با چالش های جدی رو به رو است.
فرش، زعفران، محصولات لبنی، فرآورده های محصولات کشاورزی و آب نبات همچون محصولات و تولیداتی است که مردم خراسان شمالی باتوجه به شرایط محیط زندگی خود مبادرت به تولید آن می کنند و اما در عرضه و فروش با قیمت مناسب گرفتار چالش و مشکل هستند.
عدم توانمندی در فروش محصولات از طرف تولیدکنندگان سبب شده تا خراسان شمالی، همچنان بهترین موقعیت برای جولان دلالان در بخش های مختلف باشد تا با خرید تولیدات استان با پایین ترین قیمت و فروش آن با قیمت های گزاف سود کلانی را نصیب خود کرده و تولیدکننده را نیز بی بهره و وابسته خود سازد.

یکی از فعالان عرصه صنعت فرش در خراسان شمالی در گفت و گو با مهر با اشاره به وجود شبکه دلالی برای عرصه و فروش فرش های دستباف خراسان شمالی اظهار داشت: تولید فرش در استان خراسان شمالی همچون صنایع پایین دستی بخش دامداری در استان است که از گذشته های دور فعالیت دارد اما همین قدمت کار تولیدی و عدم تناسب فروش مناسب آن سبب شده تا تولیدکنندگان فرش دستبافت در خراسان شمالی رغبت و انگیزه خودرا برای ادامه کار از دست بدهند.
وی که تمایلی به انتشار نام خود در این گزارش نداشت در ادامه اشاره کرد: فرش های دستبافت با کیفت بسیار مناسب توسط بافندگان ماهر در خراسان شمالی آماده می شود اما به سبب عدم فعالیت شبکه فروش و حضور دلالان در بخش های مختلف، امکان فروش این محصولات با قیمت واقعی از طرف بافندگان وجود ندارد و کمترین دستمزدها را تولیدکنندگان این بخش دریافت می کند.
این مدرس بافندگی فرش در خراسان شمالی تفاوت قیمت تولید تا فروش فرش در بازار را بیش از ده ها برابر عنوان نمود و اظهار داشت: اگر فردی مشتاق فروش فرش های دستبافت تولیدی خراسان شمالی در اقصی نقاط کشور و حتی کشورهای دیگر باشد و تمایل به پرداخت دستمزدهای مناسب تر به تولیدکننده نیز باشد، با هجمه مافیای دلالی در استان به زمین می خورد.
وی افزود: حضور در نمایشگاه های بین المللی و حتی سطح یک کشوری نیز برای تولیدکنندگان واقعی فرش در استان به آرزویی محال تبدیل گشته چون دلالان با بهره گیری از روابط و ارتباطات خود در دستگاه های مجری اعزام به نمایشگاه ها، تمام غرفه ها و ظرفیت ها را از خود می کنند و فرصتی برای تولیدکننده واقعی برای عرضه فرش ایجاد نمی گردد.
بستر برای صادرات فرش وجود دارد
مهرداد داودزاده در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به وجود زیرساخت های گمرکی برای صادرات فرش از خراسان شمالی اظهار داشت: مجموعه صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی تلاش خودرا برای بازاریابی و کمک به چرخه فرش استان می کند.
معاون امور تجاری و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی افزود: فروش فرش ایرانی در کشورهای مختلف گردش مالی زیادی را دارد و انتظار داریم تا بافندگان فرش ابتدا مبادرت به برند سازی برای فرش های استان کنند.
وی همین طور درباره ی فراهم سازی زیرساخت های حضور بافندگان فرش در مجموعه های مختلف نمایشگاهی اظهار داشت: کمک هایی در سالهای اخیر برای حضور فعالان این عرصه به انجام می رسد اما به سبب محدودیت منابع و نیز تقاضای فراوان در این حوزه کمک ها به میزان ممکن به انجام می رسد.
داودزاده همین طور از کمک ۶۰ میلیارد تومانی در سال قبل به بافندگان فرش آگاهی داد و اظهار داشت: طی سال جاری نیز ۶۰ درصد اعتبارات مشاغل خانگی به حوزه فرش بافی اختصاص یافته است.
وی برگزاری دوره های آموزشی با همکاری اتاق تجاری را همچون دیگر خدمات ارائه شده برای بافندگان عنوان نمود و اضافه کرد: پیگیر بیمه شدن فرش بافان جدید استان بجای افراد خارج شده سابق نیز هستیم.

حسین حاجی بگلو نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به تولید ماهانه ۵ هزار متربع فرش در استان خراسان شمالی اشاره کرد: ۴۴ میلیارد تومان در امتداد افزایش کمک به این رسته شغلی در استان خراسان شمالی اختصاص یافته است.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی از صادرات ۴۰ درصدی تولیدات فرش استان به کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای اروپایی آگاهی داد و اظهار داشت: یک بخش شامل بافندگان مستقل است که با دارا بودن دار قالی بصورت شخصی مبادرت به تولید فرش می کنند، بخش دیگر تولید کنندگانی هستند که شامل یک پشتیبان و چند تولید کننده است.
وی اضافه کرد: در خراسان شمالی ۲۶ هزار و ۵۰۰ بافنده فعالیت دارند که سالانه حدود ۶۰ هزار متر مربع تولید می کنند.

برند سازی نقطه ضعف اصلی محصولات خراسان شمالی
ناصر فخر موحدی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان شمالی نیز طی جلسه شورای هماهنگی بانکهای استان در روز دوشنبه ۲۲ آبان ماه در سالن جلسات استانداری به موضوع برند سازی محصولات استان اشاره نمود و اظهار داشت: دراین زمینه استفاده از ظرفیت تبلیغات و برند سازی برای تولیدات بسیار باارزش استان، ضعیف عمل شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان شمالی با تأکید بر برند سازی و ایجاد فضای تبلیغاتی برای تولیدات استان افزود: با وجود ظرفیتهای فراوان، تبلیغات درستی در این مورد صورت نگرفته است.
تلاش استان برای برند سازی محصولات
محمدرضا حسین نژاد، استاندار خراسان شمالی در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری با اشاره به اهمیت برند سازی برای معرفی خراسان شمالی اظهار داشت: برند سازی قابلیت ها و پتانسیل های خراسان شمالی در سطح ملی و بین المللی از دستور کارهای این استان به دستگاه های اجرائی جهت پیگیری است.
وی با اعلان اینکه فرش دورو شهرستان راز و جرگلان خاستگاه جهانی دارد، اشاره کرد: هدف ما برند سازی و معرفی آن به تمام کشورهای دنیا است.
حسین نژاد اشاره ای نیز به قابلیت های طبیعی این استان کرد و اظهار داشت: خراسان شمالی با دارا بودن آب و هوای عالی در تمام نقاط و وجود سیصد کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکمنستان می تواند مقصد گردشگری تلقی شود.

آمار گمرک چه می گوید؟
گمرک کشور نیز با انتشار آمار ۷ ماهه صادرات و واردات کشور به تفکیک استانهای مختلف اقدام نمود که در بخش منطقه ویژه اقتصادی بجنورد کالا با معرفه سایر فرش ها و کف پوش ها از مواد نسجی حتی آماده مصرف به جز جاجیم تنها آیتم مرتبط در بین صادرات استان خراسان شمالی شمرده می شود.
این کالاها نیز فقط در فروردین ماه امسال به میزان بیش از ۹۲ تن کالا به کشور ترکمنستان صادر شده که بیش از ۹۴ هزار دلار نیز ارز آوری برای آن ثبت شده است.
عدم صادرات کالا بصورت مستقیم از گمرک خراسان شمالی و همین طور مبادرت به فروش فرش این استان به نام استانهای دیگر همچون آذربایجان شرقی از مرزهای دیگر کشور نیز شاید دلایلی دیگر برای عدم ثبت وضعیت دقیق فروش فرش های استان به کشورهای خارجی است.


منبع:

1402/08/28
11:55:52
0.0 / 5
295
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد