میراث فرهنگی و گردشگری در هفته ای كه گذشت؛!

از ماجرای غار هستیجان تا لغو روادید با ۳۳ کشور

از ماجرای غار هستیجان تا لغو روادید با ۳۳ کشور

بکسیها: به گزارش بکسیها، نمایشگاهی از آثار غار هستیجان و همایشی در رابطه با غارت یافته های آن، لغو روادید یک طرفه با 33 کشور، ثبت جهانی مضیف به نام عراق همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در هفته ای که گذشت بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته خبر رسید که هیأت دولت با لغو روادید یک طرفه با ۳۳ کشور موافقت کرده است. معاون گردشگری درباره ی لغو روادید ایران با کشورهای دیگر اظهار داشت: لیست ۶۸ کشور پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی در هیأت دولت مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت با لغو روادید یک طرفه با ۳۳ کشور موافقت شد. علی اصغر شالبافیان به پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی موضوع لغو روادید یک طرفه با کشورهای منتخب همسایه، حوزه تمدنی، اسلامی و دارای اقتصاد نوظهور در دستور کار دولت قرار گرفت. این اقدام در امتداد تکالیف قانونی مشخص شده در سند تحول و انتظار دولت سیزدهم به وزارتخانه متبوع و همین طور در امتداد رویکرد های دولت بمنظور بهبود تعاملات و همکاری ها با کشورهای همسایه، منطقه و سازمان های بین المللی همچون بریکس و شانگهای انجام شد.

بنا بگفته معاون گردشگری جزییات لغو روادید یک طرفه با ۳۳ کشور به شرح زیر است:
الف) عربستان، قطر، امارات، بحرین، کویت و لبنان از کشورهای حاشیه خلیج فارس و خاورمیانه به تعداد ۶ کشور
ب) ازبکستان، قرقیزستان و تاجیکستان و روسیه (فقط بصورت گروهی) کشورهای همسایه و حوزه تمدنی قفقاز به تعداد ۴ کشور
پ) تونس، تانزانیا، موریتانی، زیمباوه، موریس، سیشل به عنوان کشورهای آفریقایی و مسلمان به تعداد ۶ کشور
ت) ژاپن، اندونزی، مالزی، سنگاپور، ویتنام، کامبوج، برونئی به عنوان کشورهای شرق آسیا به تعداد ۷ کشور
ث) برزیل، مکزیک، پرو، ونزوئلا و کوبا به عنوان کشورهای قاره آمریکا به تعداد ۵ کشور
ج) کرواسی، صربستان، بوسنی و هرزه گوین و بلاروس به عنوان کشورهای اروپای شرقی به تعداد ۴ کشور
چ) هندوستان به عنوان کشور دارای اشتراکات فرهنگی و عضو سازمان بریکس
رهاشدگی آثار به قاچاقچیان فعال چشمک می زند احسان قاضی زاده هاشمی در نشست تخصصی «میراث در خطر ایران در پرتو اسناد نوشتاری و مدارک نویافته از غار هستیجان» که در محل سالن آمفی تئاتر موزه ملی ایران برگزار گردید، اظهار داشت: تبدیل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به وزارتخانه برای این بود که بتواند نقش حاکمیتی داشته باشد و نیز اعتبارات مستقل دریافت کند و همین طور نظارت پذیر باشد. این وزارتخانه ساختارها و تشکیلات متنوعی دارد. نماینده مردم فریمان و سرخس در مجلس شورای اسلامی افزود: در وضعیت فعلی نیازمند این هستیم که از آثار و اشیا و محوطه های تاریخی بصورت جدی صیانت نماییم. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی البته با کمبودهایی اعتباری مواجه می باشد. این نماینده مجلس با اشاره به اهمیت تقویت اعتبارات وزارت میراث فرهنگی، اشاره کرد: در سه سال اخیر بودجه این وزارتخانه جهش بسیار خوبی داشته و ما در مجلس شورای اسلامی آمادگی این را داریم که برای سال ۱۴۰۳ به تقویت و افزایش بودجه این وزارتخانه کمک نماییم. وی اظهار داشت: در عرصه تامین اعتبار و بودجه ظرف ۳ سال قبل اعتبارات میراث را چه در موزه تملک و دارایی چه نیروهای حفاظت افزایش دادیم البته کافی نیست، آقای ضرغامی نکته ای در مورد اختصاص اعتبار گفته بودند، خود وزارت میراث باید پیگیری کند. معتقدم یک مقداری باید خود مسئولان وزارتخانه کار معرفی میراث فرهنگی کشور را بیشتر کنند. در مورد میراث تاریخی باید یک حرکت فرهنگی با مشارکت خودتان در وزارت میراث صورت گیرد، کسی برای شما کاری نمی کند، شما مسئول هستید و باید مرد میدان باشید.
سازه ای که در ایران ثبت ملی بود در عراق به ثبت جهانی رسید در این هفته قاسم آل کثیر فعال میراث فرهنگی اظهار داشت: در هجدهمین جلسه کمیته بین دولتی صیانت از میراث فرهنگی ناملموس که در شهر کاسان جمهوری بوتسوانا برگزار گردید، سازه «مضیف» به عنوان سازه ای از نی که مربوط به سبکِ زندگی تالاب نشینان جنوب ایران و عراق است به نامِ عراق در لیست آثار جهانی قرار گرفت. آل کثیر توضیح داد: دی ماه ۱۳۹۰ در چهارمین همایش سراسری شورای سیاستگذاری ثبت آثار ملی ایران که در جزیره قشم برگزار گردید، ۳۲ اثر از آثار تاریخی، معنوی و طبیعی استان خوزستان همچون فناوری ساخت مضیف به ثبت ملی رسیده بود.
چغازنبیل یک بهشت محیط زیستی در اطرافش دارد این هفته یک برنامه مفصلی درباره ی چغازنبیل انجام شد و مدیر پایگاه میراث جهانی آن از برنامه از غروب تا طلوع آگاهی داد و گفت اما یک فعال حوزه گردشگری میراث جهانی چغازنبیل را از دید محیط زیست اطرافش تشریح نمود و اظهار داشت: چغازنبیل تنها یک ساختمان نیست بلکه بهشت خوبی اطرافش دارد. مجتبی گهستونی راهنما، پژوهشگر و فعال گردشگری در استان خوزستان، در نشست ناگفته های زیگورات چغازنبیل که در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد؛ درباره ی گنجینه های طبیعی در منظر این میراث جهانی صحبت کرد و اظهار داشت: تنها میراث فرهنگی در محدوده شهرستان شوش نبود که سبب اولین جستجوهای دیرینه شناسی در آن شد. بلکه میراث طبیعی این کهن شهر و به ویژه ظرفیتهای نهفته در آن سبب شد تا اولین اداره محیط زیست خوزستان هم در این شهر شکل بگیرد. وی با اعلان اینکه خوزستان ظرفیت فوق العاده ای در جذب توریست هدفمند برای تحقیق و پژوهش و تولید محتوا بر روی جلوه های طبیعی پیرامون چغازنبیل دارد اظهار داشت: بنا بر این منطقه حفاظت شده کرخه از سال ۱۳۴۹ در مجموعه مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست ایران قرار گرفت. ذخایر باارزش جنگل ملی کرخه، در زمره با اهمیت ترین میراث طبیعی پیرامون مثلت جهانی قرار می گیرند.
چغازنبیل یک بهشت محیط زیستی در اطرافش دارد سومین دوره نمایشگاه سوغات و هدایای گردشگری ترکیه از ۲۳ آذر ماه به مدت چهار روز و با حضور بیش از ۲۰۰ شرکت از کشورهای مختلف دنیا همچون ایران، یونان، ترکیه، بلاروس، سوریه و اسپانیا در مرکز نمایشگاه های بین المللی شهر استانبول انجام خواهد شد.
کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، ماموریت دارد به عنوان نماینده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مدیریت و اجرای پاویون ایران را به انجام رسانده و زمینه مناسب برای حضور فعالان حوزه صنایع دستی، صنعتگران و تولیدکنندگان هنرهای سنتی و سوغات کشورمان را فراهم آورد.
پاویون جمهوری اسلامی ایران با حدود ۸۰ مترمربع مساحت در سالن شماره ۶ مرکز نمایشگاه های بین المللی شهر استانبول قرار دارد.
تبدیل باغ عمارت امین اسلامی به خیابان باغ و عمارت امین اسلامی یکی از با اهمیت ترین آثار دوره پهلوی دوم در نیشابور است که به سبب اهمیت آن در سال ۸۰ به عنوان اثر ملی ثبت گردید. این عمارت منزل شخصی فردی به نام ابوالحسن امین اسلامی یکی از خوانین نیشابور در دوره پهلوی اول و دوم بوده است. اطراف این عمارت باغ بزرگی است که به نام مالک این عمارت نامگذاری شده است و مردم هم آنرا باغ امین اسلامی می نامند. مساحت این عمارت و باغ حدود ۳۱ هزار متر مربع است و در مرکز شهر واقع شده است. البته تا قبل از این، باغ و عمارت دارای دیوار بود که برداشته و تخریب شد.
تخریب این دیوار باعث شده تا تعرض هایی به آن شود. همچون این که دیگر این باغ متعلق به عمارت نیست و رفته که این باغ به یک مسیر اصلی برای رفت و برگشت خودرو ها تبدیل گشته است. یک سال پیش تغییراتی در محوطه این اثر ملی انجام شد که به سبب آن ترافیک شهر نیشابور حل شود بنا بر این اجازه ورود خودرو را به محوطه و عرصه این اثر ملی دادند. در این جهت تعدادی درخت و یک آب نما قطع شد و بجای آن، برای ایجاد تقاطع، چراغ راهنمایی زدند. تعرض به این باغ و عمارت ثبت ملی توسط احسان زهره وند، معاون کل میراث فرهنگی خراسان رضوی مورد نقد واقع شد چون او گفته بود که این اقدام بدون اطلاع میراث فرهنگی انجام شده است.
بیستمین اسکلت انسانی در تخت جمشید کشف شد خبر دیگر از حوزه میراث فرهنگی این بود که باستان شناسان در ششمین فصل از جستجوهای مجموعه جهانی تخت جمشید بقایای یک اسکلت انسانی را به دست آوردند این بیستمین اسکلتی است که در تخت جمشید کشف شده است. احمد علی اسدی با بیان این خبر اظهار داشت: طی شش فصل جستجوهای دیرینه شناسی در مسیل های مجموعه جهانی تخت جمشید تا کنون ۲۰ اسکلت انسانی شامل اسکلت زن، مرد و کودک به دست آمده که بیستمین آنها در ایام گذشته و در ششمین فصل از کاوش ها به دست آمد. عضو هیأت دیرینه شناسی دانشگاه هنر شیراز و سرپرست ششمین فصل کاوش در مسیل های تخت جمشید اضافه کرد: بررسی ها نشان داده که این اسکلت ها مربوط به پس از ویرانی تخت جمشید و متعلق به سالهای ۱۸۰ پیش از میلاد در دوران حاکمان محلی فارس است. علی اسدی با اشاره به این که کشف این اسکلت ها از اهمیت ویژه ای در پژوهش های دیرینه شناسی برخوردار است، اشاره کرد: کشف این بقایای انسانی می تواند تاریخ تخت جمشید بعد از ویرانی را روشن تر کند. وی اظهار داشت: جنسیت این اسکلت کشف شده تا کنون مشخص نشده و بعد از بررسی های کارشناسان در ایام آتی اطلاعات تازه ای از آن به دست می آید. درخواست های دانشجویی از وزیر میراث فرهنگی سلسله رویدادهای صد منظر پیرامون گفتگوی صمیمانه دانشجویان صنایع دستی با حضور وزیر میراث فرهنگی و مدیران معاونت صنایع دستی در سالن اجتماعات برج آزادی اجرا شد. در این برنامه برخی از دانشجویانی که در برج آزادی جمع شده بودند از دانشگاه های هنر، سوره، پیام نور، پارس، علم و فرهنگ، الزهرا، شاهد، جهاد دانشگاهی، تربیت مدرس، فرشچیان به نمایندگی از هر دانشگاه صحبت کرده و درخواست هایی را مطرح نمودند. یکی از دانشجویان پیام نور اظهار داشت: در رشته هنرهای صنایع دستی و هنر اسلامی هدف دانشجو، عشق مطلق است و هدفی جز این برای دانشجو هنرهای صناعی متصور نیست. وی ادامه داد: استارت آپی در عرصه دانشجویان هنرهای صناعی ایجاد شود چون دانشجویان این رشته دیده نمی شوند. در بازار هم جای کار ندارند. اگر بتوانیم فضای تبادل برای بازار کار و نمایشگاهی برای هنرهای صنایع دستی داشته باشیم اتفاق خوبی است. این دانشجو اظهار داشت: گردشگری صنایع دستی متمرکز را برای دانشجویان این رشته مد نظر قرار دهید.
کاوش پس از ۷۰ سال بی خبری! یکی از نشست های تخصصی پژوهشگاه میراث فرهنگی در هفته پژوهش در سالن اجتماعات موزه ملی ایران اجرا شد. این جلسه با موضوع میراث در خطر ایران، درباره ی یافته های غاری به نام هستیجان در شهرستان دلیجان استان مرکزی بود. غاری که ماجراهای عجیبی داشته است. ماجرای غار هستیجان و اتفاقاتی که برای آن افتاده از این مقرر است که چند سال پیش نیما آصفی دانشجوی دکترای زبان های باستانی در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و پژوهشگر میهمان در دانشگاه لیدن هلند بدنبال یک تحقیق، متوجه وجود آثاری در غار هستیجان شد. تحقیقات او و یافته هایی که به آنها رسیده بود، کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی را بر آن داشت تا به سراغ این غار بروند. کارشناسان به شناسایی آن غار پرداختند و متوجه وجود آثار تاریخی شدند که بسیاری از آنها به غارت رفته و تعداد اندکی از آنها هنوز مانده است. در ماه های مهر و آبان امسال محمدرضا نعمتی عتیقه شناس از جانب پژوهشگاه میراث فرهنگی به کاوش در این غار پرداخت و متوجه اتفاقاتی که در این غار افتاده شد.
نعمتی این ماجرا را توضیح داد و اظهار داشت: وقتی به داخل غار رفتیم دیدیم طی ۷۰ سال تمام خاک آن زیر و رو شده است. این غار از نوع غار آهکی مُرده است و میلیونها سال قدمت دارد. وقتی به پای غار رسیدیم با یک صفحه صخره ای ۹ متری رو به رو شدیم. با کمترین جا به جایی، گرد و خاک زیادی بلند می شد که نشان می داد این غار هیچ رطوبتی ندارد و سالهاست کسی آنجا نرفته است. وجود سنگ های بزرگ یکی از اشکالات ما بود که باید با پتک و دیلم جا به جا می شد.


منبع:

1402/09/24
13:21:59
0.0 / 5
362
تگهای خبر: فناوری , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد