تخمین جمعیت پلنگ استان تهران نیازمند تأمین بودجه

تخمین جمعیت پلنگ استان تهران نیازمند تأمین بودجه

به گزارش بکسیها به دنبال مشاهده یک قلاده پلنگ در فیروزکوه، رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران ضمن اشاره به اینکه این پلنگ در پناهگاه حیات وحش کاوده توسط محیط بانان مشاهده شده بود، اظهار نمود: در صورت تأمین بودجه و امکانات لازم برای نصب دوربین های تله ای می توانیم جمعیت پلنگ در شرق استان تهران را تخمین بزنیم و وضعیت آنرا بررسی نماییم.محمد کرمی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: محیط بانان اداره محیط زیست فیروزکوه هفته گذشته حین گشت و کنترل مناطق طبیعی شهرستان موفق به مشاهده و تصویربرداری از یک قلاده پلنگ در پناهگاه حیات وحش کاوده شدند.

وی با اشاره به اینکه در استان تهران بیشتر از یک قلاده پلنگ وجود دارد، اظهار نمود: رد و آثار پلنگ در مکان های مختلفی همچون منطقه لار در زمستان و سایر شرایط دیگر در برف و گل مشاهده شده است. با این وجود تابحال بیشتر در شرق استان تهران و در بخش هایی از زیستگاه های طبیعی شهرستان های دماوند و فیروزکوه پلنگ مشاهده شده است.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران در ادامه درباره شرایط زیستی پلنگ در پناهگاه حیات وحش کاوده اظهار نمود: پناهگاه حیات وحش کاوده از شرایط مناسبی برای زیست پلنگ برخوردار می باشد چونکه به لحاظ جمعیت گونه های حیات وحش که پلنگ از آنها تغذیه می کنند همچون کل و بز و قوچ و میش از شرایط مناسبی برخوردار می باشد همینطور تعداد معدودی روستا در حاشیه پناهگاه حیات وحش کاوده قرار دارند که جمعیت این روستاها هم به اندازه ای نیست که برای گونه پلنگ مشکلات زیادی را ایجاد نماید.

کرمی با اشاره به اینکه برنامه حفاظتی برای گونه های پلنگ، خرس و ماهی قزل آلای خال قرمز در استان تهران وجود دارد، اظهار داشت: با عنایت به تعارضی که بین پلنگ و انسان ها می تواند وجود داشته باشد ما برای جوامع محلی ساکن شرق استان تهران برنامه های آموزشی برگزار کرده ایم تا در صورت مواجه شدن با این گونه بدانند که چه اقداماتی انجام دهند تا هم گله های دام خویش را حفظ کنند هم به پلنگ صدمه ای وارد نکنند.

وی افزود: به منظور کاهش تعارضات بین انسان و پلنگ هزینه ای را هم به جوامع محلی بابت خسارات وارد شده به دام پرداخت می نماییم همینطور پیشنهاد کرده ایم کشاورزان و دامداران دام و زمینهای کشاورزی خویش را بیمه کنند تا در صورت حمله حیات وحش بتوانند هزینه خسارات وارد شده را دریافت نمایند.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران ضمن اشاره به اینکه برای تخمین جمعیت پلنگ در استان تهران روش های مختلفی همچون کارگزاری دوربین های تله ای وجود دارد، گقت: با این وجود سرشماری از جمعیت پلنگ به شکلی که سالانه از جمعیت پستانداران بزرگ جثه ای مانند کل و بز، قوچ و میش، آهو جبیر در استان تهران صورت می گیرد، صورت نمی گیرد و مبنای این کار بیشتر بر پایه مشاهدات آثار و خود حیوان توسط محیط بانان و همکاران ما در مناطق است.

کرمی در انتها اظهار داشت: نصب دوربین های تله ای روشی است که میتوان از این طریق جمعیت پلنگ در منطقه را تخمین زد اما تأمین این تجهیزات هزینه بر است اما اگر بودجه و تجهیزات مورد نیاز تامین گردد بطور قطع آنها را در مناطقی که بیشتر احتمال دارد پلنگ عبور کند، نصب می نماییم تا وضعیت جمعیتی این گونه در منطقه بررسی شود.

منبع:

1400/02/06
13:53:18
0.0 / 5
1081
تگهای خبر: آموزش , دوربین
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران بکسیها در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
بکسیها - اخبار اجتماعی
baxiha.ir - مالکیت معنوی سایت بکسیها متعلق به مالکین آن می باشد