جزییات برگزاری المپیادهای دانش آموزی از زمان بندی آزمون ها تا منابع

جزییات برگزاری المپیادهای دانش آموزی از زمان بندی آزمون ها تا منابع

بکسیها: دستورالعمل برگزاری المپیادهای علمی دانش آموزی کشور سال تحصیلی 1403-1402 به استانها ابلاغ گردید که بر طبق آن، ثبت نام متقاضیان از امروز (19 آذر) آغاز و تا 26 آذرماه نیز ادامه دارد.


به گزارش بکسیها به نقل از ایسنا، در دستورالعمل برگزاری المپیادهای علمی دانش آموزی کشور سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ که از طرف سیدرضا حسینی به مدیران کل آموزش وپرورش استانها و روسای ادارات استعدادهای درخشان آموزش وپرورش استانها ابلاغ گردیده آمده است: در سال جدید تمامی فرایندها شامل ثبت نام اینترنتی داوطلبان، صدور اقلام قبل از آزمون، چاپ، بسته بندی و ارسال دفترچه های سوال برمبنای حوزه بندی و همین طور تصحیح پاسخ برگ ها، اعلام نتایج آزمون ها و پاسخگویی به درخواست های تجدید نظر بصورت ستادی و متمرکز انجام می گیرد.
همین طور دانش آموزان مدارس ایرانی خارج از کشور مطابق مفاد این دستورالعمل مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون ها هستند. مسئولیت برگزاری دقیق و مطلوب این آزمون ها در استان بر عهده مدیر کل آموزش وپرورش و در مدارس ایرانی خارج از کشور بر عهده رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور است.
بر طبق این دستورالعمل ثبت نام این دوره بصورت اینترنتی بوده و علاقمندان داخل و خارج از کشور می توانند در زمان مقرر با مراجعه به نشانی my.medu.ir نسبت به تکمیل مراحل ثبت نام اقدام نمایند. مبلغ ثبت نام برای هر المپیاد معادل ۱/۱۰۰/۰۰۰ ریال(یکصد و ده هزار تومان) است و فقط بوسیله درگاه پرداخت الترونیکی سامانه ثبت نام دریافت خواهد شد.
همین طور ثبت نام دانش آموزان مدارس بین المللی جمهوری اسلامی ایران در داخل و خارج از کشور بوسیله مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش وپرورش به انجام می رسد. همین طور لازم است داوطلبان بعد از طی پروسه ثبت نام و پرداخت، شماره پیگیری را دریافت کرده و نزد خود نگهداری کنند.
زمان بندی آزمون ها دوره های آموزشی المپیادهای علمی:ـ دارندگان مدال نقره المپیاد کامپیوتر سال ۱۴۰۲ (مازاد بر ظرفیت) می توانند در دوره آموزشی تابستان المپیاد کامپیوتر شرکت نمایند. پذیرفته شدگان آزمون مرحله دوم (چند برابر ظرفیت) المپیادهای کامپیوتر و فیزیک ملزم به شرکت در آزمون های تعیین شده از طرف کمیته علمی جهت ورود به دوره آموزشی تابستان هستند.
ـ پس از دوره آموزشی تابستان دوره طلای المپیادهایی که مسابقه جهانی دارند شامل ریاضی، زیست شناسی، شیمی، جغرافیا علوم زمین؛ نجوم و اخترفیزیک و کامپیوتر و فیزیک برگزار و طی کلاس های حضوری و آزمون های مختلف تیم های ملی انتخاب می شوند تا در المپیادهای جهانی که به طور معمول در تابستان برگزار می گردد و زمان دقیق آن توسط کمیته جهانی مشخص می شود شرکت نماید.
برنامه برگزاری آزمون های مرحله اول:


این آزمون ها در عرصه های داخل و خارج کشور بصورت همزمان برای دانش آموزان پایه های دهم یازدهم برگزار می گردد.
ـ دانش آموزان پایه دوازدهم فقط مجاز به شرکت المپیاد علوم و فناوری نانو هستند.
ـ اسامی پذیرفته شدگان مرحله اول جهت شرکت در آزمون مراحل دوم بصورت مکتوب به اداره کل آموزش وپرورش استان مرکز امور بین الملل و مدارس خارج کشور ارسال می شوند.
ـ بارگذاری دفترچه و کلید سوالات بعد از برگزاری آزمون و همین طور دریافت پاسخ به درخواست های تجدید نظر دانش آموزان در سامانه my.medu.ir و در مهلت تعیین شده به انجام می رسد.
آزمون های مرحله دوم
این آزمون ها همزمان در عرصه پیش بینی شده در مرکز استان و حوزه های منتخب خارج کشور برگزار می شود، شرکت کنندگان این مرحله پذیرفته شدگان آزمون مرحله اول هستند.
بارگذاری دفترچه و کلید سوالات و... همانند مرحله اول به انجام می رسد.
آزمون مرحله سوم عملی
این مرحله از آزمون ویژه المپیادهای کامپیوتر و فیزیک است، پذیرفته شدگان آزمون مرحله دوم (چند برابر ظرفیت) المپیادهای کامپیوتر و فیزیک ملزم به شرکت در آزمون های تعیین شده از طرف کمیته علمی ذی ربط جهت ورود به دوره آموزشی تابستان هستند.
دوره آموزشی تابستان
شرکت کنندگان در این دوره پذیرفته شدگان نهایی آزمون مرحله دوم المپیادهای علمی کشور هستند.
ـ شرط دریافت مدال در آخر دوره آموزشی تابستان، شرکت در کلاس و کسب حداقل نمره تعیین شده توسط باشگاه دانشگاه پژوهان جوان و کمیته علمی ذی ربط است.
هر دانش آموز حداکثر می تواند در یک المپیاد وارد دوره آموزشی تابستان شود، در صورتیکه رتبه دانش آموزی در بیش از یک المپیاد در محدوده پذیرش باشد، باتوجه به اعلام اولویت توسط داوطلب، رشته با اولویت بالاتر انتخاب خواهد شد.
ظرفیت و تعداد مدال های دوره آموزشی تابستان ۱۴۰۳
شرایط عمومی
- دانش آموزان باید در سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ در دوره دوم متوسطه (نظری، فنی و حرفه ای، کاردانش) اشتغال به تحصیل داشته و در صورت دارا بودن شرایط اختصاصی می توانند در بیش از یک آزمون المپیاد شرکت نمایند.
- دانش آموزان در دوره دوم متوسطه تکرار پایه، وقفه تحصیل و ترک تحصیلی نداشته باشند.
- تمامی دانش آموزان پایه دهم دارنده مدال برنز المپیاد کامپیوتر و نقره و برنز سایر المپیادها در دوره آموزشی تابستان ۱۴۰۳ در صورت تمایل به شرکت در آزمون المپیادهای امسال، ملزم به ثبت نام و شرکت در تمامی مراحل بوده و فقط در صورت موفقیت به مرحله بعدی راه خواهند یافت.
- برگزیدگان نهایی نهمین المپیاد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی که در دوره آموزشی تابستان ۱۴۰۳ موفق به کسب مدال شوند، پس از آن که در دانشگاه پذیرش شدند از امتیاز گذراندن دوره کارآموزی در شرکت های دانش بنیان حوزه پزشکی بازساختی مورد حمایت ستاد سلول های بنیادی برخوردار می گردند.
- مدال آوران المپیاد سواد رسانه ای در دوره آموزشی تابستان، عضو باشگاه امید شبکه امید سیما شده و از تسهیلات مختلفی برای آموزش و ورود به عرصه تولیدات هنری و رسانه ای بهره مند خواهند شد.
- با توجه به این که اعضای تیم های ملی المپیادهای جغرافیا و علوم زمین از شرکت در کنکور سراسری دانشگاه ها معاف نیستند، بمنظور بهبود و کسب نتایج بهتر در آزمون های المپیادهای بین المللی، برمبنای سیاست های کمیته علمی این المپیادها اختصاص سهمیه معینی از ۸ مدال طلا به دانش آموزان پایه دهم در دستور کار قرار خواهد گرفت.
همین طور واجدان شرایط و متقاضیان می توانند شرایط اختصاصی آزمون و المپیادهایی که سهیمه آزمون سراسری دانشگاه دارند و المپیادهایی که سهمیه ندارند، تسهیلات، امتیازات ورود به دانشگاه و منابع آزمون را اینجا بخوانند.
منبع:

1402/09/19
15:46:46
0.0 / 5
246
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , فناوری , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد